Poradniki
Pisanie jest szalenie proste. Napisanie dobrej literatury jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne porady znajdziecie na Artefaktach.
Pisownia
Zapis dialogów - jak poprawnie zapisywać dialogi w opowiadaniach? Proste i podstawowe zasady
Jako że dialogi są nieodłączną częścią każdego utworu, każdy piszący prędzej czy później staje przed wyzwaniem ich poprawnego zapisania – tymczasem zasady, choć wyróżniają kilka przypadków, są bardzo łatwe do zapamiętania. Warto zadbać o pisownię rozmów Waszych postaci – często nie wymaga to wielkiego wysiłku, a dbałość o interpunkcję zawsze punktuje w oczach czytelnika.
Monolog wewnętrzny. Jak zapisywać myśli postaci? Proste i przejrzyste zasady zapisu myśli postaci
Monologi wewnętrzne to nic innego jak myśli postaci ujęte w tekście literackim – z czym możemy się spotkać w niemal każdej książce. Co jednak ciekawe, przeglądając różne pozycje, można zauważyć, że co wydawnictwo, to inny sposób zapisu (a może raczej – co korektor i redaktor…). Jak więc jest prawidłowo, gdy każdy robi to inaczej?
Proste i podstawowe zasady interpunkcji, stawiania przecinków w tekstach literackich
Zbiór prostych i podstawowych zasad interpunkcji. Poznaj zasady stawiania przecinków. Gdzie stawiamy przecinki, a gdzie nie? Przecinek przed więc, lecz, dlatego oraz inne zasady!
Pauza (myślnik), półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosować?
Jak rozróżniać tak podobne do siebie znaki interpunkcyjne? Który wybrać i dlaczego? Jaka jest między nimi różnica? Wszystko o myślniku, półpauzie i dywizie.
Warsztat
Podstawy: tworzymy opisy
Dobry opis to taki opis, który powie nam coś więcej. Jeśli będzie to opis pomieszczenia, to może w dyskretny sposób przemycić dodatkowe informacje o bohaterze i jego charakterze, jeśli będzie to opis samego bohatera, może pokazać nam pewne zachowania samego bohatera, jego charakter i przyzwyczajenia.
Brzytwa Ockhama
Brzytwę Ockhama nazywa się również zasadą ekonomii lub zasadą ekonomii myślenia. Zgodnie z tą zasadą przy wyjaśnianiu wszelkich zjawisk należy dążyć do możliwej prostoty — podobnie jak w przyrodzie, gdzie wszystkie procesy dążą ku temu, by przy swoim działaniu zużywać jak najmniej energii. Co to oznacza dla literatury?
Jak pisać dobre wiersze? "Dekalog dobrego wiersza" - Leszek Żuliński
Nie ma recepty na pisanie dobrej poezji - jednakże Leszek Żuliński w swoim "Dekalogu dobrego wiersza" postanawia zaproponować dziesięć zasad-wskazówek dla poetów szukających drogi.
Wydawanie
Napisane... i co dalej?
Jak napisać konspekt? Co zawrzeć w wiadomości do wydawnictwa? Na co zwrócić uwagę? Autorka Hanna Greń o wydawaniu.
Gdzie publikować wiersze? Czasopisma i wydawnictwa
Gdzie publikować wiersze? Gdzie wysyłać swoje tomiki poetyckie? Dobre pytanie! Na szczęście znamy odpowiedź.