Dialogi pisane w jednej linii.

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#1 » 19 mar 2017, o 20:33

Witajcie,
chciałbym się do Was zwrócić z pytaniem. Piszę akurat prozę w formie dziennika i zastanawiałem się nad tym, aby choć część z moich dialogów w książce pisanych od myślników i nowych linii, przekształcić w dialogi pisane jedną linią, z zachowaniem cudzysłowu, jeśli dialog dotyczy innej osoby niż ja, a w moim przypadku będzie to pochylona czcionka. Przykład:

Łapała się wtedy rękoma za głowę, a jej oczy z nieruchomymi powiekami już nawet nie wpatrywały się we mnie, tylko w dal. Zazdrość...Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu...Gniew...Lenistwo. „Panie Karolu, wygląda pan na rozsądnego, ale zagubionego człowieka. Czy zechce pan przyjąć Chrystusa do swojego serca? Chrystus wybaczy, tylko trzeba się przy nim pokajać”. Chyba jednak podziękuję. Uważam, że to ludzie wymyślili sobie pojęcie Boga aby znaleźć odpowiedzi na pytania, na które sami nie są w stanie sobie odpowiedzieć. „Panie Karolu, jest pan w błędzie...".

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#2 » 19 mar 2017, o 20:42

Hmmm, trudna kwestia. Mnie osobiście męczy taki sposób zapisu dialogów, więc go odradzam. Ale jeśli taka Autorska wola...
Pozdrawiam serdecznie!
Graf
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#3 » 19 mar 2017, o 21:25

Dziękuję za odpowiedź :)
A jaką wtedy polecasz dla formy dziennika? Standardowe dialogi?

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#4 » 19 mar 2017, o 22:14

Zapis albo typowy, albo wywiadowy - zerknij może, jaki wybrano w "Zdążyć przed Panem Bogiem" lub innej pozycji mającej taką formę, warto sugerować się wyborami profesjonalnych redaktorów. Stawiam, że wywiadowy, ale nie jestem pewna.

Czyli na przykład:
Panie Karolu, wygląda pan na rozsądnego, ale zagubionego człowieka. Czy zechce pan przyjąć Chrystusa do swojego serca? Chrystus wybaczy, tylko trzeba się przy nim pokajać.
— Chyba jednak podziękuję. Uważam, że to ludzie wymyślili sobie pojęcie Boga aby znaleźć odpowiedzi na pytania, na które sami nie są w stanie sobie odpowiedzieć.

To, co zaproponowałeś, jest niepoprawne i też po prostu nieczytelne. Twój tekst będzie jednym wielkim wall of text.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#5 » 19 mar 2017, o 22:25

Zgadzam się z Cam i Grafem. Taki zapis, jaki wymyśliłeś źle się czyta, no i jest niepoprawny.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#6 » 20 mar 2017, o 08:53

Bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi. Jako ebook chcę wydać, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie co do składu tekstu. No i jeszcze jedno. Podoba mi się ten zapis wywiadowy, ale jak wtedy podzielić te dialogi pomiędzy mnie i inne osoby, łacząc je z opisem sytuacyjnym?

Czy taka forma będzie poprawna?

"—Panie Karolu, wygląda pan na rozsądnego, ale zagubionego człowieka. Czy zechce pan przyjąć Chrystusa do swojego serca? Chrystus wybaczy, tylko trzeba się przy nim pokajać".
Chyba jednak podziękuję. Uważam, że to ludzie wymyślili sobie pojęcie Boga aby znaleźć odpowiedzi na pytania, na które sami nie są w stanie sobie odpowiedzieć. Nie nalegała dalej. Puściła moją rękę i poszła w swoją stronę zostawiając mnie z niesmakiem na ustach.

A jeśli dialog jest w środku to taka forma też może być?

Szczery śmiech usłyszałem lekarzy, taki naprawdę. Nawet ordynator. Tylko Mezatine niewzruszona z kamienną twarzą. Warga jej znowu drgała, miała nerwa dużego, nawet już tego nie ukrywała. „-Daj spokój, Cz., niech jedzą” Nie!. Kazanie o tym że ktoś śmiał podważyć jej autorytet i zwrócić uwagę przy pacjentach. Niedopuszczalne!

Sprawdziłem też "Zdążyć przed..." i też wygląda to ciekawie. Taka forma dobra?

