Kim jest pisarz

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Kosteczek
runiczny rapier
runiczny rapier
Zobacz teksty użytkownika:

Kim jest pisarz

Post#1 » 1 mar 2015, o 18:26

Dzień dobry, tu ja. 

Tardis znowu kontrowersyjny. 

Odwieczne pytania:  

To jest już problem nazwenictwa, czy nazywasz gości, którzy wrzucili jeden wiersz poetami, czy ten tytuł nadajesz im dopiero kiedy wydali tomik

A ktoś, kto napisał naprzykład 3 książki, a jest reżyserem, nie może się nazywać pisarzem?

A czy Kinga Rusin która wydała autobiografię i książkę kucharską jest pisarką?
The words of the prophets are written on the subway walls.

Awatar użytkownika
Tardis
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Kim jest pisarz

Post#2 » 1 mar 2015, o 19:39

TardisToNight :-D  

Parę dni temu, na chacie prowadziliśmy dyskusję ,,Kim jest humanista? A kim Ścisłowiec''.  

Razem stwierdziliśmy, że to tylko nazwy pomagające nam się orientować o kim mówimy. 

Podobnie można zastanawiać się jaka jest różnica między chodnikiem a drogą. Po chodniku chodzą ludzie, a po drodze samochody, ale jeśli 

nie ma ustanego chodnika, to ludzie muszą iść po drodze, a czy to nie czyni jej chodnikiem? 

Takie dyskusje zupełnie nie mają sensu. 

Ale jako, iż jestem Tardisem podyskutuję z miłą chęcią :)

Spór toczy się o to, czy pisarz, jest to ktoś kto regularnie wydaje i zarabia tym na życie, czy ktoś kto wydał kilak książek ale utrzymuje się z inego zawodu, 

czy też ktoś kto wydał książkę kucharską i to jego jedyne spotkanie ze światem literatury. A czy blogerzy to nie są pisarze? W końcu piszą 

pisarz pisze. Czyli każdy kto pisze jest pisarzem? Napisałem opowiadanie do szkoły to czyni mnie pisarzem? 

A poeta? Powiedziałeś, że pisarz to ktoś kto pisaniem zarabia na życie, a poeta to ktoś kto zarabia poezją na życie, a potem dodałeś, że  

raczej się tym drugim zarobić na spokojną egzystencję na tym świecie, nie da. 

Czyli nie ma już poetów ;p  

Według mnie pisarzem jest ktoś, kto wydał choć jedną książkę, i uważa się za pisarza. Trzeba jeszcze uwzględnić treść tej książki. 

A co z blogerami?

Awatar użytkownika
Kosteczek
runiczny rapier
runiczny rapier

Kim jest pisarz

Post#3 » 1 mar 2015, o 22:59

czy też ktoś kto wydał książkę kucharską i to jego jedyne spotkanie ze światem literatury.

Dla mnie taki ktoś bardziej jest łowcą przepisów i pasjonatem jedzenia niż pisarzem. Książka kucharska niewiele wspólnego ma z literaturą. 

A czy blogerzy to nie są pisarze? W końcu piszą i pisarz pisze.

W końcu dojdziemy do wniosku, że laska klepiąca znaczki na klawiaturze w korpo też jest pisarzem. Nie każdy kto stuka w klawisze jest pisarzem.  

Czyli nie ma już poetów

Tutaj wykręcasz ogona psem, bo dodałem, że jeśli idzie o poetów, kryterium jest raczej samo wydawanie. Zresztą większość poetów nigdy nie żyła z pisania.  

A co z blogerami?

Śmieszna sprawa, bo było kilka blogów, które później zostały wydane na papierze. 

Według mnie pisarzem jest ktoś, kto wydał choć jedną książkę, i uważa się za pisarza.

Książka to zbyt niekonkretne określenie. Książka kucharska to nie literatura. Autobiografia Kingi Rusin to nie literatura. Zamieniłbym "książka" na "powieść".  

Plus fakt, za pisarza trzeba się uważać. Chociaż pewnie statystyka powie nam, że początkujący-pisarz-który-jeszcze-nic-nie-wydał, to jeden z bardziej popularnych zawodów.

Awatar użytkownika
Tardis
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Kim jest pisarz

Post#4 » 1 mar 2015, o 23:04

Kosteczek pisze: 

Plus fakt, za pisarza trzeba się uważać. Chociaż pewnie statystyka powie nam, że początkujący-pisarz-który-jeszcze-nic-nie-wydał, to jeden z bardziej popularnych zawodów.

Właśnie. Co zrobić z takimi ludźmi? Pisarze czy nie?

Awatar użytkownika
Kosteczek
runiczny rapier
runiczny rapier

Kim jest pisarz

Post#5 » 1 mar 2015, o 23:07

To ja ci powiem coś jeszcze - za pisarza uważałem się zanim jeszcze zacząłem pisać cokolwiek. Po prostu wiedziałem, że kiedyś będę na tyle bezczelny, żeby przelewać ego na kartki.  

Pisarz to dla mnie gość, który swoją LITERATURĘ (nie książki kucharskie) wydaje.

