Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Kim jest pisarz

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów
Posty: 1033
Zobacz teksty użytkownika:

Kim jest pisarz

Post#31 » 22 gru 2016, o 18:05

No to nadal będziesz pisarzem, tylko niedocenianym.
 

Niech i tak będzie. Pozostańmy przy swoich definicjach. :))

Matt C.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator
Posty: 6093
Zobacz teksty użytkownika:

Kim jest pisarz

Post#32 » 4 wrz 2019, o 14:09

Nefariel pisze:Ja bym jednak postawiła na wydanie się drukiem w regularnym wydawnictwie, ewentualnie uzyskanie pewnego uznania i rozgłosu po wydaniu e-booka czy selfpubu (nie mylić z vanity press), chociaż w tym drugim przypadku granica jest bardzo płynna.
 

Też najbardziej odpowiednia wydaje mi się definicja Nef. Jest prosta. Kwestia zarabiania na pisaniu jest, no, problematyczna. 

 

Czy zawód dziennikarza (publikującego w gazetach lub portalach społecznościowych) włącza się, według was, do definicji pisarza? 

A jak jest z książkami naukowymi? Czy autorów podręczników możemy zakwalifikować jako pisarzy?

 

Można chyba przyjąć, że "pisarz" mimo wszystko jest określeniem powiązanym z twórczością literacką, zwłaszcza prozatorską. Artykuły i podręczniki naukowe, jakkolwiek są literaturą, tekstami literackimi w sensie np. beletrystyki czy literatury pięknej nie są. 

Na osoby piszące felietony, reportaże, artykuły etc. są inne adekwatne określenia - publicysta. Reportażysta też. Zauważ, że Kapuścińskiego nie określa się mianem pisarza, tylko publicysty właśnie.  

A dziennikarze... Kłopotliwa sprawa. Bo dobre pytanie jak dla mnie raczej powinno brzmieć, czy teraz nie szasta się mianem "dziennikarz" na lewo i prawo, a nie czy dziennikarz jest pisarzem. 

 

edycja: pierwotna data dodania posta to 2016, ale temat podbijam ze względu na to, że kwestia, kogo można nazwać pisarzem, a kogo nie, to zawsze potencjalnie dobry materiał na dyskusję.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

 

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.


Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość