Pomniejsze sprawy

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Pomniejsze sprawy

Post#91 » 1 year temu (20 lut 2017, o 20:44)

Najpierw pomyślałam o sztylecie, ale zadzierzgiwanie ofiar jakoś bardziej pasowałoby mi do kogoś w stroju Upiora. Jak padła propozycja struny fortepianowej, to mogłaby być też wiolonczelowa. Choć można, tak bez fanaberii, zwykłą metalową linką.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
GenerałŚwinkaMorska
lekki sztylet
lekki sztylet

Pomniejsze sprawy

Post#92 » 1 year temu (20 lut 2017, o 22:53)

Ok, dzięki. Przekonuję się do tego sztyletu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Pomniejsze sprawy

Post#93 » 1 year temu (25 kwie 2017, o 20:43)

Mam literacką rozkminkę:
W wikipedii wyczytałem, że wypadanie włosów przy chemioterapii dotyczy tylko ok. 70 procent pacjentów. W innych źródle natomiast, że włosy wypadają zawsze. Czy ktoś zechciałby mi w tej kwestii poradzić, na czym mogę polegać?
Z góry dziękuję.
G
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

Pomniejsze sprawy

Post#94 » 1 year temu (25 kwie 2017, o 21:14)

Z tego, co wiem z doświadczenia, bo niestety już mam doświadczenia z takimi ludźmi, włosy nie wypadają zawsze. Wydaje mi się też, że zależy to od rodzaju chemii (te kolory). Ale jak to się ma w procentach, to nie wiem. Polecam poszperać w jakichś medycznych źródłach. Chyba że wikipedia podała dobre źródło tych 70 procentów.
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Pomniejsze sprawy

Post#95 » 1 year temu (25 kwie 2017, o 21:22)

Nie wiem czy to jest 70 procent, czy nie, jednak potwierdzam. A nawet, jeżeli nie wypadną, fryzura wygląda bardzo kiepsko. Jeżeli kuracja nie polegała na przeszczepie szpiku i chemia miała na celu zabić nowotwór, a nie nowotwór i pacjenta, jest tak, że po zakończeniu leczenia odrastają. Zdarza się, że pacjentka miała w młodości kręcone włosy, które się z czasem wyprostowały i po chemii odrastają kręcone, które potem szybko (niestety) wracają do poprzedniego stanu.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Pomniejsze sprawy

Post#96 » 1 year temu (20 cze 2017, o 11:47)

No i kolejna rozkmina fabularno-techniczna.
Orientuje się ktoś może, gdzie chowa się osoby, które popełniły samobójstwo w więzieniu, a nie mają rodziny bądź też rodzina się do nich "nie przyznaje"?
Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Awatar użytkownika
Liusah

Pomniejsze sprawy

Post#97 » 1 year temu (20 cze 2017, o 18:56)

Jeśli osoba zmarła nie ma nikogo, kto zapłaci za pogrzeb, to koszty ponosi urząd właściwy miejscu zamieszkania. Myślę, że w tym przypadku też będzie to urząd odpowiedni do adresu w dowodzie, a zatem i miejsce pochówku takie, jak miejsce zamieszkania. Ale pewna nie jestem, bo jest to jedynie dedukcja z doświadczeń. Więzienia nie mają swoich cmentarzy, zatem gdzieś muszą te ciała wywozić do pogrzebania. Miejscowość zamieszkania wydaje się logiczna.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Pomniejsze sprawy

Post#98 » 1 year temu (20 cze 2017, o 18:58)

Liusah pisze: Miejscowość zamieszkania wydaje się logiczna.

Jak najbardziej logicznie to brzmi. Dziękuję za podpowiedź, Liusah.
Weny życzę!

Awatar użytkownika
Liusah

Pomniejsze sprawy

Post#99 » 1 year temu (21 cze 2017, o 14:19)

Grafoman pisze:
Liusah pisze: Weny życzę!

Nawzajem :)

Awatar użytkownika
Vampircia
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Pomniejsze sprawy

Post#100 » 11 miesiące temu (11 paź 2017, o 22:31)

Mam taki mały problem i pomyślałam, że może ktoś tu będzie umiał pomóc. Zaczęłam pisać fanfika do "Yuri on Ice" i zastanawiam się jak odmieniać po polsku niektóre imiona, skoro jest japoński Yuuri i rosyjski Jurij. Czy te dwa imiona będą miały dwie różne odmiany?
Obrazek

Wróć do „Jak pisać?”