Problem z zapisem dialogu

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#1 » 29 kwie 2018, o 11:55

Witajcie po długiej przerwie :)

Mam problem z zapisem dialogu. Domyślnie, używam " – ", do zapisu, ale w tej części tekstu chcę, aby był on wkomponowany w akapit. Która z tych form będzie poprawna.

Głowę z bujnym owłosieniem zauważyłem tylko, spoglądającą ciekawie na ludzi na stołówce. "Pani Mariolko, pani Bożenko – można panie prosić" – odezwał się lekarz. Odłożyły katalog z Tesco i podbiegły pod drzwi łazienki. "Boże, jak on śmierdzi" – powiedziały.

Czy raczej pauzy powinny być w "" ?

Głowę z bujnym owłosieniem zauważyłem tylko, spoglądającą ciekawie na ludzi na stołówce. " Głowę z bujnym owłosieniem zauważyłem tylko, spoglądającą ciekawie na ludzi na stołówce. " Pani Mariolko, pani Bożenko, można panie prosić" – odezwał się lekarz. Odłożyły katalog z Tesco i podbiegły pod drzwi łazienki. " Boże, jak on śmierdzi" – powiedziały.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#2 » 29 kwie 2018, o 12:04

Hej ho.

Szybkie pytanie - ile będziesz zakładał osobnych tematów na swoje dialogowe dylematy? Vide: viewtopic.php?f=10&t=4368, viewtopic.php?f=10&t=4340. Rozumiem, że można zapomnieć, że się zakładało jakiś temat, a my możemy przegapić, ale masz już trzeci temat z pytaniem o dialogi, a poprzednio założyłeś dwa odrębne na pytania o formatowanie, choć też mogłeś skorzystać z jakiegoś istniejącego już wątku.
Nie chcę, by zabrzmiało to nieprzyjemnie, ale wypadałoby włożyć odrobinę wysiłku i rozejrzeć się na forum, bo mamy zresztą poradnik z zapisem dialogów i w postach pod nim można pytać, gdy ma się wątpliwości. To nie zapytaj.onet, by każde pytanie miało swój osobny temat.

Poczytaj o mowie zależnej i niezależnej; pytasz właściwie o niezależną, ale czasem lepiej użyć zależnej dla lepszego brzmienia. Tak czy inaczej, tu nie używa się myślników, bo to nie dialog de facto, to cytat z wypowiedzi bohatera w narracji.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Depakiniarz
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#3 » 29 kwie 2018, o 12:11

Wybacz, nie pamiętałem. Przyznam, że nie chciało mi się szukać. Jak chcesz, to wykasuj.
Pozdrawiam.

Wróć do „Jak pisać?”