Ogłoszenia 

Konkurs na drabble Tęsknota za latem - zapraszamy do oddania głosów na najlepszy tekst! Trwa dogrywka  

Automatyczne wcięcia akapitowe na forum 

Czy prolog musi być długi?

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Briala
Jeż harcownik
Jeż harcownik
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 4 paź 2019, o 22:21

No właśnie. Tyle się słyszy (czyta...) o tym, że autorki blogaskowych opowiadań piszą króciuchne prologi na stronę-dwie. Tymczasem postanowiłam odświeżyć sobie cykl Ziemiomorze pióra Le Guin... a tam prologi na 1,5 strony w książce. Czyli pewnie nawet nie jedna pełna strona A4 w Wordzie. Jak to w końcu z tymi prologami? Powinno się w ogóle mierzyć ich długość? Co charakteryzuje dobry prolog? Czy warto w ogóle je pisać? 

Tyle pytań, tak mało odpowiedzi!

I do not over-intellectualise the production process. I try to keep it simple: Tell the damned story. 

—Tom Clancy

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#2 » 4 paź 2019, o 23:49

Chociaż żaden ze mnie spec, to osobiście skupiłabym się tutaj na jednej kwestii:
Briala pisze: Co charakteryzuje dobry prolog? Czy warto w ogóle je pisać?

Myślę, że dobry prolog, to taki, który ma sens. Który lepiej wygląda w roli nijako zapowiedzi reszty powieści niż po prostu jako początek rozdziału. Jest sens wydzielać prolog, jeśli zawiera on coś mocno charakterystycznego/ oddzielonego czasowo od ciągu dalszego, co nam jednocześnie ładnie zaakcentuje początek, wzbudzi ciekawość, zasieje ziarnko tajemnicy... To takie moje luźne myśli.

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Xalex
scyzoryk
scyzoryk

Post#3 » 5 paź 2019, o 09:39

Według mnie dobry prolog powinien być przede wszystkim treściwy oraz wyrazisty, a także używany tylko wtedy, gdy pełni rolę zapowiedzi jakiegoś niebezpieczeństwa lub bez niego dalsza część opowieści byłaby niezrozumiała. Poza tym mam mieszane uczucia co do prologów, jakby nie spojrzeć to dość przestarzała forma, odnoszę wrażenie, że często nadużywana.
☆*:.。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#4 » 5 paź 2019, o 11:28

Moje zdanie właściwie pokrywa się ze zdaniem Xalex, dobrze napisany i dobrze pomyślany prolog jest dobry, ale, szczerze, to jest dużo trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Prolog to nie początek pierwszego rozdziału, a do tego podchodzi tak większość piszących (takie mam wrażenie), poza tym takie prologi zdarzyło mi się widzieć też w książkach. Mam do nich uraz właśnie przez to, jak źle są wykorzystywane, i sama unikam. 

Ach, i powinien raczej być dłuższy niż strona. Nie ma takiej pisanej zasady, ale wydaje mi się, że mimo wszystko nie powinien być długości świstka z pralni.

Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany! 

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#5 » 5 paź 2019, o 11:33

Osobiście uważam, że prolog powinien wprowadzić czytelnika w klimat powieści. Niekoniecznie musi być w nim główny bohater, może być w nim postać, która się już więcej nie pojawi.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo? 

— Navigare necesse est, vivere non est necesse.  

Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”