Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Recepta na idealne notatki?

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#1 » 6 paź 2014, o 22:24

Sporo z nas, Artefaktowiczów, para się pisaniem. :) I zwłaszcza gdy tworzymy coś dłuższego, często robimy różnego rodzaju ściągi - a to z planem akcji, a to charakterystyką bohaterów czy z wydarzeniami z historii naszego świata. I tutaj pytanie do Was - jaką formę notatek preferujecie? Oblepiacie swoje cztery kąty karteczkami samoprzylepnymi, w szafkach leżą Wam kartony pełne zeszytów, czy raczej wolicie wszystko spisywać na komputerze? A może w ogóle obchodzicie się bez notatek? :)
Zapraszam do dyskusji. :D
where does everybody go when they go?

Ptakuba
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#2 » 6 paź 2014, o 22:50

Zupełnie chaotyczne i bezsensowne, każda w innej konwencji, byleby każda myśl była jakoś tam zapisana. Wszystko zostaje w pamięci i się człowiek nie męczy ani nie traci animuszu. Ostatnio próbowałem stworzyć jedną, spójną, maksymalnie rozbudowaną ale czytelną i ścisłą mapę wątków motywów oraz rozłożenia ich przywołań w czasie i nie polecam. Co prawda wrócę do tego, bo chcę, żeby to służyło maksymalnemu rozbudowaniu i wykorzystaniu każdego wątku i motywu w toku opowieści (nada to barwy i w ogóle będzie niesamowite), ale jeśli nie jest mowa o planowaniu swojego opus magnum wymyślanego od lat, to raczej jest to gra niewarta świeczki.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Re: Recepta na idealne notatki?

Post#3 » 6 lis 2014, o 09:17

Na pewno nie mam recepty :D Niestety, średnio lubię robić notatki w fizycznej formie, najczęściej mam na to osobny plik (i zresztą mam tam wszystko, plany, pomysły, zdania do wykorzystania później, zero ładu i składu), a w przypadku krótkich tekstów pisanych na bieżąco nie robię ich wcale. Kiedyś robiłam zwłaszcza plany fabuły i to z prawdziwego zdarzenia, punkty, podpunkty, komentarze i opisy szczegółowe, ale za dużo zachodu, bo wcale nie sprawdzają się u mnie lepiej niż luźne, chaotyczne zapiski.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Post#4 » 9 sty 2015, o 11:49

Recepta na idealne? Założyć oddzielny plik, albo komentować bezpośrednio pod textem. Pisać dużo, notatki porządkować.
________
Ludzie są stworzeni do tego, by pożądać

teszka
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#5 » 24 sie 2015, o 01:00

Wcześniej nie stosowałam, bo szłam na totalny żywioł, ale z racji tego, że z obecną historią wiążę dość poważne plany, to założyłam specjalny zeszyt, w którym zapisuję wszystko: plan wydarzeń na najbliższe fragmenty, jakieś dialogi (czy nawet jedna wypowiedź), jakieś cechy bohaterów, pomysły dot. dalszych losów bohaterów. Zawsze są to dość szczegółowe opisy - gelejza jestem, zapomniałabym :D Prowadzenie takich notatek, w moim wypadku, maks się sprawdziło i nie żałuję!

Awatar użytkownika
zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#6 » 24 sie 2015, o 10:07

Wszelakiej maści myśli, które utrwalone zostać muszą, zapisuje pod wpływem impulsu gdziekolwiek i na czymkolwiek. Jeżeli natomiast nie mam dostępu do kawałka papieru albo jakiegokolwiek urządzenia (to często zdarza mi się w Kościele) — tworzę taką notatkę, słowo po słowie, w głowie. To coś jak metoda pałacu pamięci, przydatna umiejętność.

Awatar użytkownika
GenerałŚwinkaMorska
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#7 » 26 lut 2017, o 23:57

Z notatkami są dwa koncepty. Jeśli chodzi o notatki, które mają w przyszłości stać się opowiadaniem to powstają w zeszycie i zwykle są chaotyczne do granic możliwości. Podobnie z planem akcji, który po prostu rozpisuję sobie w krótkich punktach:
1. Rozmowa A i B
2. B i C mówią o A
Wszelakie notatki typu: imiona postaci, miejsca zamieszkania, wygląd, chronologia muszą mieć postać graficzną. Umieszczam je w tabelkach i w razie jakichś problemów zawsze mogę sobie przypomnieć daną rzecz.
Obrazek

Sanne

Post#8 » 27 lut 2017, o 00:10

Notatki muszą być u mnie uporządkowane, kolorowe bo wtedy lepiej widać i koniecznie pisane ręcznie. I koniecznie w zeszytach B5 :D Inaczej mi się nie podobają.
W tabelkach robię wiek. Mam straszny problem z liczeniem chociażby wieku bohaterów więc mam dużą rozpiskę kto miał w którym roku ile lat i sięgam do niej bardzo często. No i każdy bohater ma drzewo genealogiczne do dwóch pokoleń wstecz.
Uwielbiam rozpiski wydarzeń, cech bohaterów, z dziwniejszych rzeczy mam nawet stronę z podziałem obowiązków domowych.
Rzeczy bardziej obrazkowe trzymam na posegregowanych tablicach na pintereście.
I to trochę dziwne bo w życiu jestem strasznym bałaganiarzem, ale do notatek podchodzę pedantycznie.

Awatar użytkownika
GenerałŚwinkaMorska
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#9 » 27 lut 2017, o 00:16

Sanne pisze:W tabelkach robię wiek. Mam straszny problem z liczeniem chociażby wieku bohaterów więc mam dużą rozpiskę kto miał w którym roku ile lat i sięgam do niej bardzo często. No i każdy bohater ma drzewo genealogiczne do dwóch pokoleń wstecz.
Ta :-D U mnie często pojawiają się retrospekcje i potem trzeba zapisywać wszelkie daty, aby nie powychodziły śmiechy-chichy. A jeśli chodzi o pokrewieństwo to wystarczy mi krótkie zdanie: A i B są rodzicami C.

Sanne pisze:Uwielbiam rozpiski wydarzeń, cech bohaterów, z dziwniejszych rzeczy mam nawet stronę z podziałem obowiązków domowych.
Rzeczy bardziej obrazkowe trzymam na posegregowanych tablicach na pintereście.
U mnie trochę to wygląda jak notatki z Wikipedii. Po lewej hasła: wiek, imię, miejsce zamieszkania, a po prawej odpowiedzi.
Obrazek

Sanne

Post#10 » 27 lut 2017, o 00:22

Akurat tabelka z datami powstała przy którymś z kolei błędzie w tej kwestii, więc teraz strasznie tego pilnuję. A co do rodziców i dziadków to lubię mieć ich wiek i zawód, nie wiadomo kiedy się przyda.

A bohaterom piszę bardziej coś w stylu CV. Najpierw data urodzenia, wykształcenie, potem praca, potem miejsca zamieszkania itd.

Wróć do „Jak pisać?”