Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Noc Świętojańska - event w odsłonie poetyckiej i prozatorskiej. Zachęcamy do wzięcia udziału. Termin zostaje przedłużony do 30 czerwca!

Dialog jednej strony (didaskalia)

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
magsy
użytkownik nieaktywny
Posty: 3
Zobacz teksty użytkownika:

Dialog jednej strony (didaskalia)

Post#1 » 15 kwie 2017, o 19:02

Hallo. Mimo usilnego googlowania nie znalazłem info, jakie są zasady zapisu dialogu, kiedy słyszymy tylko jedną ze stron. Wybrałem tak, jak poniżej, ale niezbyt mi się to podoba, co sądzicie? Oto moja zagwozdka:

Chłopak rzucił ogryzek do kosza, głośnym: „yes” skwitował, że trafił, po czym wyjął telefon i wybrał numer do pracy.

– Mika? Cześć tu Marko. Był może dzisiaj ktoś z policji w hotelu?... – Nie jestem pewien, a możesz coś dla mnie zrobić?... – He, he, he. – Roześmiał się. – Porozmawiamy o tym, ale na razie mogłabyś sprawdzić czy goście z siedemnastki i dwudziestki czwórki są w pokojach?... – Nic takiego, zwyczajnie ciekaw jestem… – Dobrze poczekam. – Po kilku chwilach usłyszał odpowiedź. – Rozumiem, dziękuję ci Mika. Cześć. – W jego głosie brzmiało rozczarowanie.

Teraz, gdy dowiedział się, że para, która tuż przed nim wyszła z hotelu, nadal nie wróciła, a jeden z pokoi został zwolniony, miał już pewność, że wczoraj na parkingu doszło do czegoś, o czym policja dowiedzieć się powinna. Wywrócił oczy i westchnął ciężko. Ostatecznie, postanowił osobiście pofatygować się na posterunek.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady
Posty: 5330
Zobacz teksty użytkownika:

Dialog jednej strony (didaskalia)

Post#2 » 15 kwie 2017, o 22:44

Zasada jest prosta - skoro to jedna osoba, to nie oddzielasz każdego zdania pauzą, tylko dopiero wtedy, gdy zaczynasz didaskalia. Trochę rozmnożyły ci się półpauzy/dywizy ;))

– Mika? Cześć tu Marko. Był może dzisiaj ktoś z policji w hotelu?... Nie jestem pewien, a możesz coś dla mnie zrobić?... He, he, he. – Roześmiał się. – Porozmawiamy o tym, ale na razie mogłabyś sprawdzić czy goście z siedemnastki i dwudziestki czwórki są w pokojach?... Nic takiego, zwyczajnie ciekaw jestem… Dobrze poczekam. – Po kilku chwilach usłyszał odpowiedź. – Rozumiem, dziękuję ci Mika. Cześć. – W jego głosie brzmiało rozczarowanie.


Żeby to było klarowniejsze dla czytelnika, że narrator przedstawia tylko jedną stronę rozmowy, możesz dodać didaskalia wyjaśniające, że bohater słucha odpowiedzi i w jaki sposób jego reakcja do niej nawiązuje. Z takich opisów czytelnik łatwiej się zorientuje, co Marko mógł usłyszeć, nawet gdy nie znamy konkretnej odpowiedzi Miki.
– Mika? Cześć tu Marko. Był może dzisiaj ktoś z policji w hotelu?... - Z cierpliwością wysłuchał zaskoczonej Miki, która najwyraźniej nie spodziewała się po nim podobnego pytania, więc wyjaśnił: - Nie jestem pewien, a możesz coś dla mnie zrobić?... He, he, he.


Poza tym:
Wywrócił oczy i westchnął ciężko.

Wywrócił - kim, czym? - oczami ;))
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

magsy
użytkownik nieaktywny
Posty: 3
Zobacz teksty użytkownika:

Dialog jednej strony (didaskalia)

Post#3 » 19 kwie 2017, o 16:21

Camenne pisze:Zasada jest prosta - skoro to jedna osoba, to nie oddzielasz każdego zdania pauzą, tylko dopiero wtedy, gdy zaczynasz didaskalia.

Właśnie tego nie byłem pewien. Teraz wiem na czym stoję!
Dopiero po Twoim komentarzu zauważyłem, że wstawiłem wersję "surową". Zawsze na końcu półpauzy i dywizy ujednolicam w pełne pauzy, bo mam trudność, żeby w Wordzie złapać rytm wstawiania ich na bieżąco.
Dziękuję za pomoc.

Wróć do „Jak pisać?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości