Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Kwietnia czeka nagroda książkowa - powieść ''Książę Mgły" - Carlos Ruiz Zafon!

Proza marca: Złodziej wspomnień - prolog | Poezja marca: cztery pory odpustów

Zapraszamy do udziału w zabawie komentatorskiej „Piórko”!
Rozruszajmy forum na wiosnę!

Obrazek

Research - nasze źródła

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Research - nasze źródła

Post#1 » 16 kwie 2018, o 19:32

Większość piszących musi robić research, więc dlaczego nie dzielić się źródłami? Z pewnością przyda się taki temat.

Miałam kiedyś dobre źródła dotyczące stroju z epoki - część tych stron już nie istnieje, ale zachowały się te:

Moda a kolor w stroju kobiecym między XVIII a XX wiekiem: http://pracownia.annalipinska.com/moda_a_kolor.html (wiele podstron), częściowo opisane też same elementy ubioru.

Poradnik co do komponowania ubioru historycznego ogółem: http://www.eioba.pl/a/1un/poradnik-zasa ... torycznego, opisane szczegółowo elementy ubioru i wykorzystywane materiały.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

szczepantrzeszcz
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Research - nasze źródła

Post#2 » 16 kwie 2018, o 19:51

Pomysł dobry, jednak mozliwych tematów jest bardzo wiele i taki worek z informacją cieżko by było przeszukać. Lepiej się sprawdzi system pytanie-odpowiedź.

Często, pisząc o współczesności, mam problemy z wydarzeniami ostatnich lat. O interpretacjach wielkiej i małej polityki czytam bardzo niewiele. Telewizorni nie ogladam wcale. Czasem by się przydało, w jakiejś zwartej formie - wiadomo, im bliżej dzisiaj, tym czytelnik wymagać będzie większej precyzji. Czy ktoś zna w miarę szczegółowe, w miarę apolityczne kalendarium, kompendium, opracowanie, czy jak tam zwał?

thomasward
lekki sztylet
lekki sztylet

Research - nasze źródła

Post#3 » 18 kwie 2018, o 09:09

O historii starożytnego Rzymu polecam kanał na Youtube Historia Cililis, bardzo atrakcyjnie zrobione i na podstawie dobrych źródeł (szczególnie polecam film o Azincourt): https://www.youtube.com/channel/UCv_vLH ... R9vbeuiY-A

BazBattles też jest niezłe, ale tutaj nie weryfikowałem treści filmów ze źródłami (choć Poiters było zrobione rzetelnie iu zgodnie ze źródłami): https://www.youtube.com/channel/UCx-dJo ... oY9qodykvw

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Research - nasze źródła

Post#4 » 19 kwie 2018, o 10:14

Osobiście preferuję podręczniki akademickie i ciekawe grupy rekonstrukcyjne oraz wykłady w różnych miejscach Krakowa, jeśli chodzi o powyższe rzeczy dotyczące historii.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Research - nasze źródła

Post#5 » 19 kwie 2018, o 10:51

Dla ubioru świetna jest ikonografia. Sporo można wyszukać w Google. Widać, jakich używano kolorów, jak co wyglądało, często jest też opisane fachowe nazewnictwo. Wbrew pozorom, warto też zajrzeć do Wikipedii.

Awatar użytkownika
Camenne

Research - nasze źródła

Post#6 » 19 kwie 2018, o 11:18

Dla ubioru świetna jest ikonografia. Sporo można wyszukać w Google. Widać, jakich używano kolorów, jak co wyglądało, często jest też opisane fachowe nazewnictwo.

O ikonografii nie pomyślałam, a to dobra myśl.

Swoją drogą tutaj artykuł na podstawie "Historii ubiorów" o polskich ubiorach w XVI wieku: http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/ubi ... xvi-wieku/. Możliwe, że na stronie jest więcej tego typu materiałów, nie przejrzałam całej.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Research - nasze źródła

Post#7 » 19 kwie 2018, o 11:24

Ikonografia jest niezaprzeczalnie świetnym źródłem.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Karen
mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi i Autor Miesiąca
mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi i Autor Miesiąca

Research - nasze źródła

Post#8 » 20 kwie 2018, o 18:29

O, a ja się zastanawiałam nad dobrymi źródłami co do pracy patomorfologa. Znaczy się, czysto praktyczną stronę znam, bo na nie jednej sekcji byłam, ale zastanawia mnie strona proceduralna, papierkowa - co i jak jak np. się wykryje udział osób trzecich i tym podobne. Kiedyś chodziło mi po głowie napisanie opowiadania z wątkiem takowego bohatera, który pracuje jako patolog. :D
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Wróć do „Jak pisać?”