Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Problemy techniczne

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
dracjonis

Problemy techniczne

Post#21 » 13 mar 2012, o 13:39

Oceniam właśnie blog, na którym jest totalny misz-masz. No ale ja nie o tym. Mam właśnie na tapecie opowiadanie pt. "Szkatuła czasu". Znajduje się tam zdanie:
Rozglądała się zdenerwowana po pomieszczeniu, które wyglądem przypominało salę balową. Kryształowe żyrandole, ściany pomalowane symetrycznymi wzorami i podwyższenie dla orkiestry nadawało mu szczególny klimat.

No i właśnie tu mam wątpliwości. Czy można napisać "ściany pomalowane symetrycznymi wzorami"? Mnie to osobiście się nie podoba, bo brzmi to tak, jakby ktoś malował te pomieszczenie jakoś w sposób trójkątny na przykład, czy coś. No dla mnie to tak brzmi na "nie"! Dlatego też pytam Was, szukając tu pomocy.

Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Re: Problemy techniczne

Post#22 » 13 mar 2012, o 13:45

Jak dla mnie to powinno się użyć sformułowania: "ściany pomalowane w symetryczne wzory", ale dalej brzmi to nieco kwadratowo, bo brakuje w tym dość istotnego elementu, by nakreślić ostatecznie wygląd owej sali.
Po prostu robię za zły charakter.

Mań
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#23 » 13 mar 2012, o 15:03

Faktycznie ściany pomalowane symetrycznymi wzorami brzmi słabo i propozycja Koś jest jak najbardziej dobra, ale jak na salę balową, to opis strasznie ubogi, także nie dość, że możesz zwrócić uwagę na wzbudzające wątpliwość określenie, to do tego na to, że same żyrandole, miejsce dla orkiestry i trójkątno-kwadratowe ściany raczej nie nadają szczególnego klimatu xd.

dracjonis

Problemy techniczne

Post#24 » 13 mar 2012, o 17:01

Jest jeszcze napisane, że jest ileś tam krzeseł, i ludzie na nich siedzą i coś jeszcze, ale faktycznie, opisy dość ubogie.

Mań
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#25 » 13 mar 2012, o 17:10

No tak, nie myślę już o tej godzinie i nie wzięłam pod uwagę tego, że w całym tekście może być coś więcej na temat wyglądu sali, także przepraszam i nie przesadzajmy z czepialstwem xd.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#26 » 13 mar 2012, o 17:41

dracjonis, gdzie oceniasz? :)

Popieram Koś, by zdanie było poprawne, wystarczy dodać "w".
Poza tym... Symetrycznym wzorem jest też chociażby arabeska, maureska, rozety, koła, różne serpentyny, wywijasy, mnóstwo przepięknych zdobień, których nazw niestety nie znam. Symetryczny nie oznacza od razu kwadratów i trójkątów, autor może mieć na myśli misterny wzór, powinien po prostu dookreślić, by uniknąć wątpliwości, i tyle.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

dracjonis

Problemy techniczne

Post#27 » 13 mar 2012, o 18:49

No właśnie, a tam praktycznie nie ma napisane jaki wzór, ot, tylko że właśnie symetryczny. A szkoda. Oceniam na zaczynającej dopiero ocenialni, no-hyoka.

Awatar użytkownika
Camenne

Problemy techniczne

Post#28 » 18 maja 2013, o 12:00

Kochani, potrzebuję pomocy. Nie jestem pewna, jak wygląda sprawa (nie) robienia odstępów w przypadku znaków, symboli i jednostek, i potrzebuję porady. Przykładowe "mikropory (≥0,2nm)" jest zapisane poprawnie? Czy raczej (≥ 0,2 nm), (≥ 0,2nm)?
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Problemy techniczne

Post#29 » 18 maja 2013, o 12:21

Ja jestem tępa w tej materii i Ci nie pomogę, ale na szczęście są ludzie mądrzejsi, którzy napisali to:
http://www.rjp.pan.pl/index.php?option= ... le&id=1045
where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Camenne

Problemy techniczne

Post#30 » 23 maja 2013, o 15:12

Dziękuję ślicznie :D

Wróć do „Jak pisać?”