Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Kwietnia czeka nagroda książkowa - powieść ''Książę Mgły" - Carlos Ruiz Zafon!

Proza marca: Złodziej wspomnień - prolog | Poezja marca: cztery pory odpustów

Zapraszamy do udziału w zabawie komentatorskiej „Piórko”!
Rozruszajmy forum na wiosnę!

Obrazek

Wszelkie podobieństwo jest przypadkowe...

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#1 » 22 mar 2017, o 20:22

Witajcie,
Chciałbym się do Was zwrócić z pytaniem o pewną rzecz. Piszę książkę o chorobach psychicznych i pobycie w szpitalu. Chciałbym jak najwierniej wszystko oddać, ale wiem, że istniej takie coś jak naruszenie dóbr osobistych.

Czy jeśli zmieniam imiona, wygląd bohaterów, akcja jest umiejscowiona w fikcyjnym mieście, oraz pewne szczegóły zostały inaczej przedstawione, to czy mogą mnie spotkać jakieś nieprzyjemności?

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#2 » 22 mar 2017, o 20:27

Depakiniarz pisze:Czy jeśli zmieniam imiona, wygląd bohaterów, akcja jest umiejscowiona w fikcyjnym mieście, oraz pewne szczegóły zostały inaczej przedstawione, to czy mogą mnie spotkać jakieś nieprzyjemności?

Na moje skromne oko nie powinno nic się stać. Skoro wszystko jest fikcyjne, oprócz paru szczegółow, to czemu ktoś miałby się obrażać.
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#3 » 22 mar 2017, o 20:31

Dzięki.
Wiesz, nie chcę nikomu robić przykrości, dlatego staram się zachować jednocześnie szczegóły, ale tak, aby nikt siebie w tym nie rozpoznał. Chcę aby to co piszę było prawdziwe, a jakbym odbiegł od tematu to ludzie od razy fałsz wyczują :)

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#4 » 2 kwie 2017, o 12:59

Właściwie to jest na odwrót. Jeśli czegoś nie doświadczyłeś, to tego realnie nie opiszesz. Wręcz polecam tworzenie bohaterów literackich w oparciu o charakter znajomych, wtedy otrzymasz wyraziste postaci w swoim tekście.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#5 » 2 kwie 2017, o 13:02

Właśnie tak chcę zrobić. Wyrysowałem sobie nawet ostatnio koncept bohaterów, ich prawdziwe imiona i książkowe odpowiedniki. Zauważyłem, że żaden z bohaterów nie jest pozytywny - każdy ma swoją mroczną historię, a szczęśliwego zakończenia nie ma.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#6 » 2 kwie 2017, o 13:04

I to jest dobra książka, mam ostatnio (od paru lat) dość cukierkowych zakończeń. Trzymaj tak dalej ;)
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Wróć do „Jak pisać?”