Zapis dialogów na śniadanie

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#1 » 26 lut 2010, o 13:33

Zauważyłam ostatnio, że na forum są osoby, które mają mniejsze lub większe problemy z zapisem dialogów - taka ściągawka przyda się każdemu. Jeżeli ktoś nadal będzie mieć jakiekolwiek wątpliwości, śmiało można pytać, jak i podsyłać przykłady dialogów. Wszystko rozpatrzymy.
Monologi wewnętrzne: http://www.artefakty.pl/forum/viewtopic ... 657#p25657

Poniżej znajduje się spis zasad mojego autorstwa, post niżej autorstwa Nietykalnych.

Istotne! W dialogach używa się pauz lub półpauz, nigdy dywizów.

przypadek pierwszy:
— Zacznijmy od podstaw — powiedziała.
Gdy po kwestii bohatera znajduje się czasownik określający sposób mówienia (np. "powiedział", "odpowiedział", "rzekł", "mruknął", "szepnął" itp.), po kwestii nie stawiamy kropki, a czasownik piszemy małą literą.

przypadek drugi:
— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie. — Uśmiechnęła się.
Gdy po kwestii bohatera pojawia się inny czasownik niż taki, który określa sposób wypowiedzenia dialogu (np. "wstał", "uderzył dłonią w stół", "usiadł zrezygnowany" i wszelkie inne), po kwestii pojawia się kropka, po myślniku zaczynamy zdanie dużą literą.

przypadek trzeci:
— Rozumiecie? — spytała.
oraz
— To nie jest takie trudne! — zapewniła.
oraz
— Naprawdę nie jest trudne... — Podrapała się po głowie.

W tym przypadku kwestia kończy się znakiem zapytania, wykrzyknikiem lub wielokropkiem — patrz przypadek pierwszy i drugi, zwróć uwagę, co znajduje się po kwestii.

przypadek czwarty:
a.
— Zapis dialogów może wydawać się wredny — powiedziała — ale po bliższym przyjrzeniu się zasady są logiczne.
Gdy dialog dzielimy na dwie części, przy myślniku przed didaskaliami nie dajemy kropki, słowo "powiedziała" piszemy małą literą i nie dajemy po nim kropki, a drugą część zdania zaczynamy małą literą.

b.
— Zapis dialogów może wydawać się wredny — powiedziała. — Ale po bliższym przyjrzeniu się zasady są logiczne.
Wybór zapisu zależy od gustu, ja osobiście wolę zapis z tego przypadku, ale oba są poprawne. Gdy didaskalia chcemy zakończyć kropką, drugą część dialogu musimy zacząć dużą literą.

przypadek piąty:
a.
— Mam nadzieję, że wszystko jest jasne — uśmiechnęła się — ale jeżeli trzeba coś jeszcze wyjaśnić, nie ma problemu.
Jeżeli wybieramy ten sposób w przypadku, gdy po pierwszej części dialogu występuje inny czasownik niż określający sposób wypowiedzenia kwestii, musimy pamiętać, że po pierwszej kwestii nie dajemy kropki, czasownik piszemy małą literą i rezygnujemy z kropki za nim, a drugą kwestię zaczynamy małą literą.

b.
— Mam nadzieję, że wszystko jest jasne. — Uśmiechnęła się. — Ale jeżeli trzeba coś jeszcze wyjaśnić, nie ma problemu.
Tutaj mamy inny zapis tego samego dialogu, w którym dla uproszczenia przyjmijmy, że powołujemy się na przykład drugi. Po czasowniku musi pojawić się kropka, a drugą część dialogu zaczynamy dużą literą.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Camenne

Re: Kwestia dialogów

Post#2 » 26 lut 2010, o 14:03

(Post Lailerosse z pytaniem o przykład piąty zniknął gdzieś w ferworze wydzielania wątku.)

Piąty? Tak naprawdę to są dwa zapisy tego samego dialogu, ale, by było to czytelne, wykorzystam przykład (z Lusterka, bo akurat przeglądam), by było wygodniej :)

Tutaj masz zastosowany zapis z przykładu piątego "a":
"Trenowaliśmy naprawdę ciężko, w każdą pogodę — Mariel chrząknęła głośno — nie ma siły, która powstrzymałaby nas od zdobycia pucharu!"

Mogłabyś zastosować "b" i wyglądałoby to tak:
"Trenowaliśmy naprawdę ciężko, w każdą pogodę. — Mariel chrząknęła głośno. — Nie ma siły, która powstrzymałaby nas od zdobycia pucharu!"
Chodzi tak jakby o to, że jeżeli decydujesz się "zamknąć" jedną część zdania, w tym przypadku "Trenowaliśmy...", musisz didaskalia zacząć z dużej litery (tutaj akurat pojawia się imię) i zakończyć je kropką, a po myślniku drugą część zdania zacząć od dużej litery.

Mam nadzieję, że jest bardziej zrozumiałe :)
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Re: Kwestia dialogów

Post#3 » 26 lut 2010, o 14:55

Aaaa, okej, już rozumiem :) Dziękuję!
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Awatar użytkownika
Nietykalni
scyzoryk
scyzoryk

Re: Często popełniane błędy

Post#4 » 19 maja 2011, o 12:41

Prosimy bardzo. Oczywiście to tylko nieliczne błędy, tak więc zachęcamy do dalszych pytań, odpowiedzi i poszukiwań kwiatków.
for kat? ar ju kidin mi?

Awatar użytkownika
Nietykalni
scyzoryk
scyzoryk

A zapis dialogów na śniadanie.

