Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Kwietnia czeka nagroda książkowa - powieść ''Książę Mgły" - Carlos Ruiz Zafon!

Proza marca: Złodziej wspomnień - prolog | Poezja marca: cztery pory odpustów

Zapraszamy do udziału w zabawie komentatorskiej „Piórko”!
Rozruszajmy forum na wiosnę!

Obrazek

Współcześni autorzy prozy o dobrym stylu

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
andy
scyzoryk
scyzoryk

Post#1 » 17 sie 2017, o 19:37

Często mówi się, że Andrzej Pilipiuk używa zbyt prostego stylu. Nie wiem czy to prawda (ani czy ma znaczenie, bo jego książki cieszą się dużą popularnością), ale czy jest drugi biegun współczesnych autorów polskich, o których można powiedzieć, że mają dobry, godny naśladowania styl?

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#2 » 17 sie 2017, o 21:59

Próbuję odpowiedzieć sobie na pytanie: co to jest styl? Każde podejście kończy się schematem typu "dobre-tanie-wino" - tanie wino jest dobre, bo jest dobre i jest tanie. Kiedy zapytam: ile z twórczości danego autora mam dla siebie, zarówno pytanie jak i odpowiedź wyglądają prościej.

Dobrze, że wspomniałeś o Mistrzu-od-Jakuba. Co bym nie przeczytał, zostaje sporo.

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#3 » 18 sie 2017, o 18:22

Tutaj na forum były porady pisarskie Terrego Pratchetta i w jednej było takie stwierdzenie: "Podpatruj najlepszych, ale nie próbuj nikogo kopiować. Zachowaj swój styl. Nie istnieje żadna gotowa recepta."

Uważam, że nie warto naśladować, ale pisać to, co się czuje, myśli, lubi. Co nam samym się podoba. Wtedy będzie to oryginalne i dobre.
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

andy
scyzoryk
scyzoryk

Post#4 » 19 sie 2017, o 08:25

Kopiowanie stylu jest poza moim zasięgiem, nawet jakbym chciał (słabe umiejętności). Chciałbym jednak podpatrzec, jakich zdań używać, czy opisy robić kwieciste czy skromne. No i najważniejsze, czy da się uniknąć zamków :D

Czy np Remigiusz Mróz ma poprawny styl (język i warsztat)?

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#5 » 19 sie 2017, o 10:53

Nie wiem, bo nie czytam książek polskich autorów.
Moja rada to po prostu czytaj to, co lubisz i co dobrze ci się czyta (również pod względem stylu) i samo ci wejdzie. Samoistnie przyswoisz interpunkcję, ortografię, zauważysz jakie zdania są lepsze (dla ciebie, według ciebie), jaki rodzaj opisów ci odpowiada, jaki styl. Jak dłużej będziesz pisał to sam stwierdzisz w jakim stylu bardziej piszesz. Może się zdarzyć, że próbując naśladować będziesz miał styl mieszany. Ale sam dojdziesz do wniosku, co lepiej brzmi, co jest fajniejsze, co ci bardziej leży, jest wygodniejsze i wyraża ciebie. I taki obierz styl. Potem będzie tylko lepiej.
Przede wszystkim pisz dla siebie, nie dla innych. Nie myśl o tym, kto będzie to czytał i czy się spodoba komuś, bo nie można dogodzić wszystkim. Czytelnicy zawsze się znajdą.
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#6 » 19 sie 2017, o 12:50

andy pisze:Kopiowanie stylu jest poza moim zasięgiem, nawet jakbym chciał
...więc się nie morduj, a najlepiej nie myśl o stylu. Napisz, kilka dni potem spróbuj ocenić, czy Ci się podoba, popraw...

andy pisze:Chciałbym jednak podpatrzec, jakich zdań używać, czy opisy robić kwieciste czy skromne.
Do tego, co napisała Głodzia trudno coś dodać. Również radzę czytać, czytać, czytać; Lektury dobierać zróżnicowane. Czytanie daje najwięcej. Opisy rób takie, jakie lubisz, nie dlatego, żeby mieć styl "lepszy", tylko dlatego, że lubisz. Pisząc prozę, warto nie stronić od poezji - to naprawdę dużo daje.

andy pisze:No i najważniejsze, czy da się uniknąć zamków
Zamków? Nie wiem, wstyd przyznać, ale Kafki nie czytałem :))

andy pisze:Czy np Remigiusz Mróz ma poprawny styl (język i warsztat)?
Przerobiłem drugi i trzeci tom o komisarzu Forście. Styl mi się podoba, jednak pod słowem "warsztat" rozumiem również umiejętność konstruowania fabuły - z tym u pana Remigiusza Mroza już tak świetnie nie jest.

