Iga Świątek i wielokropki.

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze

Post#1 » 11 sty 2019, o 10:50

Niektórzy czytali, a niektórzy spośród niektórych może jeszcze pamiętają, świetny esej Umberto Eco wielokropka tyczący. Tym, którzy nie czytali, a chcieliby przeczytać, donoszę uprzejmie, że tekst można znaleźć jako ostatni w książeczce zatytułowanej "Zapiski na pudełku od zapałek". Jak zapamiętać to, co się przeczytało? Nie mam pojęcia.

O czym to ja chciałem...

Aha, o naszej młodej tenisistce Idze Świątek. No to do rzeczy.

Czytając wspomniany esej, nie mogę odgonić wrażenia, że Mistrz o wielokropku (w szczególności o zasadach używania wielokropka) napisał mało, natomiast o meandrach ludzkiej natury i owszem sporo. Swoja drogą zabawne, jak dosłownie podchodzi się do tego, co powiedział/napisał człowiek na piedestale stojący. Ale tak już jest. Kiedy mówisz, w oczy drugiemu spoglądając, masz szansę, że rozmówca podejmie twoją myśl. Kiedy słowa padają z piedestału, "rozmówca" usłyszy wyłącznie siebie. Usłyszy to, co usłyszeć pragnie, a jeszcze częściej, to, co usłyszeć wypada.

Myśl owa przyszła mię-do-łba, kiedy przerabiałem (na papkę intelektualną) artykuł Australian Open. Iga Świątek nie do zatrzymania. Abstrahując od treści merytorycznej, która to treść uradowała mnie wielce, rzucił mi się w oczy fragment:
Interia (Olgierd Kwiatkowski) pisze: Ostatnią polską 17-latką, która przebrnęła przez wstępną fazę turnieju Wielkiego Szlema była... Agnieszka Radwańska w US Open w 2006 roku.
Trudno odgonić wrażenie, że wstawiając owe trzy kropki, autor pragnął swój całkiem fajny artykuł uczynić jeszcze-bardziej-emocjonującym.

Nie wyszło... może innym razem... ale Szczepan i tak kocha wielokropki.

Kawka
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#2 » 11 sty 2019, o 20:07

... może innym razem... szanowny... Szczepanie!
To taki ...żarcik z mojej strony :hop: :hop: !

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Post#3 » 12 sty 2019, o 12:02

ale Szczepan i tak kocha wielokropki.

Ja też. Ale kiedyś mnie obciapano (i to dwa czy trzy razy), że ich zbyt często używam. Wnoszę z tego, że ich częsta obecność nie jest mile widziana w powszechnym odbiorze.

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze

Post#4 » 12 sty 2019, o 12:39

Kawka pisze:...żarcik z mojej strony
Wielokropki są dobrym narzędziem, aby żartować, chociaż ryzykownym (czasami wręcz niewdzięcznym) o tyle, że nie każdemu zechce się żart wyłowić.

Gorgiaszu, miałem tak samo, stąd mój wpis. Ciekaw jestem, co Współforumowicze sądzą o przykładzie, ktory zacytowałem.

Zdanie wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby dziennikarz (na przyklad) napisał: Ostatnią polską 17-latką, która przebrnęła przez wstępną fazę turnieju Wielkiego Szlema była Agnieszka Radwańska w US Open w... 2006 roku. W takim przypadku trzy kropki spełniłyby swoją funkcję znaku o charakterze prozodycznym, dając wrażenie, że autor grzebie w pamięci. Postawienie kropek przed "była" sugeruje funkcję znaku emocji, znaku, po którym spodziewamy się czegoś zaskakującego. Informacja, że to przed laty Agnieszka Radwańska awansowała do Wielkiego Szlema, nie wydała mi się zaskakująca ani trochę, stąd takie wrażenie, a nie inne.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#5 » 12 sty 2019, o 13:52

