Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Problemy techniczne

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Edward_PD
scyzoryk
scyzoryk

Problemy techniczne

Post#31 » 1 gru 2013, o 21:01

Wypracowanie piszę i mnie większe problemy z interpunkcją łapią niż przy pisaniu opowiadania...
Mimo znacznej różnicy charakteru, obaj bohaterowie są porównywalni.

Przecinek? Tak, czy nie? O to jest pytanie :(

Lewera
scyzoryk
scyzoryk

Problemy techniczne

Post#32 » 1 gru 2013, o 21:40

Pewnie, że przecinek :) Inaczej zdanie mogłoby być niejasne.

Kosteczek
runiczny rapier
runiczny rapier

Problemy techniczne

Post#33 » 1 gru 2013, o 22:33

Przecinek? Tak, czy nie? O to jest pytanie

oto czy o to oto jest pytanie.
The words of the prophets are written on the subway walls.

Lewera
scyzoryk
scyzoryk

Problemy techniczne

Post#34 » 1 gru 2013, o 22:38

Faktycznie :D

Lewera
scyzoryk
scyzoryk

Problemy techniczne

Post#35 » 4 gru 2013, o 07:33

Pomocy!

Będziemy mieli/mieć?

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Problemy techniczne

Post#36 » 4 gru 2013, o 11:08

^ Obie formy są poprawne.
where does everybody go when they go?

Lewera
scyzoryk
scyzoryk

Problemy techniczne

Post#37 » 4 gru 2013, o 23:22

Dziękuję :)

ariosto

Re: Kącik porad

Post#38 » 31 gru 2013, o 01:29

Mań pisze:Oni podobnie jak młody Carter trzymali się na dystans, nie chcąc zostać zaszufladkowani.
Co jest z tym zdaniem nie tak? ;c

A może tak:
Podobnie jak młody Carter, trzymali się na dystans, nie chcąc zostać zaszufladkowani.

ariosto

Problemy techniczne

Post#39 » 31 gru 2013, o 01:38

dracjonis pisze:Oceniam właśnie blog, na którym jest totalny misz-masz. No ale ja nie o tym. Mam właśnie na tapecie opowiadanie pt. "Szkatuła czasu". Znajduje się tam zdanie:
Rozglądała się zdenerwowana po pomieszczeniu, które wyglądem przypominało salę balową. Kryształowe żyrandole, ściany pomalowane symetrycznymi wzorami i podwyższenie dla orkiestry nadawało mu szczególny klimat.

No i właśnie tu mam wątpliwości. Czy można napisać "ściany pomalowane symetrycznymi wzorami"? Mnie to osobiście się nie podoba, bo brzmi to tak, jakby ktoś malował te pomieszczenie jakoś w sposób trójkątny na przykład, czy coś. No dla mnie to tak brzmi na "nie"! Dlatego też pytam Was, szukając tu pomocy.

Zdaje się, że lepiej by brzmiało: "na ścianach symetryczne wzory", ale faktycznie brakuje dookreślenia, więc lepiej wywalić te ściany :)

Mań
gladius tytanów
gladius tytanów

Problemy techniczne

Post#40 » 31 gru 2013, o 10:58

ariosto pisze:
dracjonis pisze:Oceniam właśnie blog, na którym jest totalny misz-masz. No ale ja nie o tym. Mam właśnie na tapecie opowiadanie pt. "Szkatuła czasu". Znajduje się tam zdanie:
Rozglądała się zdenerwowana po pomieszczeniu, które wyglądem przypominało salę balową. Kryształowe żyrandole, ściany pomalowane symetrycznymi wzorami i podwyższenie dla orkiestry nadawało mu szczególny klimat.

No i właśnie tu mam wątpliwości. Czy można napisać "ściany pomalowane symetrycznymi wzorami"? Mnie to osobiście się nie podoba, bo brzmi to tak, jakby ktoś malował te pomieszczenie jakoś w sposób trójkątny na przykład, czy coś. No dla mnie to tak brzmi na "nie"! Dlatego też pytam Was, szukając tu pomocy.

Zdaje się, że lepiej by brzmiało: "na ścianach symetryczne wzory", ale faktycznie brakuje dookreślenia, więc lepiej wywalić te ściany :)

Dla mnie brzmi okej, symetryczne wzory nie odnoszą się tylko do trójkątów :d Ale wydaje mi się, że ta część jest w ogóle źle skonstruowana, więc może lepiej byłoby tak: (...) ściany pomalowane w symetryczne wzory, (...). Albo to co zaproponowała Ariosto, tyle że zmienić kolejność: (...) symetryczne wzory na ścianach, (...).
Z drugiej strony jak widzę salę balową, to prędzej zobaczę na tych ścianach któregoś z Ludwików niż symetryczność, no ale i tak może być.

Wróć do „Jak pisać?”