Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Porady pisarskie Terry'ego Pratchetta

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#1 » 15 lut 2017, o 12:29

Jedno z portalowych tłumaczeń porad znanych pisarzy. Pomyślałam, że szkoda, by przepadło w odmętach internetu, bo choć rady nienowe i może nieodkrywcze, to mają w sobie coś wartościowego.

Terry Pratchett to osoba, której prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać — jest uznawany za jednego z najlepszych i najpopularniejszych współczesnych pisarzy fantasy i science fiction.

Jak sam mówił, pierwszą powieść zaczął pisać, mając siedemnaście lat, i pisał niemalże do samej śmierci. Z pewnością był jednym z najpłodniejszych autorów — jego najsłynniejszy cykl „Świat Dysku” liczy ponad czterdzieści powieści. Jak więc pisać tak jak sir P’terry? Oto dziesięć prostych porad pisarskich, które może nie uczynią z was drugiego Pratchetta (choć trzymamy kciuki), ale z pewnością nakierują was na trop wprowadzenia dobrych nawyków do swojej codzienności.

1. Gramatyka, pisownia i interpunkcja powinny na stałe zagościć w twoim życiu.
  2. Pisz 500 słów. Codziennie. Żadnych wymówek.
  3. Nie opowiadaj, co chciałbyś napisać. Zwyczajnie to napisz.
  4. Czytaj dużo. Czytaj aż do przesady, do momentu, kiedy będziesz miał dość.
  5. Rozmyślaj nad tym, co czytasz. Analizuj. Musisz wiedzieć, co może zadziałać, a czego lepiej unikać. Podpatruj najlepszych, ale nie próbuj nikogo kopiować. Zachowaj swój styl. Nie istnieje żadna gotowa recepta. Pisanie jest jak gra w tenisa, musisz po prostu trafić w piłkę.
  6. Obserwuj to, co cię otacza, czytaj i koniecznie wychodź poza swoje zainteresowania czytelnicze. Musisz przyjmować wiedzę, nie ją przetwarzać. Zapuść się w kulturę popularną, ale miej umysł otwarty na wszelkie inne wpływy.
  7. Przysiądź, poświęć wiele czasu i pracuj ciężko. Nikt nie oczekuje, że zostanie bokserem bez treningów i ćwiczeń — to samo dotyczy pisarzy. Musisz włożyć w to odpowiednio wiele czasu.
  8. Młodzi pisarze powinni prowadzić tradycyjne pamiętniki — włącznie z zapisywaniem rozmyślań na tematy: „Co czułem i o czym wtedy pomyślałem”. Zapamiętuj swoje uczucia, poznane osoby i ich twarze — zwłaszcza te specyficzne.
  9. Chociaż książka musi być wartościowa dla czytelnika, powinniśmy pamiętać, aby była warta zachodu także dla pisarza.
  10. Pisanie to najlepsza rozrywka, jaką możesz sam sobie zapewnić.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#2 » 15 lut 2017, o 12:43

2, 7 i 10 bardzo mi się podobają. :D
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Kawka
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#3 » 15 lut 2017, o 20:30

dla mnie rewelacją jest 5

Awatar użytkownika
Karen

Post#4 » 15 lut 2017, o 20:45

No, 5 jest mądrą uwagą. :)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Wróć do „Jak pisać?”