#1 Brzytwa Ockhama

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty
Zobacz teksty użytkownika:

#1 Brzytwa Ockhama

Post#16 » 29 sie 2019, o 10:45

A może jakoś tak:  

Gałęzie, niby macki przedwiecznego stwora, wygrażały wędrowcom. Przesłaniały ciemne, prawie czarne niebo. Nikły blask księżyca oświetlał, by nie oświetlić. Ścieżka, w mroku ukryta, prowadziła w nieznane. Sowa hukała złowrogo, nie wiadomo, przyszłość wieszcząc, czy przeszłość.

Kawka
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

#1 Brzytwa Ockhama

Post#17 » 26 mar 2020, o 11:48

Interesujący poradnik. Postaraj się jeszcze pozbyć jednego "było" ze zdania. 

"Światło księżyca było tak słabe, że na ścieżce łatwo było się potknąć." ;)

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

#1 Brzytwa Ockhama

Post#18 » 10 cze 2020, o 12:39

To jest coś, czego nienawidzę. Nadmiar informacji. 

Nie lubię być bombardowana faktami, które nie są mi do szczęścia potrzebne. Opisy jeszcze jak opisy, zależy od stylu/typu utworu - bywają męczące, zbędne, zbyt poetyckie lub nieprzyzwoicie kwadratowe, ale to żadna zbrodnia (no, te kwadratowe trochę tak, ale nie w tym rzecz). Co mnie męczy, to historia. Nie dzierżę, kiedy narrator zalewa nas w beletrystyce miliardem akapitów historii świata przedstawionego, rozlazłymi zawiłościami, które tylko mącą w głowie, a nie popychają akcji do przodu. To się w ogóle nie powinno dziać, to rozbój w biały dzień. Nie piszmy tak. Musimy dać czytelnikowi pole do wyobraźni, domysłu, gdybania.  

Plot twistem mojej wypowiedzi jest to, że sama to robię i dzielnie z tym walczę, bo background mam zawsze tak potężny i tak ogromnie, niepotrzebnie rozbudowany, że czuję niemożebną potrzebę się nim podzielić. No ale to zło i zdaję sobie z tego sprawę, więc staram się trzymać w ryzach. :D 

Zauważyłam też, że zaczęło się odchodzić od szczegółowych opisów postaci, pomieszczeń, ubrań. W większości przypadków są zbędne, irytujące, zapychające tekst i ja to rozumiem. Kiedyś tworzyło się je w pocie czoła, teraz wszystko jest prezentowane z większym dystansem, subtelniej, ale czy lepiej - no, tego nie wiem. :D 

Przyjemne tekściwo; adepci sztuki pisarskiej powinni się z nim zdecydowanie zapoznać.

where does everybody go when they go?

Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”