Zapis dialogów na śniadanie

...a na kolację zapis monologów wewnętrznych

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Deneve

Post#16 » 25 lis 2015, o 21:35

Ja też nie rozumiem tej mody na pomijanie akapitów przy dialogach. Aż mnie skręca, jak coś takiego widzę. 

Najgorzej jest, jak patrzę na prace kolegów z roku (referaty itp.) i są niewyjustowane. Moje wewnętrzne poczucie estetyki i gramatyczny nazista wyją, wierzgając w cierpieniach. :D :D :D

Awatar użytkownika
Gorgiasz
gladius tytanów
gladius tytanów
Zobacz teksty użytkownika:

Post#17 » 29 lis 2015, o 18:20

Ale kropka po "myśl" jest błędem. Obrazek

Awatar użytkownika
DuralT
Misiowy amator piwa
Misiowy amator piwa

Post#18 » 30 lis 2015, o 16:55

Już poprawiłem. Dziękuję za zwrócenie uwagi.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo? 

— Navigare necesse est, vivere non est necesse.  

Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
KatarzynaT
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#19 » 24 kwie 2016, o 20:09

Świetny wątek.  

Będę do niego wracać, w razie wątpliwości przy pisaniu. Dziękuje.

Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna

Post#20 » 30 kwie 2016, o 10:02

Dzięki, Kasiu :) Cieszę się, że poradnik służy.

crussaider
Użytkownik zbanowany

Post#21 » 4 wrz 2016, o 10:35

Przeczytałem, w zasadzie to bardzo ciekawe, pouczające, zapewne zgodne z poprawną pisownią, itd. itd. itd... 

ale z drugiej strony pojawia mi się taka myśl, czy czasem nie jest tak, że forma może przytłaczać treść. 

Zapewne ważne są te kropki i pauzy, nie neguję tego, ale jak dla mnie zupełnie nieistotne jest to że kropkę damy "Gdy po kwestii bohatera pojawia się inny czasownik niż taki, który określa sposób wypowiedzenia dialogu" 

Przykładowo poniższe zdanie w zasadzie nie potrzebuje tego rozróżnienia "z kropką, bez kropki" 

— Zacznijmy od podstaw — powiedziała. 

— Zacznijmy od podstaw. — powiedziała 

— Zacznijmy od podstaw — powiedziała 

— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie. — Uśmiechnęła się 

— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie — Uśmiechnęła się. 

— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie — Uśmiechnęła się 

Oczywiście to tylko moja luźna myśl. 

Ja mam przekonanie, że mimo wszystko to tylko "słabe" prawa i zasady, może za 10 lat kilku profesorów spotka się przykładowo na wódeczce i stwierdzą: 

- panowie, dość tych kropek i bezkropek po czasownikowych bo jak wypiję to mi się to wszystko pierdoli.

- dlaczego puszczasz go wolno panie?! 

- za wczesna pora by... zabijać książęta.

Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna

Post#22 » 10 wrz 2016, o 12:46

Jak dla mnie poniższe wariacje wyglądają jak nieszczęście i pewnie będą tak wyglądać dla innych, którzy lubią poprawny zapis :)  

— Zacznijmy od podstaw. — powiedziała 

— Zacznijmy od podstaw — powiedziała 

— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie — Uśmiechnęła się. 

— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie — Uśmiechnęła się

Osobiście bardzo wątpię, by jakiś profesor kiedykolwiek uznał za dopuszczalne opuszczanie kropki na końcu zdania czy niepotrzebne zapisywnie dużą literą słowa, które znajduje się w środku.

Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna

Post#23 » 4 maja 2019, o 11:54

Jakby ktoś był zainteresowany objaśnieniami zapisu dialogów, na stronie Fantazmatów znajduje się nieco bardziej obszerny poradnik: http://fantazmaty.pl/2018/01/04/jak-zapisywac-dialogi/

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#24 » 4 maja 2019, o 14:21

Dziękuję za link, Camenne. Zapisy dialogów i didaskalia, to jest to czego się jeszcze nie uczyłem, skupiając starania na poezji. 

Wydawałoby się, że można pożreć, tak jak ja, tysiące książek i będzie się miało jasność. 

W tym rzecz, że nie, bo dobrze zapisane dialogi powinny umykać oku czytelnika, naturalnie wprowadzając myśli poza opisowe, czyli bezpośrednią komunikację obiektów wplecioną w tkankę świata. 

Przedrukowałem sobie poradnik na dysk. 

Jerzy 

Marzę, żeby aromatyzować odrobiną alchemii własnoręcznie wypiekaną prozę. 

Czyli, do nauki!

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#25 » 4 maja 2019, o 22:28

Alchemik pisze:Wydawałoby się, że można pożreć, tak jak ja, tysiące książek i będzie się miało jasność. 

W tym rzecz, że nie, bo dobrze zapisane dialogi powinny umykać oku czytelnika, naturalnie wprowadzając myśli poza opisowe, czyli bezpośrednią komunikację obiektów wplecioną w tkankę świata. 

Czyli, do nauki!

Sama prawda! Mnie osobiście źle zapisane dialogi drażnią, tym bardziej, od kiedy znam zasady zapisu. Może to upierdliwe, ale uważam, że autor powinien trzymać się zasad zapisu, bo estetyka tekstu też jest ważna (oczywiście, każdy się uczy i każdy robi błędy, ale nie jeden raz widziałam osoby, które na upartego dążyły do tworzenia własnych zasad zapisu, jak zgrabnie nazywały swoją ignorancję).

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”