Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Problemy techniczne

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Re: Kącik porad

Post#11 » 1 wrz 2011, o 14:31

Tak, ale też zwalniać w tym kontekście oznacza raczej zwolnienie mechanizmu (brakuje mi innego określenia), słownikowo: «uczynić coś mniej napiętym, zwartym»", więc moim zdaniem zdanie jest jak najbardziej poprawne, ale... No "ale", jeżeli patrzeć na to z tej strony to coś tu zgrzyta.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Camenne

Post#12 » 14 wrz 2011, o 10:15

Aaa, mam mętlik w głowie, a wszystko przez pana Dukaja ;p Zastanawia mnie taki zapis dialogu:
— Wygląda na Małego Magellana. A to po prawej, za Wężem Morskim
— Ty się znasz.

itd.
Pierwszy raz widzę to w książce, najpierw myślałam, że tak zaznacza, że postać urwała lub jej przerwano, ale normalne "..." również się pojawia. Tak czy siak z niepojętych względów podoba mi się taka opcja :D
Czy to w ogóle jest jako tako poprawne w polskiej pisowni?
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#13 » 15 wrz 2011, o 15:51

Ja się z tego typu zapisem bardzo często spotykałam w literaturze angielskojęzycznej. U nas chyba też kilka razy... acz nie jestem pewna. Chyba u nas chyba jednak częściej się stosuje "..."
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Awatar użytkownika
Camenne

Post#14 » 15 wrz 2011, o 15:53

Ale w sumie jest raczej różnica między - a ..., myślnik zaznacza, że słowo zostało urwane nagle, przynajmniej mi się tak to widzi :D Ale czy to w ogóle u nas jest poprawne? Wie ktoś?

Mań
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#15 » 15 wrz 2011, o 20:16

Ciekawe, ciekawe. Nie spotkałam się nigdzie z takim zapisem. Zdecydowanie wolę nasze trzy kropeczki ;D

Mań
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#16 » 10 paź 2011, o 18:17

Prędko pokonał korytarz na piętrze. Drzwi na samym jego końcu otworzył kopniakiem, a kiedy wtargnął do środka, zobaczył lecący ku niemu bełt kuszy. Wiem, że kolejny raz męczę was tym samym zdaniem. Czy teraz brzmi w miarę normalnie? ;D

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#17 » 10 paź 2011, o 19:26

Prędko pokonał korytarz na piętrze. Drzwi na samym jego końcu otworzył kopniakiem, a kiedy wtargnął do środka, zobaczył lecący ku niemu bełt kuszy.

Może to tylko mnie, ale przez to wydaje się trochę, jakby bełt kuszy leciał ku korytarzowi.
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#18 » 10 paź 2011, o 19:30

Ja tam nie widzę problemu.
Po prostu robię za zły charakter.

Mań
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#19 » 10 paź 2011, o 20:12

Lai, faktycznie coś z tym jest nie tak. O mamuniu, parę słów, a męczą mnie około miesiąca ;c

Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#20 » 10 paź 2011, o 21:04

To wywal to "jego" i będzie gites, bo każdy wywnioskuje, że chodzi o drzwi na korytarzu. ;)
Po prostu robię za zły charakter.

Wróć do „Jak pisać?”