Awatar użytkownika
Maskym
lekki sztylet
lekki sztylet

Kim jest pisarz

Post#6 » 1 mar 2015, o 23:12

Po prostu chciałoby się używać słowa "pisarz" jako zaszczytnego tytułu, który nie dla wszystkich piszących jest zarezerwowany. Mogąc przedstawić się w ten sposób chcemy być "kimś". Ostatecznie pisarzem (w tym rzemieślnikiem od poradników i ksiąg kucharskich) może być niemal każdy, ale być Pisarzem - to już sztuka. 

Podobnie ma się to do poety, rzeźbiarza, malarza, muzyka i artysty wszelkiej innej maści. 

Stwierdzenie, że pisarzem jest dopiero ktoś, kto z pisania się utrzymuje, jest według mnie błędne, chyba że sprawę przedstawimy w tym konkretnym kontekście - a przez to, że przeważnie tak właśnie jest, przyjęło się, iż pisarz = zarabia na pisaniu. 

Myślę, że by ocenić, czy jesteśmy tymi przez duże "P", przydatna jest odpowiedź na pytanie - czy pisanie jest dla mnie (bardziej): 

a) sposobem zarabiania na życie 

b) sposobem na życie 

Największy nawet grafoman zaznaczający odpowiedź "b" ma w sobie potencjał.

Awatar użytkownika
Tardis
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Kim jest pisarz

Post#7 » 1 mar 2015, o 23:17

Dobry pomysł by rozróżnić pisarza od Pisarza :-D  

Wyjaśni to dużo kwestii

Awatar użytkownika
InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Kim jest pisarz

Post#8 » 2 mar 2015, o 14:47

Lepszy jeden dobry wiersz niż wiele złych. A co do trzech cytatów przytoczonych w Twoim pierwszym poście; można chyba powiedzieć, po prostu, że taka osoba.... pisze.
________ 

Ludzie są stworzeni do tego, by pożądać

2memo
scyzoryk
scyzoryk

Kim jest pisarz

Post#9 » 16 lip 2015, o 10:36

Wyobrażam sobie, że pisarz jest człowiekiem, który - mimo nadjeżdżających samochodów i chodnika w pobliżu - spaceruje środkiem ulicy. Jest zbyt uparty, aby uskoczyć, więc staje się poetą...

Awatar użytkownika
Mszczuj
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Kim jest pisarz

Post#10 » 17 lip 2015, o 11:54

Chyba pomyliłeś pisarza z sarną.

2memo
scyzoryk
scyzoryk

Kim jest pisarz

Post#11 » 17 lip 2015, o 11:59

Mszczuj pisze:Chyba pomyliłeś pisarza z sarną.

- napisał Miś. : )

Awatar użytkownika
Mszczuj
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Kim jest pisarz

Post#12 » 17 lip 2015, o 15:37

Koale to nie misie, tylko torbacze.

Awatar użytkownika
Kosteczek
runiczny rapier
runiczny rapier

Kim jest pisarz

Post#13 » 18 lip 2015, o 02:36

Pisarz to zwierzę. Zgadzamy się wszyscy.

Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna

Kim jest pisarz

Post#14 » 18 lip 2015, o 17:38

Kostek, rozwiń myśl, ciekawa jest. 

Problem określenia "pisarz" jest taki, że jest enigmatyczne i dla każdego oznacza co innego. Czy musi się wydawać, by być pisarzem, to sprawa dyskusyjna, ale myślę, że chyba wszyscy się zgodzimy, że trzeba umieć pisać, by móc nazywać się pisarzem. To przynajmniej jeden warunek konieczny.  

Spór toczy się o to, czy pisarz, jest to ktoś kto regularnie wydaje i zarabia tym na życie, czy ktoś kto wydał kilak książek ale utrzymuje się z inego zawodu.

A dlaczego obaj nie mogą być pisarzami? Wielu pisarzy ma wykształcenie zupełnie niezwiązane z pisaniem i często nawet zawodowo pracują, co w zasadzie jest przecież przydatne - dodatkowa wiedza zawsze ma wartość. Pewnie łatwiej i lepiej pisać powieści historyczne, będąc historykiem, i sf, będąc fizykiem. I tak dalej. W Polsce zresztą powszechnie się mówi, że ciężko utrzymać się z pisania, a siłą rzeczy jakoś żyć trzeba.

Awatar użytkownika
Kosteczek
runiczny rapier
runiczny rapier

Kim jest pisarz

Post#15 » 19 lip 2015, o 03:34

To był półżart, bo chłopaki gadali o zwierzętach, ale faktycznie: pisarz jest zwierzęciem. Kradnie dramaty, kolekcjonuje historie, rejestruje obrazki. Całe swoje życie przekłada na prozę, nawet jeśli w tym momencie nie stuka w maszynę. 

I właśnie dlatego, że proza wywodzi się z życia, życie powinno być jak najpełniejsze. Bo prawdziwi ludzie to szaleńcy i tak dalej, jeśli mielibyśmy lecieć Kerouackiem. 

I teraz kim jest pisarz.  

Pisarz to osoba, które robi literaturę. Bestsellerowcy z Empiku najczęściej nie są pisarzami. Oni tylko klepią fabuły.

Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”