Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Noc Świętojańska - event w odsłonie poetyckiej i prozatorskiej. Zachęcamy do wzięcia udziału. Termin zostaje przedłużony do 30 czerwca!

Tempo pisania

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Alchemik
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Zobacz teksty użytkownika:

Tempo pisania

Post#11 » 8 kwie 2019, o 21:04

Pytanie jest zarazem banalne, jak i interesujące. Wcinam się jako poeta, który na tyle dobrze opanował warsztat, że dobrze czuje się w każdej formie, włączając w to prozę. Tylko że poetom zarzuca się nadmierne rozpisywanie się. Moim zdaniem to bzdura. Rzecz tkwi właśnie w prowadzeniu opowieści, co jest normalne w prozie. Jako poeta nie planuję opowieści, bo jestem przyzwyczajony do korzystania ze skrótów myślowych, czyli metafor, a jednak stosuję czasem dynamikę czasową, czyli przemianę metafor zgodnie ze strzałką czasu. W prozie raczkuję. Nie, dlatego że nie potrafię, tylko że przyzwyczaiłem się do form krótkich. Poza tym jestem leniem. Jednak uważam planowanie, jakiś konspekt, za ważne. Resztę wolę prowadzić na bieżąco, jak w życiu, kiedy coś zaskakuje, a mnie zaskakuje kolejna koncepcja pozwalająca wprowadzać plany B i C. Jako zwolennik mechaniki kwantowej nie ufam przeznaczeniu, a jedynie zmieniającej się funkcji prawdopodobieństwa, w którą czasem ingeruję jako mag, alchemik, realista, czy też twórca. Czyli, że plan jest dobry, bo można go zmieniać na bieżąco.

bardzo zaczarowane ostrze,
którym mieszam w tyglach

Wróć do „Jak pisać?”