Ja również nie lubię nadmiaru wielokropków w tekstu. Użyte sensownie, od czasu do czasu - jako naprawdę urwanie myśli itp. są okej. Ale dużo autorów, szczególnie młodych i/lub zaczynających dopiero swoją przygodę z pisaniem ich nadużywa. Ani to ładnie dla mego czytelniczego oka nie wygląda, ani nic nie wnosi, a tylko sztucznie nabija ilość znaków.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Bolly
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#6 » 14 sty 2019, o 20:47

Nie rozumiem celu ani sensu wpisów takich, jak ten Szczepana. Ale może to dlatego, że jestem mielizna intelektualna.

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze

Post#7 » 14 sty 2019, o 21:12

Bolly pisze:Nie rozumiem celu ani sensu wpisów takich, jak ten Szczepana.
Szczepan miał (i nadal ma) wątpliwości, którymi się po prostu podzielił w miejscu do tego przeznaczonym.

Awatar użytkownika
Mozets
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#8 » 15 sty 2019, o 17:35

szczepantrzeszcz pisze:
Bolly pisze:Nie rozumiem celu ani sensu wpisów takich, jak ten Szczepana.
Szczepan miał (i nadal ma) wątpliwości, którymi się po prostu podzielił w miejscu do tego przeznaczonym.

Bolly.
Szczepan jest perfekcjonistą i dlatego zwraca uwagę nie tylko na ortografię, stylistykę, wartość utworu, jego głębię itp.itd.aetc.
To są szczególy, ale diabeł tkwi w szczególach. Jak mówił do Kwinto jego przyjaciel filmowy : "szczególarz".
Czyni to dla nas - amatorów literatury. By podnieść nasz poziom wypowiedzi literackiej. Innych powodów nie dostrzegam.
A może jestem tępy. To też możliwe.
Marek Mozets - zaczarowane ostrze karabeli ze starego resora samochodowego.

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze

Post#9 » 15 sty 2019, o 18:10

Mozets pisze:Szczepan jest perfekcjonistą
Spokojnie, jak na wojnie... a tak w ogóle to zauważ, że już od jakiegoś czasu nie narzekałem na dzikie spacje, które...

Mozets pisze:i dlatego zwraca uwagę nie tylko na ortografię, stylistykę, wartość utworu, jego głębię itp.itd.aetc.
Zaraz "zwraca uwagę". Ja po prostu kocham wielokropki miłością czystą i bezinteresowną.

Mozets pisze:To są szczególy, ale diabeł tkwi w szczególach.
Dlatego wody święconej należy używać do przypadków szczególnych.

Mozets pisze:Czyni to dla nas - amatorów literatury.
No i jeszcze aby ten świat niedoskonały gruntownie naprawić.

Mozets pisze:By podnieść nasz poziom wypowiedzi literackiej.
No właśnie, ja usiłuję wzmóc, próbuję podnieść, a wszystkim opada. Prawa natuty są bezwzględne.

<hahaha>

A tak w ogóle to Iga Świątek awansowała do drugiej rundy.

Awatar użytkownika
Mozets
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#10 » 15 sty 2019, o 18:54

Ja także jestem perfekcjonistą. Ale i leniem. Jak mi się chce to jest "perfekt", a jak nie to mi "opada".
Coraz częściej i tu... wielokropek. Żeby tylko pisarki tego nie czytały. Spokojnie jak na wojnie to i moje ulubione powiedzonko z czasów ofiarnej służby wojskowej. Ma ono głęboki sens dla ludzi, którzy dowodzili w niebezpiecznych warunkach, a musieli zachować równowagę emocjonalną.
Spacje to moja specjalność (bezmyślne). Proponuję to określenie, bo jeszcze trwa polowanie na dziki (ASF) i jeszcze któryś ze sztucerem się do mnie ofiaruje.
Tylko humor może nas uratować.

Wróć do „Jak pisać?”