Kiedy piszecie i w jakich warunkach?

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
bernara
scyzoryk
scyzoryk

Post#1 » 30 gru 2016, o 19:02

Czy zasiadacie regularnie do pisania, czy wtedy gdy przychodzi myśl, którą chcecie przelać na "papier". Piszecie odręcznie jakieś szkice, czy raczej skrupulatnie tworzycie teksty siedząc w fotelu przed komputerem? Jak wygląda ten cały proces twórczy?
http://gamera.pl

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#2 » 30 gru 2016, o 19:41

Ze względu na napięty grafik (studia medyczne, praca dorywcza, dojazdy na uczelnię, zajmowanie się psem i inne codzienne obowiązki) staram się pisać kiedy po prostu mam czas, choć nie zawsze wychodzi.
Najlepiej pisze mi się rano, ale niestety raczej nie mam takiej możliwości (tylko w niedzielę mam wolne poranki). Poza tym lubię pisać przy przygaszonym świetle (np. teraz lampka, choinka, świeczki zapachowe) + słuchawki i muzyka, oczywiście zamknięte drzwi od pokoju.
Na ogół mam na kartce jakiś bardzo schematyczny zarys tego, co chcę zawrzeć w danym rozdziale. Dokładnego konspektu całej powieści nie mam - jedynie wypisane główne wydarzenia i to nie wszystkie chronologicznie.
Ot, jestem typem osoby, która tworzy fabułę dość spontanicznie. ;)
Kiedyś intensywnie obmyślałam wszystko np. jadąć autobusem i słuchając muzyki, teraz robię to rzadziej - znowu: więcej spontana.
Taki już mam styl. :)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
GenerałŚwinkaMorska
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#3 » 19 lut 2017, o 01:22

Mi najłatwiej tworzy się na kolanie.
W domu często rozpraszają mnie jakieś pierdoły. Wtedy jest mi ciężko klepnąć przed komputerem i zastanowić się nad tym, co chcę napisać. Dlatego najlepszym miejscem dla mnie do tworzenia są autobusy/pociągi. Wtedy biorę zeszyt i zaczynam bazgrać. Zawsze udaje się coś napisać, a w domu przepisuję i poprawiam stworzony wcześniej tekst.
Obrazek

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#4 » 22 lut 2017, o 12:38

Różnie. Mam spisane 1,5 zeszytu, a więc piszę ręcznie. Ostatnio na komputerze. Idzie szybciej. Jak piszę odręcznie to czasem nie nadążam spisywać myśli. Niekiedy przy tym tak bazgrolę, że ciężko się doczytać.
Ogólnie piszę spontanicznie. Czasem wyjrzę przez okno (a mam ładny widok) i po prostu chce opisać to, co widzę. Czasem coś zmyślę. Duży wpływ wywiera na mnie natura. Ale jak usiądę z postanowieniem żeby coś napisać, to na ogół coś napiszę. Nie pamiętam żebym miała z tym kiedykolwiek problem..
A ty jak masz?
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

Wróć do „Jak pisać?”