Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Pomniejsze sprawy

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Pomniejsze sprawy

Post#91 » 20 lut 2017, o 20:44

Najpierw pomyślałam o sztylecie, ale zadzierzgiwanie ofiar jakoś bardziej pasowałoby mi do kogoś w stroju Upiora. Jak padła propozycja struny fortepianowej, to mogłaby być też wiolonczelowa. Choć można, tak bez fanaberii, zwykłą metalową linką.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
GenerałŚwinkaMorska
lekki sztylet
lekki sztylet

Pomniejsze sprawy

Post#92 » 20 lut 2017, o 22:53

Ok, dzięki. Przekonuję się do tego sztyletu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Pomniejsze sprawy

Post#93 » 25 kwie 2017, o 20:43

Mam literacką rozkminkę:
W wikipedii wyczytałem, że wypadanie włosów przy chemioterapii dotyczy tylko ok. 70 procent pacjentów. W innych źródle natomiast, że włosy wypadają zawsze. Czy ktoś zechciałby mi w tej kwestii poradzić, na czym mogę polegać?
Z góry dziękuję.
G
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

Pomniejsze sprawy

Post#94 » 25 kwie 2017, o 21:14

Z tego, co wiem z doświadczenia, bo niestety już mam doświadczenia z takimi ludźmi, włosy nie wypadają zawsze. Wydaje mi się też, że zależy to od rodzaju chemii (te kolory). Ale jak to się ma w procentach, to nie wiem. Polecam poszperać w jakichś medycznych źródłach. Chyba że wikipedia podała dobre źródło tych 70 procentów.
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

szczepantrzeszcz
Autor miesiąca

Pomniejsze sprawy

Post#95 » 25 kwie 2017, o 21:22

Nie wiem czy to jest 70 procent, czy nie, jednak potwierdzam. A nawet, jeżeli nie wypadną, fryzura wygląda bardzo kiepsko. Jeżeli kuracja nie polegała na przeszczepie szpiku i chemia miała na celu zabić nowotwór, a nie nowotwór i pacjenta, jest tak, że po zakończeniu leczenia odrastają. Zdarza się, że pacjentka miała w młodości kręcone włosy, które się z czasem wyprostowały i po chemii odrastają kręcone, które potem szybko (niestety) wracają do poprzedniego stanu.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Pomniejsze sprawy

Post#96 » 20 cze 2017, o 11:47

No i kolejna rozkmina fabularno-techniczna.
Orientuje się ktoś może, gdzie chowa się osoby, które popełniły samobójstwo w więzieniu, a nie mają rodziny bądź też rodzina się do nich "nie przyznaje"?
Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Awatar użytkownika
Liusah

Pomniejsze sprawy

Post#97 » 20 cze 2017, o 18:56

Jeśli osoba zmarła nie ma nikogo, kto zapłaci za pogrzeb, to koszty ponosi urząd właściwy miejscu zamieszkania. Myślę, że w tym przypadku też będzie to urząd odpowiedni do adresu w dowodzie, a zatem i miejsce pochówku takie, jak miejsce zamieszkania. Ale pewna nie jestem, bo jest to jedynie dedukcja z doświadczeń. Więzienia nie mają swoich cmentarzy, zatem gdzieś muszą te ciała wywozić do pogrzebania. Miejscowość zamieszkania wydaje się logiczna.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Pomniejsze sprawy

Post#98 » 20 cze 2017, o 18:58

Liusah pisze: Miejscowość zamieszkania wydaje się logiczna.

Jak najbardziej logicznie to brzmi. Dziękuję za podpowiedź, Liusah.
Weny życzę!

Awatar użytkownika
Liusah

Pomniejsze sprawy

Post#99 » 21 cze 2017, o 14:19

Grafoman pisze:
Liusah pisze: Weny życzę!

Nawzajem :)

Awatar użytkownika
Vampircia
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Pomniejsze sprawy

Post#100 » 11 paź 2017, o 22:31

Mam taki mały problem i pomyślałam, że może ktoś tu będzie umiał pomóc. Zaczęłam pisać fanfika do "Yuri on Ice" i zastanawiam się jak odmieniać po polsku niektóre imiona, skoro jest japoński Yuuri i rosyjski Jurij. Czy te dwa imiona będą miały dwie różne odmiany?
Obrazek

Wróć do „Jak pisać?”