Post#5 » 19 maja 2011, o 18:12

A więc mamy takie przypadki [przykłady na "Paczka" Naszego autorstwa]:

1. ~ bohaterka coś powiedziała, odrzekła, parsknęła, wymamrotała czy wyszeptała - to wszystko piszemy małą literą, a przed myślnikiem nie ma wtedy kropki - komentarz odnosi się do słów wypowiedzianych
A)– I? Co było dalej? Co było w tej paczce? – dopytywała się rudowłosa dziewczyna.
B)– Chcesz, aby się wam bezpiecznie kopało, to siedź cicho – odparła Merry.

2. ~ bohater coś zrobił: podniósł dłoń, przeszedł po korytarzu, usiadł, otarł łzę - wtedy piszemy to dużą literą, a przed myślnikiem wstawiamy kropkę - komentarz odnosi się nie do słów, a do czynów i gestów
A) – Nie wiem, była sobie paczka i już. – Downey otarł pot z czoła i pokiwał głową.
B) – Więc ja to zrobię. – Wyrwała mu z rąk pudełko i zanim ktokolwiek zdążył ją powstrzymać, zajrzała do środka.

3. ~ wtrącenie do zdania (kiedy wyrazy przed i po wtrąceniu łączą się w jedno spójne zdanie) - wtedy nigdzie nie ma kropki, a co byś tak nie napisał, będzie małą literą
A) – Ile razy mam ci powtarzać - parsknął oburzony – że wykopaliska archeologiczne to nie kopanie?!
B) – A więc opowiedz mi ją raz jeszcze - upiła łyk z manierki – bo nie czuję się ani trochę podniecona.

4. ~Kiedy po opisie zachowania ciągniesz wypowiedź, na końcu części narracyjnej ma być kropka, a nowa wypowiedź ma zaczynać się dużą literą.
A) – Wojna nie skończy się nigdy. – Mężczyzna popatrzył prosto w nienaturalnie jasne oczy przybysza. – Tak mawiają mędrcy.
B) – Ależ do kresu nie można dotrzeć, głupcze – zaśmiał się Rafuza. – Tak samo, jak nie można dojść do wschodu czy południa.

Mamy nadzieję, że się przyda.
for kat? ar ju kidin mi?

Awatar użytkownika
Camenne

Re: A zapis dialogów na śniadanie.

Post#6 » 19 maja 2011, o 18:16

Ładnie rozpisany zapis dialogów :) Nie wiem tylko, co zrobić w kwestii porządku na forum, bo zapis dialogów wisi już i tutaj - viewtopic.php?p=2096#p2096 - i w temacie z przeglądem zasad pisowni. Może po prostu dorzucę tutaj mój post o zapisie? Tak chyba będzie najprościej :)

Awatar użytkownika
Nietykalni
scyzoryk
scyzoryk

Post#7 » 17 wrz 2013, o 20:50

Ajajaj, Tyka nie zauważyła, przeprasza i kłania się zatem nisko.

Ależ nic nie szkodzi, Nasza wina, więc niech jest jak jest.
for kat? ar ju kidin mi?

Awatar użytkownika
Camenne

Post#8 » 6 paź 2013, o 12:56

Do zapisu dialogów dołączam zapis monologów wewnętrznych - mam nadzieję, że klarownie przedstawiłam sprawę, jak i że będzie przydatny :)

Zapis monologu wewnętrznego (na kolację):

Monolog wewnętrzny to nic innego jak myśli postaci ujęte w tekście literackim - z czym możemy się spotkać w niemal każdej książce. Co jednak ciekawe, przeglądając różne pozycje, można zauważyć, że co wydawnictwo, to inny sposób zapisu (a może raczej - co korektor i redaktor...).
Jak więc jest prawidłowo, gdy każdy robi to inaczej? Można wręcz powiedzieć: "W dowolny sposób". Choć byłby to duży skrót myślowy, poniekąd jest to prawda. Wciąż jednak obowiązuje nas kilka reguł - najważniejszą jest to, że w obrębie jednego utworu zapis ma być jednolity. Nie można też zapominać, że nie powinno się ich zapisywać jak dialogów.

[center]I[/center]
Przyjęło się, że najbardziej polecaną i powszechną metodą zapisu monologu wewnętrznego jest umieszczenie go w cudzysłowie, a myślnikiem (lub przecinkiem) oddziela się wypowiedź narratora odnoszącą się do owej wypowiedzi wewnętrznej.

[center]„Teraz póki się wilki nie odezwą, to będzie cicho” — pomyślał Zbyszko.

„Teraz póki się wilki nie odezwą, to będzie cicho”, pomyślał Zbyszko.[/center]

[center]II[/center]
Ten sam monolog wewnętrzny można jednak zapisać w inny sposób - na przykład ujmując go kursywą. Wypowiedź narratora należy oddzielić myślnikiem lub przecinkiem:[center]Teraz póki się wilki nie odezwą, to będzie cicho — pomyślał Zbyszko.

Teraz póki się wilki nie odezwą, to będzie cicho, pomyślał Zbyszko.[/center]

[center]III[/center]
Monologów wewnętrznych można nie odznaczać również w żaden sposób.

[center]Teraz póki się wilki nie odezwą, to będzie cicho — pomyślał Zbyszko.

Teraz póki się wilki nie odezwą, to będzie cicho, pomyślał Zbyszko.[/center]

Nori
scyzoryk
scyzoryk

Post#9 » 2 lis 2013, o 15:02

Właśnie tego szukałam! Zawsze miałam problemy z dialogami. Ściągawka się przyda, bardzo dziękuję :).

Joanna92
scyzoryk
scyzoryk

Post#10 » 26 cze 2014, o 18:47

Dokładnie tego szukałam, szczególnie miałam problem z zapisem myśli bohatera. Dzięki wielkie za porady, na pewna się przydadzą.

Wróć do „Jak pisać?”