Jak opiniować teksty początkujących literatów?

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 5 lis 2016, o 13:26

To od zawsze kwestia dyskusyjna - jak opiniować teksty osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w prozie lub poezji. O sprawach tego typu, do których pewnie każdy z nas ma inne podejście, dobrze się dyskutuje, więc zapraszam gorąco.  

Jak więc komentować twórczość początkujących?  

Dodatkowo, zapraszam też do ogólnej dyskusji na temat komentowania, którą znajdziecie tutaj.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#2 » 5 lis 2016, o 14:27

Moim zdaniem nie słodzić, ale też nie krytykować po chamsku, tylko na spokojnie wyjaśnić, co jest źle i dlaczego - nawet jak wszystko jest źle. Jak widzimy słaby tekst u osoby, która pierwszy raz próbuje swoich sił w pisaniu, to nieco inaczej niż słaby tekst u osoby, która pisze już od np. 10 lat, bo ta pierwsza dopiero zaczyna, a ta druga już powinna mieć wypracowany jakiś styl, lepiej grać słowem, jeśli faktycznie ma smykałkę do pisania.  

Trzeba znaleźć złoty środek, bo nie ma co pisać nieprawdziwych pochwał, ale przesadne ''jechanie'' po debiutancie może sprawić, że zupełnie zrazi się do pisania, a jeśli nie do samego pisania, to do pubikowania, a czytelnicy i ich uwagi przecież bardzo pomagają w doskonaleniu swojego warsztatu. 

Sama jak spojrzę na swoje teksty z 2009 roku, to nie wiem, czy śmiać się, czy płakać :kuku: a to i tak nie są moje najstarsze ''dzieła'', bo w 2009 miałam 15 lat, a zaczęłam próbować pisać od końcówki szkoły podstawowej. :mrgreen:

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#3 » 8 lis 2016, o 18:40

Moim skromnym zdaniem każdy tekst powinnimy komentować tak, jak sami chcielibyśmy być skomentowani. :)
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
burak
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#4 » 8 lis 2016, o 19:04

Żeby komentować trzeba mieć predyspozycje do tego i nie tylko w zakresie szeroko pojętego "znawstwa" tematu. Trzeba po prostu mieć odpowiedni genotyp. Nie każdy lubi wytykać innym błędy. Nie każdy potrafi to robić w "inteligentny" sposób. 

Ja osobiście jestem cienki bolek, jeżeli chodzi o znajomość zasad pisowni języka polskiego. Nie ma także doświadczenia literackiego i bardzo trudno jest mi cokolwiek skomentować. Teraz potrafię jedynie napisać: podobało mi się albo nie. 

Natomiast oczekuję konkretnych uwag, konstruktywnych uwag. Nie znoszę natomiast ogólnych stwierdzeń typu: do bani, nie wiem co chciałeś powiedzieć, bohater zrobił to i tamto, a to nie ma sensu, itd. Czasami zarzuty są całkowicie bezpodstawne, ponieważ odpowiedź na nie będzie w kolejnych fragmentach tekstu. Trudno zatem do nich się odnosić, nie zdradzając fabuły. Dlatego cenię sobie merytoryczny komentarz a nie luźne uwagi.

Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna

Post#5 » 11 lis 2016, o 08:16

Trzeba znaleźć złoty środek, bo nie ma co pisać nieprawdziwych pochwał, ale przesadne ''jechanie'' po debiutancie może sprawić, że zupełnie zrazi się do pisania, a jeśli nie do samego pisania, to do pubikowania, a czytelnicy i ich uwagi przecież bardzo pomagają w doskonaleniu swojego warsztatu.

Bardzo się z tobą zgadzam, Karen. Pytanie tylko, co w przypadku osób, które są w zupełności na bakier z poprawną pisownią, nie potrafią zapisać zdania bez błędów (bo i tacy bywają). Gdzie jest ta granica, jak dużo powinno się wytykać na raz takim osobom?  

Grafoman pisze:Moim skromnym zdaniem każdy tekst powinnimy komentować tak, jak sami chcielibyśmy być skomentowani. :)

Nie jestem pewna, czy początkujący chcieliby dostawać komentarze takie, które ja chciałabym dostawać pod swoją twórczością i które najbardziej cenię ;) Dlatego, choć to ładnie brzmi, nie do końca się zgodzę, że to sposób na komentowanie każdego. 

Żeby komentować trzeba mieć predyspozycje do tego i nie tylko w zakresie szeroko pojętego "znawstwa" tematu. Trzeba po prostu mieć odpowiedni genotyp. Nie każdy lubi wytykać innym błędy. Nie każdy potrafi to robić w "inteligentny" sposób.

Wiesz, burak, z drugiej strony - czy to tak absolutnie źle? Patrząc na to, jak wygląda większość czytelników, książki kupują i czytają w osoby nieposiadające dużego rozeznania w literaturze, które oceniają teksty właśnie w kategoriach "podobało mi się" lub "nie podobało mi się". Zdanie takie prawdopodobnie najlepiej oddaje to, jak myśli większość czytających.

Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”