Zachęcamy do czytania naszych poradników!

NaNoWriMo - Miesiąc Pisania Powieści

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty
Zobacz teksty użytkownika:

Re: NaNoWriMo - Miesiąc Pisania Powieści

Post#21 » 7 lis 2011, o 19:34

Ja nie piszę chwilowo, choróbsko mnie złapało parszywe i cały czas łażę z gorączką, nie ma szans, żebym była w stanie cokolwiek napisać. Ale nadrobię, nadrobię. Tylko sobie gardło wymienię. XD
Hell hath no limits, nor is circumscrib'd in one self place; but where we are is hell, 

And where hell is, there must we ever be.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#22 » 10 lis 2011, o 19:22

Pocieszam się jedynie tym, że macie jedyne 2k więcej niż ja, jakoś to (cudem) nadrobimy ^^
Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Post#23 » 12 lis 2011, o 19:35

Jedna rzecz strasznie mnie odstrasza od ludzi z NaNoWriMo i generalnie większości ludzi z tamtejszego forum. Wszystkim strasznie zależy na napisaniu tych 50000 słów w przeciągu jak najmniejszego czasu, ale, szczerze powiedziawszy, jaki to ma sens? Owszem, napisanie takiej ilości słów w tak krótkim okresie jest oznaką uporu, ale mi go widocznie brakuje, bo nie potrafię nie patrzeć na jakość tego, co piszę. Nawet gdybym była w stanie to napisać w przeciągu tygodnia, to przypuszczam, że musiałabym zmieniać wszystko od samego początku, bo pisząc bez zastanowienia - pisze się bzdury. Być może nie piszę dobrych tekstów zawsze, ale przynajmniej się staram. Bazgranie bez sensu na temat zombie chyba jednak mnie pokonuje. Triki typu zwiększanie liczby słów przez sztuczne rozszerzanie opisów dziesięcio członowymi imionami są zwyczajną dziecinadą i oszukiwaniem samego siebie, szczerze, a licytowanie się tym, kto ile napisał - głupotą. Tekst nie musi być długi, żeby być dobrym prawda? 

Co w sumie wcale nie oznacza, że przestaję NaNoWriMo pisać, bo próba przeskoczenia własnych ograniczeń to zawsze dobry pomysł...

Hell hath no limits, nor is circumscrib'd in one self place; but where we are is hell, 

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#24 » 12 lis 2011, o 19:57

O tak, zgadzam się.  

Wiadomo, że założeniem tego challenge'u jest napisanie 50k słów w miesiąc, ale skupienie się tylko na pisaniu na ilość bez pomysłu, bez jakiegokolwiek zastanowienia się nad fabułą i bohaterami jest raczej bezcelowe, bo poza tym, że pisze się dużo, nic z tego nie wynika.  

Najbardziej rozbraja tłumaczenie się z beznadziejnej jakości argumentami: "Bo nano z założenia to ilość nad jakość", tak samo jak chwalenie się, że pisze się 3 tysiące słów dziennie, ale jednocześnie żalenie się, że nie ma się pomysłu, że wyjdzie, co wyjdzie, i że "i tak wywali się większość przy redagowaniu, więc po co się zastanawiać". Jeżeli ktoś lubi napisać 150 stron w miesiąc, by przy poprawkach wywalić 100 i musieć pisać tekst praktycznie od nowa, to jego sprawa... ale mnie to nie przekonuje :D 

Pewnie, że podziwiam i po cichu zazdroszczę tym, którzy mają czas - i przede wszystkim chęci, by wyrobić te 3k dziennie, ale to chyba nie o to chodzi, by pisać tylko na ilość. Złoty środek i te sprawy.

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Post#25 » 12 lis 2011, o 20:13

Och, ilość też jest ważna, ale nie aż tak, żeby całkowicie zapomnieć o jakości. Chociaż, oczywiście, istnieją ludzie utalentowani na tyle, żeby pisać po te kilka-, kilkanaście tysięcy dziennie. Ale szczerze wątpię, że większość ludzi z NaNo do nich należy. 3k dziennie... Szczerze mówiąc myślę, że dużo zależy od ilości wolnego czasu.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#26 » 12 lis 2011, o 20:31

Na pewno można tyle pisać i robić to dobrze, ale jeżeli ktoś otwarcie przyznaje się, że nie ma pomysłu i pisze cokolwiek, byleby wyrobić normę słów, to raczej ilość nie równa się jakości. I nie rozumiem celu w takim pisaniu.  

Kuczem jest tu czas, na pewno. Jeżeli jest czas, nie ma się wielu rzeczy na głowie, można pomyśleć, skupić się na pisaniu ;)

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Post#27 » 12 lis 2011, o 21:39

Bo takie pisanie zapewne nie ma żadnego sensu. Ani z tego tekstu nie będzie, ani tak naprawdę zdolności. W sumie pisanie bez fabuły nie jest trudne, to po prostu losowe wpychanie elementów. 

Ale, ale, miesiąc miesiącem - niektórzy już teraz skończyli. Jak to w ogóle możliwe?

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#28 » 12 lis 2011, o 21:41

W tydzień 50k słów? Naprawdę nie wiem, ale im to chyba nawet Pilipiuk by zazdrościł :D  

Trudno mi sobie wyobrazić, że można mieć aż tyle czasu, by dziennie wyrobić ponad 7 tysięcy, zakładając, że tysiąc zazwyczaj pisze się w godzinę, licząc wszystkie małe przerwy, dekoncentracje, szukanie słów, brak weny, brak motywacji, znudzenie.  

Nie mam pojęcia :shock:

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Post#29 » 12 lis 2011, o 21:44

No, hm. Ja piszę średnio 600 słów na godzinę, dlatego to dla mnie niepojęte. Zwyczajnie nie wcisnęłabym tego w plan dnia, nawet całkowicie nie śpiąc. Ale zakładając, że panna by była bez pracy/wolne w szkole/nie studiuje, to jest to możliwe, tak mi się wydaje. Gdyby przysiadła... 

Inna sprawa, że mogła zacząć wcześniej, tego nie zweryfikuje nikt.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#30 » 12 lis 2011, o 21:53

Trudno już gdybać, jak się jej to udało, ale w każdym razie... Nie, dalej nie wierzę. 

Pozostaje podziwiać i zazdrościć samozaparcia, kto wie, co by nam wyszło, gdybyśmy pisały chociaż połowę z tego, co ona w jeden dzień? ;)

Awatar użytkownika
Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#31 » 12 lis 2011, o 22:05

Gówno by wyszło, bo wierzyć mi się nie chce, że ktoś w jeden dzień potrafi napisać parę długich rozdziałów na przynajmniej dobrym poziomie. ;)
Po prostu robię za zły charakter.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#32 » 12 lis 2011, o 22:15

Gdy ma się kompletną wizję danego rozdziału, od kolejnych akapitów, do dialogów i opisów, wszystko zaplanowane w głowie, to można pisać dużo w kilka dni... może się da, MOŻE. 

Bo też nie da się tak pisać bez przerwy. Mając pełny konspekt, raz faktycznie napisałam trzydzieści stron w dwa dni, ale nie pociągnęłabym tak dłużej - dlatego dla mnie to bariera nie tylko fizyczna, ale i psychiczna,  

Obfite sesje raz na parę dni to może dobry pomysł, ale raczej nie do wykonania przy pisaniu codziennym ;) Choć kto wie.

Giwi

Post#33 » 13 lis 2011, o 01:13

Oeone pisze:Gdy ma się kompletną wizję danego rozdziału, od kolejnych akapitów, do dialogów i opisów, wszystko zaplanowane w głowie, to można pisać dużo w kilka dni... może się da, MOŻE. 

Bo też nie da się tak pisać bez przerwy. Mając pełny konspekt, raz faktycznie napisałam trzydzieści stron w dwa dni, ale nie pociągnęłabym tak dłużej - dlatego dla mnie to bariera nie tylko fizyczna, ale i psychiczna, 

Obfite sesje raz na parę dni to może dobry pomysł, ale raczej nie do wykonania przy pisaniu codziennym ;) Choć kto wie.

