Kto nie lubi fantastyki?

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna
Posty: 6510
Zobacz teksty użytkownika:

Kto nie lubi fantastyki?

Post#1 » 24 kwie 2019, o 09:43

Trafiłam ostatnio na ciekawy artykuł, z którym bardzo się zgadzam - fantastyka, odkąd pamiętam i buszuję po literackiej części sieci, jest często traktowana po macoszemu, a czasem wręcz z pogardą, względem literatury mainstreamowej. Oczywiście, że nie zawsze i nie przez wszystkich, ale de facto to gatunek jak każdy inny, nurt jak nurt, każdy ma swoje genialne powieści i te kiepskie, ale mam wrażenie, że tutaj tego postrzegania brakuje i fantastyka przez dużą część ludzi jest wrzucana do worka pt. "Bajki o smokach i elfach" i przez to rzadko traktowana przez nich poważnie, a, co za tym idzie, autorzy fantastyczni też bywają tak traktowani.  

 

Artykuł: http://www.marcinzwierzchowski.pl/kto-n ... antastyki/ 

 

Wiem, że temat bardzo pośrednio pasuje do tego działu, ale postrzeganie gatunku przekłada się częściowo na postrzeganie autorów i wydaje mi się to odpowiedniejszym miejscem niż Kulturalnik.


Awatar użytkownika
Xalex
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 27
Zobacz teksty użytkownika:

Kto nie lubi fantastyki?

Post#2 » 30 sie 2019, o 10:12

Camenne pisze:Trafiłam ostatnio na ciekawy artykuł, z którym bardzo się zgadzam - fantastyka, odkąd pamiętam i buszuję po literackiej części sieci, jest często traktowana po macoszemu, a czasem wręcz z pogardą, względem literatury mainstreamowej.
 

 

Tak samo sprawa wygląda z literaturą Young Adult i New Adult. Ludzie z góry wychodzą z założenia, że jak coś skierowane jest do młodszego czytelnika, to musi być głupie, a jak w każdym gatunku można natknąć się zarówno na lepsze, jak i gorsze książki. ;)

☆*:.。. o(≧▽≦)o .。.:*☆

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Posty: 1891
Zobacz teksty użytkownika:

Kto nie lubi fantastyki?

Post#3 » 30 sie 2019, o 14:49

Myślę też, że na negatywne postrzeganie fantastyki mógł mieć wpływ boom na ''Zmierzch'' i później wysyp ''zmierzchopodobnych'' tworów przez kolejne lata.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Briala
Kieszonkowy dyktator
Kieszonkowy dyktator
Posty: 472
Zobacz teksty użytkownika:

Kto nie lubi fantastyki?

Post#4 » 30 sie 2019, o 14:59

Negatywne postrzeganie fantastyki chyba było obecne jeszcze na długo przed „Zmierzchem”, tak mi się wydaje przynajmniej. Chociaż to ciekawe, bo przecież w Polsce istnieje kult Sapkowskiego. Taki Jacek Komuda, mimo że popularny autor, który tworzy teksty głównie w czasach Polski sarmackiej, jest zdecydowanie w tyle za Sapkowskim. O czym miałam okazję z nim porozmawiać na spotkaniu autorskim, które z nim prowadziłam. Sam stwierdził, że po prostu Sapkowski wszedł i pozamiatał wszystko. Jest też duża popularność takiego Tolkiena, niesłabnąca przecież. Żeby nie wspomnieć, tak jak w artykule, o Lemie i innych pisarzach. 

 

A jednak nawet w pracy spotykam się z twierdzeniami, że jak czytam fantastykę to zabawne, bo to nie jest poważna literatura, nie to co kryminały, ale tak naprawdę to najlepszą literaturą są poradniki wszelkiej maści i książki o marketingu etc... Kiedy przecież w książkach fantasy czasem jest więcej polityki i zagadek do rozwiązania, treści zmuszających do milczenia niż gdziekolwiek indziej. 

 

To chyba trochę jak z językiem polskim czy historią w szkole, gdzie ludzie mówią, że teraz liczą się tylko przedmioty ścisłe, po co komu w ogóle język polski, historia, wos...? (aka dla humanistów nie ma pracy) A zapomina się, że przecież takie zajęcia ubogacają kulturowo, społecznie, budują empatię, uczą rozumienia sztuki.

Profesjonalny pisarz był kiedyś amatorem, który nigdy się nie poddał. 

— Richard Bach


Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów
Posty: 1330
Zobacz teksty użytkownika:

Kto nie lubi fantastyki?

Post#5 » 30 sie 2019, o 17:25

Na to pytanie odpowiem na razie tylko, że lubię. 

Kształtowała mój ogląd świata. Otworzyła mój umysł i boczne widzenie. 

Większość literatury, począwszy od Homera, jest fantastyką. 

Więcej napiszę w specjalnym temacie, bo mam wiele do powiedzenia.


Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości