Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

identyfikacja trupa - po jakim czasie?

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Ewelina

Post#1 » 24 mar 2017, o 23:07

Mam pytanie - po jakim czasie od znalezienia trupa powinno się zidentyfikować go? (trup bez dokumentów, telfonu i auta) Moi bohaterowie dowiadują się, że znalezionym zamordowanym( facjatę ma kwasem solnym zalaną, ale reszta w dobrym stanie) jest pewien polityk ( podejrzany o pewne machlojki, ale uszło mu na sucho) czasy kariery mający już za sobą. Tudzież dowiadują się po tygodniu - sama czuję, że to za długo.

Kolejną ofiarą jest spalony żywcem znowu tam ktoś wpływowy w miarę - tego identyfikacja chyba może dłużej potrwać, ponieważ nie da się wziąć odcisków palców. Ale w takim razie ile? Chyba mniej niż tydzień jednak?

Po jakim czasie grupa kryminalna wyznaczona do sprawy tych morderstw może się pojawić? - u mnie pojawiają się po tygodniu - kto ma tu być - wystarczy sam śledczy razem z pomocnikiem, gdy nie ma jeszcze podejrzanego?
Proszę nie mylić grupy kryminalnej z dyżurną, którzy przyjeżdża prawie natychmiast, ale tylko żeby pobrać ślady i spisać protokoły, a dalej się sprawą nie zajmuje.

Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#2 » 25 mar 2017, o 10:11

Moim zdaniem zależy od stopnia rozkładu zwłok. Zwłoki można zidentyfikować po uzębieniu, a odcisków spalonego żywcem raczej się nie pobierze.

Awatar użytkownika
Echolalia
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#3 » 25 mar 2017, o 10:33

Co do pierwszego przypadku - dlaczego twierdzisz, że tydzień to za długo? Skoro nie ma żadnego punktu odniesienia co do tego, kim może być?
A co do spalonego - identyfikacja DNA może zająć nawet kilka miesięcy, ale można ją zrobić też szybciej. Zależy od tego, w jakim stanie są szczątki - przy dysponowaniu jedynie próbkami kości czy włosów, trwa to długo. I pewnie zależy też od priorytetu sprawy.

Awatar użytkownika
Tjereszkowa
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#4 » 25 mar 2017, o 18:48

No i nie przeceniałabym znaczenia odcisków palców. Ofiara mogła nie być notowana, a paszporty biometryczne w Polsce weszły w 2006 roku.

Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#5 » 25 mar 2017, o 19:11

No ale jeśli chodzi o dna, to trzeba mieć jakieś porównanie. Sam zapytam z ciekawości - jak to działa? Jest jakaś baza DNA wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek mieli pobieraną krew? Bo jeśli mamy trupa, który nigdy nie był notowany, nie miał pobieranych odcisków palców, no to jak wtedy?

Awatar użytkownika
Tjereszkowa
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#6 » 25 mar 2017, o 19:14

Oczywiście mam na myśli sytuację, w której jeszcze nie ma z czym porównać...

Dodano po 1 minucie 50 sekundach:
Napisaliśmy z Depakiniarzem prawie jednocześnie.
Pewnie sprawdza się ze zgłoszeniami zaginień itp...

Ewelina

Post#7 » 25 mar 2017, o 20:47

Dziękuję za wszystkim za odzew.
Dlaczego twierdzę, że długo. Bo w amerykańskich filmach lub szwedzkich kryminałach już na drugi dzień wszystko wiedzą. Ale tam właśnie dużą role odgrywają albo znajomi albo rodzina, którzy rozpoznają ciało.

No właśnie zastanawiam się, jak to jest z bazami odcisków. Czy bierze się odciski podejrzanych, czy tylko skazanych? Mój polityk nigdy nie byłby skazany.
Druga rzecz - gościu rozwiedziony, nikt się o niego by tak specjalne nie upominał... facjata zalana, nieco rozpuszczona kwasem - zrobię, żeby mieszkał sam, nawet nie miał sąsiadów - ten może tydzień, ale muszę zrobić z niego emmertya, bo by się w pracy upominali o niego - no nie? dłużej niż tydzień od rozpoznania to już chyba nie, co? fakt
Drugi natomiast żonaty i dzieciaty... ale spalony. też nie będą mili pewności, nawet jak rodzina go zobaczy. heh - ten ile może zostać nierozpoznany?
No i jeden człowiek do śledztwa z asystentem, prokuratora jeszcze nie ma, dopóki nie będą mieć podejrzanego, a u mnie to długo nie nastąpi - może to tak być?

Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#8 » 25 mar 2017, o 21:28

Od podejrzanych też są ściągane odciski palców, chociażby w celu porównania z materiałem dowodowym.

Ewelina

Post#9 » 25 mar 2017, o 21:34

O dziękuję Depkainiarz za informację. W takim razie jak byś miał w książce o identyfikacji trupa - samotnego bez dokumentów,(ciało w dobrym stanie, oprócz twarzy) ale on kiedyś był politykiem i tam miał jakieś machlojki, ale uszło mu wszyściutko na sucho - to tak po tygodniu mogliby go dopiero zidentyfikować i podać kim jest?

A jeszcze prasa - mają to do prasy to morderstwo podać? Rzecznik prasowy policji ma to zrobić, no nie?

Kryminał to jest naprawdę głęboka woda... ojej... Ale się nie poddam, never ever!

Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#10 » 25 mar 2017, o 21:48

Czytałem jeszcze, że ci od sekcji zwłok nie pracują w weekendy, to tak na wypadek jakbyś chciała napisać że wąsaty koroner musiał się zwlec z łóżka w sobotni poranek :)

Tu masz coś o ofiarach pożarów

http://giznet.pl/jak-identyfikuje-sie-c ... dania-dna/

Co do pytania to nie wiem. W gazetach na pewno by się pojawiła informacja o tym, że znaleziono ciało, ale policja z reguły dla dobra sprawy nie podaje czy było to morderstwo, czy samobójstwo.

I natknąłem się na informację, że przykładowo na wynik testu DNA na ojcostwo czeka się od 5 do 7 dni, podobnie może być z trupem. No ale musisz pamiętać, że potrzebny jest drugi materiał porównawczy.

Zależy od Ciebie, czy trup ma być zidentyfikowany czy też nie. Może dokładna sekcja wykaże, że denat miał miał ślad po igle na przedramieniu co mogło świadczyć o tym, że miał robione badania krwi w pobliskiej przychodni :P

Wróć do „Jak pisać?”