Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Dlaczego piszemy?

Nasze ambicje i "powody"

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.

Które zdanie najlepiej oddaje Twoje odczucia co do pisania?

Piszę głównie dla przyjemności.
14
26%
Pisarstwo to moja odskocznia, odreagowuję w ten sposób trudy dnia codziennego.
11
21%
Czuję potrzebę dzielenia się swoją twórczością z innymi, moim celem życiowym jest wydać się.
6
11%
To jedno z moich wielu hobby.
6
11%
Pisarstwo to istotna część mojego życia/mnie, ale nie najistotniejsza.
3
6%
Narodziłem/am się, by pisać.
2
4%
To nie tylko moja pasja, to moje powołanie.
1
2%
Pisarstwo to forma zabicia wolnego czasu, dobra jak każde inne zajęcie.
1
2%
Piszę, "bo tak".
1
2%
Żadne z powyższych.
8
15%

Liczba głosów: 53

Awatar użytkownika
Skye
lekki sztylet
lekki sztylet
Zobacz teksty użytkownika:

Re: Dlaczego piszemy?

Post#41 » 18 lut 2012, o 20:46

Ja też uważam, że laik może dobrze skomentować, ba, sama często jestem komentującym i oceniającym laikiem, ale smutna rzeczywistość właśnie takiego krytykowania "tak bo tak" niestety jest faktem.
I wish I could be liked and admired. Or that I have a large sausage pizza. Of course, if I have a large sausage pizza, I wouldn't need to be liked and admired.

lori
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#42 » 21 lut 2012, o 20:59

Skoro jesteśmy już w temacie komentowania to szczerze przyznam, że nie lubię tego robić. Rzadko kiedy wiem, co napisać - czy udowodnić, że przeczytałam tekst, rzucając coś w stylu "fajnie, że Jasiek wyszedł z tamtego budynku", czy też stwierdzić, że przesłanie do mnie dotarło. Jako autorka najchętniej oczekiwałabym jakiś rozważań na "zadany" temat, jednak kiedy nie jestem obeznana w, na przykład, kanonie - ciężko mi coś takiego napisać. Nie chcemy przecież wyjść na idiotów i, przykładowo, zastanawiać się "co też może się kryć za obrazem z gruszkami" (; 

Nawiązując do tematu - dlaczego piszę? Wydaje mi się, że po to, by móc w jakiś sposób wyrazić siebie i swoje opinie, zdanie, przemyślenia; wykreować świat takim, jakim się go widzi. Tak zupełnie ogólnie, bo można wymieniać "podszkolenie stylu", ale to chyba taki najważniejszy-najważniejszy cel, jeśli mogę to tak określić.

Lien

Post#43 » 25 mar 2012, o 21:35

Przede wszystkim piszę, bo lubię. Właściwie to jestem od tego nieco uzależniona i jeśli przez dłuższy czas nic nie skrobie, to nie mogę się na niczym skupić, bo mam nadmiar pomysłów. 

Na początku ktoś coś wspomniał o awersji dl blogów... Teraz prowadzę dwa, wcześniej były trzy, ale jeden zakończyłam. I będę bronic blogowania, jak nie wiem co. Komentarze, które tam czytamy rzadko wnoszą coś istotnego do tego, w jaki sposób piszemy, ale zmuszają do systematyczności. Piszesz, bo masz czytelników, ludzi, którzy chcą Cię czytać i czasem upominają się o notki. Miałam tylko jedną czytelniczkę, która dokładnie analizowała moje teksty, ale i tak widzę duże postępy. A nie oczekujmy by początkujący pisał 200 stronicowe opowiadanie dla siebie. Na forum też go nikomu się nie będzie chciało czytać, więc gdzie? Na blogu.

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Dlaczego piszemy?

Post#44 » 25 mar 2012, o 23:53

Komentarze, które tam czytamy rzadko wnoszą coś istotnego do tego, w jaki sposób piszemy, ale zmuszają do systematyczności.

Chciałabym, żeby na mnie to tak działało. Miałam kiedyś bloga ze stałymi czytelnikami, to porzuciłam go na dwa lata. Teraz też w sumie mam jednego, to publikuję średnio raz na pół roku -.-

"I'm not evil, I'm just differently moral." 

"Life's a bitch, now so am I." 

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#45 » 26 mar 2012, o 18:57

No cóż, publikowanie na forum działa, przynajmniej na mnie, w ten sam sposób, a nawet i większy. Nie tylko można znaleźć czytelników, którym się będzie chciało przeczytać długi tekst, ale też fora literackie to jednak fora, oczekiwany jest pewien poziom, co wiąże się nie tylko z poziomem komentarzy, ale i, powiedzmy, motywacją. Mimo wszystko powinno wywrzeć jakąś chęć do pisania porządnie, z klasą, z pewnością nie opublikowałabym czegoś na odwal, byleby wyrobić się z terminem (ech, terminy...), a coś takiego na blogach się raczej często zdarza i powiem szczerze - mi przed laty zdarzało, a komu to służy? Ani mi, ani czytelnikom.  

Kwestia podejścia, sympatii, ale argument dwustustronicowego opowiadania też do mnie nie trafia. Jeżeli ktoś będzie wrzucał częściami po pięćdziesiąt stron, to pewnie, że nikt tego nie przeczyta - i na blogu, i na forum - ale wrzucane systematycznie mniejszymi fragmentami czemu nie? Można zyskać stałych czytelników i tu, i tu.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
maryjane
scyzoryk
scyzoryk

Post#46 » 31 mar 2012, o 14:30

Piszę, bo lubię, sprawia mi to przyjemność i pozwala zapomnieć o codziennych sprawach. Czasami piszę, bo muszę, coś mnie gryzie w środku i nie pozwala wziąć się za cokolwiek, dopóki nie ułożę pomysłu w głowie i nie przeleję go na papier lub przez klawiaturę. Poza tym... czasami lubię pobawić się w Stwórcę i tchnąć życie w postacie, które występują tylko w mojej wyobraźni.  

Co do komentarzy (skoro już został poruszony ten temat), skoro nic nie wnoszą to pewnie byśmy ich nie czytali, a jednak to robimy. :) Pisałam i publikowałam kiedyś pamiętnik pewnej kobiety, która stopniowo zmieniała się z zimnej racjonalistki we wrażliwą, nazwijmy to, romantyczkę. Po raz pierwszy zadziwiły mnie komentarze, które były pełne uczuć, refleksji, czasami osobistych doświadczeń i śmiało mogę powiedzieć - tekst napisałam ja, ale uzupełniły go komentarze, które razem z nim dopiero stworzyły całość. 

Wsiąść i tknąć życiem nie są poprawnymi formami, pierwsze w kontekście twojej wypowiedzi, drugie w ogóle nie istnieje. Mań, moderator.

Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami. 

Patrick Süskind

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#47 » 31 mar 2012, o 20:36

maryjane, czyli piszesz dla rozładowania emocji i jesteś pochłonięta nimi podczas pisania?  

Zastanawiam się nad tym ostatnio, bo kiedyś też tak miałam, a obecnie piszę właśnie w stanach całkowitego spokoju emocjonalnego, psychicznego, nie wiem nawet, jak to nazwać, i niby pisze mi się właśnie najlepiej, nigdy nie miałam tak wyrównanego poziomu i nigdy nie byłam tak zadowolona, ale zaczęłam rozważać, czy dopadła mnie jakaś twórcza znieczulica i czy teksty przez to nie wychodzą nieco beznamiętne.  

Jakkolwiek nie patrzeć, ten problem podpina się pod "dlaczego piszemy", bo teoretycznie wychodzi na to, że przestałam pisać tylko po to, by wyrazić własne emocje, ale nie wiem, co o tym sądzić, mimo wszystko.

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Mań
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#48 » 2 kwie 2012, o 11:18

Mnie już od dawna męczy, jak to ładnie nazwała Cam, twórcza znieczulica. Tak jak pisałam, właśnie, dla rozładowania emocji, tak teraz albo nie piszę wcale, albo bohaterowie są jak bryły lodu xd. W twoim przypadku, Cam, może to dobrze, w moim - bardzo źle, bo przez to, że jestem taka niewzruszona, tekst jest nudny. Mam nadzieję, że długo ten stan nie potrawa.

Ash
scyzoryk
scyzoryk

Dlaczego piszemy?

