Skąd wziąć beta readera

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
andy
scyzoryk
scyzoryk

Skąd wziąć beta readera

Post#1 » 1 year temu (6 sie 2017, o 08:55)

Skąd wziąć beta readera? Czy są to usługi płatne (tz. wiem, że czasami tak, czasami nie)?

W USA prężnie działają portale poświęcone tylko łączeniu pisarzy z beta readerami, a w PL?

PS. Wiem, że mogę wklejać opowiadania tutaj, ale niektóre - z powodów regulaminowych - nie mogą być dostępne w Internecie.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Skąd wziąć beta readera

Post#2 » 1 year temu (6 sie 2017, o 10:09)

Pytanie, które zadaje sobie wielu pisarzy-amatorów. :P
Szczerze, nigdy portali nie wyszukiwałam, ale z tego, co się orientuję w naszym forumowym światku kiepsko z tym jest. Czemu? Szara rzeczywistość. Każdy chciałby pomocy, ale już niekoniecznie się za nią odwdzięczyć. Poza tym zwykła proza życia - każdy tutaj ma swoje życie, codzienne obowiązki i jak już ma chwilę wolnego czasu, to woli ją poświęcić chociażby na pisanie niż na sprawdzanie czyjegoś tekstu.
Myślę, że fajne są takie układy ''ja sprawdzam Tobie - Ty sprawdzasz mi''. Ja na takiej zasadzie pomagam sobie z Grafem, chociaż wiadomo, że do profeszynal bet nam daleko, ale zawsze to pomocne. :)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Skąd wziąć beta readera

Post#3 » 1 year temu (13 sie 2017, o 15:05)

Karen ma rację. Wiele osób oczekuje pomocy (i to za darmo!), a już same do pomocy się nie kwapią. Układ wzajemnej pomocy jest chyba istonie najlepszym rozwiązaniem, oczywiście, jeśli nie chodzi Ci o profesjonalne betowanie. :)
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

andy
scyzoryk
scyzoryk

Skąd wziąć beta readera

Post#4 » 1 year temu (13 sie 2017, o 17:02)

Faktycznie, nie sprecyzowałem zapytania.

Chodzi mi o sytuację, w której powieść jest gotowa w 99%, wymaga tylko dopracowania i osób, które rzucą na nią świeżym okiem. Nie koniecznie wyszukując literówki i interpunkcję, a raczej niespójności fabularne.

W USA są portale, gdzie czytelnicy dostają dostęp do niewydanych książek za darmo, ale muszą dzielić się swoja opinią.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Skąd wziąć beta readera

Post#5 » 1 year temu (13 sie 2017, o 18:24)

Hmmm, dobre pytanie. Ja o czymś takim w Polsce nie słyszałem. Portale z betami raczej nie istnieją, są tylko fora literackie, gdzie ktoś może Ci zarówno "klasycznie" zbetować, jak i rzucić okiem.
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

andy
scyzoryk
scyzoryk

Skąd wziąć beta readera

Post#6 » 1 year temu (14 sie 2017, o 10:01)

A może administratorzy mogliby się zastanowić, czy stworzyć takie podforum "Szukam bety"? Np w kategorii "Rozmowy luźniejsze". Gdzie ogłaszali by się chętni z jednej i drugiej strony, zaznaczając czy chodzi o jednorazową akcję, czy dłuższą współpracę i "co w zamian" (odwzajemnione betowanie)?

Awatar użytkownika
Karen

Skąd wziąć beta readera

Post#7 » 1 year temu (14 sie 2017, o 10:26)

Jest na forum taki temat, ale umarł śmiercią naturalną, zapewne z wyżej wymienionych przez nas powodów. Chcesz to go odśwież i podbij, może ktoś się odezwie. ;)
viewtopic.php?f=55&t=181&hilit=szukam+bety

andy
scyzoryk
scyzoryk

Skąd wziąć beta readera

Post#8 » 1 year temu (14 sie 2017, o 10:43)

Jak dla mnie forma "jednego posta", gdzie wszyscy coś wpisują jest zbyt chaotyczna. Szybko można się zgubić albo po prostu nie mieć pojęcia, czy wpis jest ciągle aktualny.

Dlatego proponowałem podforum, gdzie każde ogłoszenie byłoby osobnym tematem. Nieaktualna propozycja mogłaby być łatwo kasowana (usunięcie całego tematu).

Moim zdaniem warto, aby admini to rozważyli ;)

Awatar użytkownika
Karen

Skąd wziąć beta readera

Post#9 » 1 year temu (14 sie 2017, o 11:13)

Szczerze, to wg mnie nie ma aż takiego zainteresowania szukaniem bet u nas na forum w chwili obecnej, aby tworzyć subforum. Taka moja opinia jako moda. ;) Możesz do reszty napisać do reszty moderacji, ale ja bym zaczęła na Twoim miejscu od posta w wyżej wymienionym temacie i zobaczenia, czy wgl ktoś się odezwie.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Skąd wziąć beta readera

Post#10 » 1 year temu (14 sie 2017, o 18:21)

Szczerze, to wg mnie nie ma aż takiego zainteresowania szukaniem bet u nas na forum w chwili obecnej, aby tworzyć subforum.

Według mnie na forum nie ma żadnego zainteresowania tym tematem od lat. Obecnie zresztą rzadziej widzę określenie "beta" na forach, a kiedyś pojawiało się praktycznie co komentarz do tekstu, w którym były zauważalne błędy ("Znajdź sobie betę" etc.). Bety miały swoje pięć minut 10 lat temu i pokryły się kurzem.
Widziałam przez ostatnie lata parę inicjatyw, różne strony/blogi/grupy zrzeszające bety i osoby szukające, ale każda padła z braku zainteresowania. Całkiem zrozumiałe, betowanie tekstów nieznajomych osób to raczej mało wdzięczne zajęcie, nie tylko ze względu na ilość wolnego czasu, ale też przeróżne podejście do krytyki i porad; sama kiedyś się zgłaszałam jako beta i nie zrobiłabym tego nigdy więcej.
Polecam po prostu betować sobie wzajemnie jak Graf i Karen - ja taki "układ" od lat mam z Lirą i Lailerosse, gorąco polecam.

Dodano po 41 minutach 31 sekundach:
Mógłbyś też założyć nowe Poszukiwanie bet - stare ma już 8 lat i jest mało przejrzyste, to na pewno jest prawdą. Może akurat znalazłoby się więcej chętnych, gdyby na forum była wersja 2.0 starego tematu ;))
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Wróć do „Jak pisać?”