Z tego o widziałam, niektóre dziewczyn na forum mają rozdziały specjalnie rozplanowane. Bo nie oszukujmy się, większość z tych osób kiedyś pisała NaNo o wie, jak to wygląda. A zawsze napisany tekst, nie ważne czy to 50k słów czy mnie MOŻNA zredagować do przyzwoitego poziomu. Wiele powieści, które zostały napisane NaNo zostały tem wydane, czyli albo laski są w stanie napisać dobre powieści w miesiąc (King piszę 30 tysięcy słów przez miesiąc, okej) albo mają naprawdę dobre redaktorki. W NaNo chodzi o to by, się bawić i mieć funa z pisania. Jak chcecie, to możecie maniakalne sprawdzać swoje powieści, ale w takim razie po cholerę wan Nano? Przecież możecie te 50 tysięcy słów napisać w więcej niż miesiąc skoro aż tak bardzo wam zależy na tym, bo swoje teksty reagować po każdym napisanym fragmencie :D

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#34 » 13 lis 2011, o 11:22

Redagowanie po napisaniu nie zajmuje aż tyle czasu, Giwi, by nie napisać czegoś na 50k w miesiąc :D Pół godziny poświęcone na każde pięć stron (powiedzmy) to w rzeczywistości oszczędność czasu. A jeżeli podążać myśleniem nano, czyli ilość, ilość, ilość, to przy redagowaniu zawsze coś dopiszesz - czyli nie tracisz czasu, bo słówka dochodzą. Czyli wszyscy zadowoleni.  

Tu po prostu chodzi o to, czy ktoś lubi mieć ogarnięty tekst przed przejściem do kolejnych scen, czy lubi na raz poprawiać 150 stron. Ja nie lubię tego drugiego, wiem, że nie chciałoby mi się poprawić, więc robię tak, jak robię. I wcale nie narzekam.  

Tylko my tu mówimy o skrajnych przypadkach, których jest więcej, bo szczerze - więcej na forum czytałam postów osób, które narzekały, że nano zaczyna się już jutro, a oni nie mają nawet pomysłu o tym, co będą pisać, i liczyły, że na spontanie wymyślą dobrą fabułę. Można i tak, ja wiem z doświadczenia, że to nie wychodzi ;d  

Zupełnie inną sprawą są osoby przygotowane, jak można się ich czepiać? Można tylko zazdrościć skrupulatności ;p Okej, zastanawiałyśmy się, jak można napisać 50k w tydzień, ale potem doczytałam, że jedna z nich miała konspekt i pomysł na poszczególne rozdziały rozpisane - problem solved. Mając coś takiego i zacięcie - czemu nie?  

(Badass po prostu, zrobię tak za rok i zobaczymy, jak wyjdzie czasowo :D)

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Post#35 » 13 lis 2011, o 12:07

Hmhm, po pierwsze nie za bardzo lubię zasłanianie się wielkimi pisarzami. King to King, nikt nie mówi, że nie pisze tyle, ale co z tego? Głównie dlatego, że większość z autorów z tego żyje, nie robią poza pisaniem nic innego. Akurat mam na świeżo wstęp z Wysp Daviesa, gdzie opisuje on jak pracował. Codziennie od rana do wieczora, przerwa tylko na to, żeby coś zjeść, wolne w sobotę popołudniu i czasem w niedzielę. Teraz szczerze – ilu NaNoWriMowców ma taką sytuację, że może sobie na to pozwolić? 

Po drugie – według mnie oddanie niegotowego tekstu, np. bez sprawdzenia go przynajmniej kilka razy do REDAKTORA jest obelgą. Redagowanie nie jest łatwą pracą, dokładanie im jej nie jest niczym fajnym. Poza tym autor powinien być w stanie pisać w miarę poprawnie – inaczej nie jest pisarzem. Owszem, można gonić za końcem powieści i potem poprawiać, po kolei. Ale, szczerze mówiąc, wątpię, że wiele z tych powieści z NaNo w ogóle się da. Jeżeli tekst jest zbudowany na złej nieprzemyślanej fabule, to cały jest do kosza. Będą się nadawały fragmenty, okej. Czyli tak na zdrowy rozum około 10% z tego co zostanie napisane. 

Mając konspekt – da się, zapewne. Ale wtedy masz już poszczególne sceny, masz linię fabuły, masz wszystko JUŻ NAPISANE. To nie jest pisanie od zera w miesiąc. 

Poza tym, hm, maniakalne sprawdzanie. U mnie to wygląda tak, że najpierw piszę szkielet, a potem rozszerzam tekst, dopisując poszczególne opisy, aż jestem zadowolona i idę dalej. Wtedy jestem pewna, że to co zostawiłam za sobą jest dobre i nie będę zmuszona wracać i pisać od początku. I dlatego po napisaniu ostatniego zdania mogę spokojnie publikować, a nie biedzić się jeszcze nad tym, czy nie napisałam gdzieś jakiejś bzdury albo nie wypadłam całkowicie poza charakter którymś z bohaterów.

Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”