Post#49 » 17 paź 2012, o 20:57

Piszę, bo myślę, a moje myśli przeradzają się w marzenia, które mnie wręcz zatruwają. To natręctwo. Widzę przedmiot i natychmiast pojawia się myśl "Jaka była jego historia? Co dalej się z nim stanie?", a wtedy świat przestaje istnieć. Piszę, bo odkryłam, że kiedy przeleję swoją myśl na papier, zyskuję, choć na krótko, spokój.  

Szczerze mówiąc, lubię i jednocześnie nie znoszę pisać. Przez myśl, marzenie, pisanie zaczynam się zastanawiać, gdybać. Przez pisanie wychodzę poza nawias i przestaję zadawać się z ludźmi. Moje współlokatorki wymieniają się plotkami, mniej lub bardziej głębszymi myślami, kiedy ja jestem wyłączona. Piszę. Z drugiej strony, gdybym tego nie robiła moje natręctwo nie dawałoby mi spokoju. Już teraz czuję się po części wariatką, idąc miastem i wyobrażając sobie coś niezwykłego, co mogłoby mnie spotkać i odmienić moje nieszczęsne życie. Mimowolnie. Nie znoszę pisać. Przez to chcę od życia więcej, niż mogę mieć. Marzę o rzeczach tak nierealnych, że aż szalonych. I jednocześnie tak lubię to, bo być może, zgodnie z najbardziej rozpowszechnioną myślą XXI wieku, pisząc, przestanę być szarym człowieczkiem.  

Myślę, że pytanie "dlaczego piszemy" jest bardzo osobiste. I bardzo trudne do odpowiedzenia. W moim przypadku nie istnieje nawet odpowiedź "Piszę bo lubię", bo jest to dla mnie coś tak śmiesznie oczywistego, że... Po prostu piszę. Nie pamiętam kiedy zaczęłam, bo nawet przed blogowaniem, coś skrobałam w zeszycikach w cienką linię. Czasami boję się, że to po prostu się skończy i pewnego dnia po prostu przestanę pisać. I chociaż teraz szczerze narzekam na tę pasję lub nałóg, naprawdę nie chciałbym, żeby to po prostu zniknęło. Bez tego po prostu czułabym się pusta i niekompletna. To wręcz cecha taka sama jak to, że mam zielone oczy czy blond włosy. Piszę, bo to jest częścią mnie samej.

Awatar użytkownika
Jack Doluoz
lekki sztylet
lekki sztylet

Dlaczego piszemy?

Post#50 » 15 lis 2012, o 22:02

Piszę z błahego powodu: dla przyjemności. Jeśli pisanie przestanie sprawiać mi frajdę, to po prostu to porzucę i zajmę się czymś innym. Nie wyobrażam sobie innej drogi. Nie ukrywam także, że dobrze się czuję, gdy kogoś do czegoś zainspiruję jednym ze swoich tekstów, bo to, chcąc nie chcąc, napędza.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Dlaczego piszemy?

Post#51 » 17 kwie 2013, o 15:30

Do tematu została dodana ankieta "Które zdanie najlepiej oddaje Twoje odczucia co do pisania?", ot, dodatek do rozmowy :D Głosujcie śmiało.

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Dlaczego piszemy?

Post#52 » 17 kwie 2013, o 15:34

No to już pogłosowałam :D Jedna opcja to dla mnie za mało! :(
where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Dlaczego piszemy?

Post#53 » 17 kwie 2013, o 15:47

Na tym niestety to ma polegać :D Każdy mógłby lekko pozaznaczać z dwie, trzy opcje, ale zdanie ma najlepiej określać nasz stosunek, więc wybrać powinniśmy jedno, to nam najbliższe. A jak nic nie pasuje... "Żadna opcja" ;d 

Sama mam dylemat między dwoma opcjami, łatwo nie jest.

Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny

Dlaczego piszemy?

Post#54 » 20 kwie 2013, o 07:53

Mnie się tylko na początku to wydało trudne, a potem, o dziwo, łatwo przyszło. Głosujcie, bo coś słabo idzie! 

Cam, swoją drogą, co potem zrobimy z taką ankietą? :)

I potser no seré el teu amic,  

ni tindré res a veure amb si ets o no ets feliç.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Dlaczego piszemy?

Post#55 » 21 kwie 2013, o 10:09

Będziemy wiedzieć, z jakiego powodu większość osób na forum pisze, nie ciekawi cię to? ^^ Co więcej... zobaczy się.

Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”