Dziś miałem wizytę w Urzędzie Pracy. Jak zwykle kolejny telefon od matki, która tym razem była nieco ostrzejsza, i powiedziała że jak nie pójdę i stracę prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej to mnie wywali z mieszkania.
Zastanawiam się co może myśleć osoba postronna, widząc otyłego, z miną tęskniącą za rozumem faceta, wpatrzonego akurat w plakat zachęcający do aktywności zawodowej.
„-Czekamy właśnie na Ciebie!”
Na mnie?
Jak miło.
Przepraszam, ale podziękuję.
Spoglądała co chwile w monitor, to na mnie, myśląc zapewne że w takim stanie to nawet bym się nie nadawał do podtarcia sobie tyłka, a co dopiero do podjęcia pracy.
- Widzę tutaj ciekawą ofertę pracy na produkcji. System trzyzmianowy, umowa o pracę, mile widziane doświadczenie przy pracy na linii produkcyjnej. Ma pan takie doświadczenie?
- Nie- odpowiedziałem krótko.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#7 » 20 mar 2017, o 15:00

Tak właściwie nie doprecyzowałeś, jak wygląda tekst, który piszesz. Teraz mam wrażenie, że to regularna powieść, nie wspomnienia w formie wywiadu jak Zdążyć przed Panem Bogiem.
Niezależnie od tego, czy chcesz to wysyłać do tradycyjnego wydawnictwa, czy wydać jako ebook, czy nawet publikować na blogu, tekst musi być poprawnie zapisany. Jeżeli chcesz to wydać w jakiejkolwiek formie, nawet darmowego ebooka, to i skład, i redakcja powinny cię interesować.

Jeżeli masz wielu rozmówców, to zapis wywiadowy może być nieczytelny. Musiałbyś wtedy często doprecyzowywać, kto daną kwestię mówi, czyli na przykład:

Pytający: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Odpowiadający: Curabitur imperdiet commodo varius. Curabitur tincidunt, libero eu ultricies interdum, risus felis fermentum enim, ac ullamcorper justo ex malesuada leo. Aenean gravida, nibh non maximus pellentesque, metus purus rutrum tortor, vitae fermentum neque leo non elit. In euismod porta lectus et posuere. Aliquam facilisis et lacus id volutpat. Vivamus ac dolor molestie, elementum est id, varius risus. Vestibulum id nisl a elit condimentum porttitor.
Druga osoba: Fusce pharetra pulvinar est, vitae lacinia velit ultrices et. Nullam finibus imperdiet nunc quis ultricies. Mauris gravida mauris gravida nisi convallis congue in ut purus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur luctus, lacus id pretium placerat, ipsum tellus sodales purus, ultrices convallis arcu arcu a leo. Integer vulputate pretium leo, in suscipit tortor sollicitudin sed. Morbi vel mollis neque.

Potem w skrócie (np. inicjałami):
P:
O:
D:

Z tego przywoływania inicjałów i pogrubienia zrezygnowano w Zdążyć przed Panem Bogiem i z korzyścią dla estetyki (moim zdaniem), bo wypowiadają się tylko Hanna Krall i Marek Edelman, więc jest klarowne, co kto mówi.

Trochę gubię się w interpretacji twoich przykładów. Z tego, co widzę, to chcesz stosować pogrubienie dla słów prowadzącego wywiad i kursywę dla odpowiadającego, a zwykłą dla didaskaliów (?) - dla mnie pomieszanie z poplątaniem. Ja bym proponowała oszczędne korzystanie z formatowania - tak naprawdę tylko pogrubienie miałoby sens jako sposób wyszczególnienia pytań osoby, która prowadzi wywiad.
Ale, bądź co bądź, tak na przykład wygląda prawidłowo zapisany wywiad: http://esensja.pl/ksiazka/wywiady/tekst.html?id=10943

Jeżeli z kolei chcesz klasycznie zapisywać to jako dialogi, co jest wskazane, gdy masz wielu rozmówców, to konsekwentnie stosuj poprawny zapis: page/zapis-dialogow.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#8 » 20 mar 2017, o 15:50

Myslałem dokładnie nad tą formą przytoczoną jako ostatnią, bez tych pogrubień, chodzi o ten tekst z pracą, przepraszam za zamieszanie

W sumie to jest to dziennik i opowiadam o tym co mnie spotkało danego dnia. Rozmówcy jedynie ci, których spotkam

Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Poprawny zapis dialogu?

Post#9 » 25 mar 2017, o 10:18

Witajcie,
chciałbym się Was zapytać, czy taka forma zapisu dialogu będzie poprawna.

Opowiadała jak zdjęcia zaczął jej robić. Obchodził całe łóżko i wybierał najbardziej podniecające dla niego kadry. - Piękna jesteś, piękna - powtarzał wypstrykując połowę pamięci kardy SD (ten dialog powyżej powinien być wzięty w cudzysłów?)
- On chyba jakiś nienormalny jest z tego co mówisz.
- Na zdrowego to on raczej mi nie wygląda.

Awatar użytkownika
Karen

Poprawny zapis dialogu?

Post#10 » 26 mar 2017, o 11:15

Kwestię faceta robiącego zdjęcia wzięłabym w cudzysłów. Poza tym interpunkcja do poprawki. ;)
Pierwsze zdanie słabo sformułowane. Do przebudowy. Nie brzmi dobrze.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Wróć do „Jak pisać?”