Głodzia pisze:...bo nie czytam książek polskich autorów.
...a warto.

Głodzia pisze:Samoistnie przyswoisz interpunkcję, ortografię...
Tak pięknie, to chyba nie jest, w przypadku interpunkcji zwłaszcza.

Głodzia pisze:Jak dłużej będziesz pisał to sam stwierdzisz w jakim stylu bardziej piszesz.
A jak będziesz pisał trochę dłużej niż dłużej, to dojdziesz do wniosku, że są inne sprawy, nad którymi pomyśleć warto. Kwestia stylu zejdzie na drugi plan.

Głodzia pisze:Nie myśl o tym, kto będzie to czytał
Nie przesadzajmy. Warto na przykład pomyśleć, czy książka się nadaje dla dzieci, czy nie, ale ogólnie rzecz ujmując masz rację.

Głodzia pisze:Czytelnicy zawsze się znajdą.
Nie zawsze, dlatego lepiej nie myśleć o czytelnikach.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#7 » 19 sie 2017, o 14:17

Całym jestestwem podpisuję się pod słowami Przedmówców.
Styl to raczej rzecz indywidualna, porównywalna do charakteu pisma odręcznego. Można zmodyfikować niektóre litey (zdania), ale całość i tak będzie dość charakterystyczna.
Pozdrawiam,
Graf
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

andy
scyzoryk
scyzoryk

Post#8 » 19 sie 2017, o 15:48

szczepantrzeszcz pisze:
andy pisze:No i najważniejsze, czy da się uniknąć zamków
Zamków? Nie wiem, wstyd przyznać, ale Kafki nie czytałem :))

Heh, słownik w komórce uznał, że na pewno nie może chodzić mi o słowo "zaimek"... A właśnie o możliwość nieużywania zaimków mi chodziło.

A poza tym,

szczepantrzeszcz pisze:Do tego, co napisała Głodzia trudno coś dodać. Również radzę czytać, czytać, czytać

widzę, że źle zadałem pytanie, bo sugerujecie mi to, co skłoniło mnie do zadania właśnie tego pytania.
Czytam różne pozycje, ale chciałem włączyć do repertuaru coś polskiego autora (bo tak), ale nie średniaka, za to, dla pełnego spektrum, coś "bardzo dobrego".

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#9 » 19 sie 2017, o 17:06

andy pisze:Heh, słownik w komórce uznał, że na pewno nie może chodzić mi o słowo "zaimek"... A właśnie o możliwość nieużywania zaimków mi chodziło.
No co się czepiasz. Komórka wie lepiej :))

Zaimek? Recepta prosta, jak budowa cepa. W większości przypadków zaimka można po prostu nie wstawiać, ewentualnie wywalić zaraz po napisaniu. Stosuję tę drugą metodę, jako że u mnie zaimkoza straszna (samo robactwo nałazi, nie wiedzieć kiedy). Problemem jest wyłącznie wrażliwość na zaimki. Jeżeli Ci nie przeszkadza, nic nie poradzisz, najlepiej wtedy kamień do szyi i do rzeki skoczyć :))

chciałem włączyć do repertuaru coś polskiego autora
Jeżeli masz na myśli lekturę dzieł dawnych mistrzów, polecam Mistrza Stefana herbu Jelita. Jeżeli masz na myśli włączanie (czegokolwiek) do swojego pisarskiego repertuaru odradzam, chyba, że będziesz chciał robić sobie jaja:

Honkery poszły w las.

Echo silników słabło coraz bardziej, aż wreszcie utonęło w milczeniu leśnym. Zdało się czasami, że nikły pomruk dobiega jeszcze, nie wiedzieć skąd: to od strony Samsonowa, to od pónocy, od równin, które lasami w Nizinę Radomską przechodzą. Kiedy powiew wiatru nacichał, wynurzała się cisza bezdenna i nieobjęta, na podobieństwo milczenia świata przyczajonego przed burzą straszną a nieuchronną i wówczas nie było słychać nic a nic.

andy
scyzoryk
scyzoryk

Post#10 » 20 sie 2017, o 10:48

szczepantrzeszcz pisze:
Honkery poszły w las.

Szczepantrzeszcz, chyba poetą jesteś. Odpowiadasz, ale tak enigmatycznie, że nie nic mi to nie daje.

Wróć do „Jak pisać?”