Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Dlaczego piszemy?

Nasze ambicje i "powody"

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.

Które zdanie najlepiej oddaje Twoje odczucia co do pisania?

Piszę głównie dla przyjemności.
14
26%
Pisarstwo to moja odskocznia, odreagowuję w ten sposób trudy dnia codziennego.
11
21%
Czuję potrzebę dzielenia się swoją twórczością z innymi, moim celem życiowym jest wydać się.
6
11%
To jedno z moich wielu hobby.
6
11%
Pisarstwo to istotna część mojego życia/mnie, ale nie najistotniejsza.
3
6%
Narodziłem/am się, by pisać.
2
4%
To nie tylko moja pasja, to moje powołanie.
1
2%
Pisarstwo to forma zabicia wolnego czasu, dobra jak każde inne zajęcie.
1
2%
Piszę, "bo tak".
1
2%
Żadne z powyższych.
8
15%

Liczba głosów: 53

Selander
lekki sztylet
lekki sztylet
Zobacz teksty użytkownika:

Dlaczego piszemy?

Post#81 » 2 wrz 2014, o 19:28

Hmmm, zastanówmy się. Żeby nie zagubić wszystkich tych dziwnych historii, które co i rusz i na nowo krążą mi po głowie. Żeby dać upust emocjom. Żeby dać światu coś od siebie.

Hester

Dlaczego piszemy?

Post#82 » 21 gru 2016, o 20:44

Aż ciężko odpowiedzieć mi na to pytanie, żeby nie złapać się na, no nie wiem, chyba pewnym przekłamaniu. Bo piszę od zawsze i naprawdę nie wyobrażam sobie życia bez tego. Czasami zarzucam dłuższe formy na rzecz pbf rpg, w które pogrywam bardzo namiętnie, ale tak czy siak, nie ma tygodnia, w którym nie napisałabym ani słowa. Ale czy to jest moje powołanie? Nie jestem pewna, chociaż od dawna marzę o napisaniu książki, swoją przyszłość chcę w głównej mierze poświęcić czemuś innemu. Nie nazwałabym tego hobby, bo podchodzę do tego poważniej, niż do chociażby rysunku czy śpiewu. Piszę, bo... czuję potrzebę. Tak myślę. Piszę, bo to umiem najlepiej. Piszę, bo to daje mi satysfakcję i się dzięki temu spełniam, nawet jeśli nikt nie zobaczy moich wypocin.

Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny

Re: Pisanie jako pasja, zwykła rozrywka - i inne

Post#83 » 22 gru 2016, o 09:06

Lailerosse pisze:Ależ no oczywiście! Ja na przykład adoruję Oeonka, a Oeonek adoruje mnie, bo nikt nas nie docenia i nie rozumie, więc musimy się poadorować nawzajem. Generalnie my się tu wszyscy staramy adorować siebie nawzajem - a co! W końcu każdy powinien mieć coś z życia :roll:  

A tak na poważnie, to też nigdy nie czułam się członkinią żadnego "kółka" ani "Dojrzałą Autorką". Po prostu z biegiem lat zmieniły mi się upodobania i priorytety, do czego mam pełne prawo, jak i żeby się tego nie wstydzić. Jako "pisarka" (bo ja generalnie nie uważam się za pisarkę, tylko za wstęp do archeologa) broń Boże nie jestem niczym więcej niż amatorką i pseudoartystką o zdolnościach co najwyżej rzemieślniczych. Ale są zjawiska, które mi się nie podobają albo, które mnie nudzą, więc je wytykam, taką mam wredną naturę. Szczególnie, że te zjawiska traktuję też w dużej mierze jako czytelnik, a jako czytelnik (szczególnie jeśli staję się czytelnikiem płacącym) jestem wymagająca, a co 8-)

Och, Lailerosse! Wydaje mi się, że wielu z nas tutaj czuje się takim pisarzem-nikim, ale myślę że nie ma powodu. Każdy z nas jest twórcą, czegokolwiek byś nie napisała. Problem w tym, że zarówno przez wydawnictwa, jak i podejście w trakcie edukacji, czujemy, że jeśli nie jesteśmy Mickiewiczem, no albo przynajmniej Szymborską, to nic z nas nie będzie. A nie jest to prawda, bo każdy kiedyś zaczynał. I myślę też, że to nas blokuje przed takim pisaniem, które by pochodziło faktycznie z głębi nas. Bo nie wiem, jak Wy, ale jak ja pomyślę, że to, co piszę, musi być takiej jakości, żeby mnie od razu okrzyknęli nie-wiadomo-kim, to od razu mi się odechciewa pisać. I nie chodzi o to, że ja chcę być od razu sławnym pisarzem, bardziej chyba o to, żeby ludzie naprawdę się zachwycali tym, co piszę, żeby miotało nimi jak szatan z tych wszystkich emocji. No, nie wiem, co myślicie, ale mam nadzieję, że nie jestem z tym sam! :D

I potser no seré el teu amic,  

ni tindré res a veure amb si ets o no ets feliç.

Awatar użytkownika
GenerałŚwinkaMorska
lekki sztylet
lekki sztylet

Dlaczego piszemy?

Post#84 » 19 lut 2017, o 01:15

Pisanie jest dla mnie przyjemnością i sposobem na oderwanie się od kłopotów. Bardzo lubię wymyślać różne historie i czasem szkoda, że one bardzo szybko wymykają się z głowy, a przez tworzenie opowiadań mogę je zatrzymać na dłużej.
Obrazek

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Dlaczego piszemy?

Post#85 » 19 lut 2017, o 07:48

Jak dla mnie nie ma jednej odpowiedzi - dla przyjemności, jako oderwanie się od szarej rzeczywistości, ale nie mogę też nie zgodzić się przy stwierdzeniu, że to jednak istotna część mojego życia, ważne hobby - bo piszę już z 10 lat, a tak bardziej "porządnie" (że próbowałam doprowadzić do końca to, co zaczęłam) od 8. :)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”