Wyższość prozy nad poezją

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
kresowa pani

Post#1 » 17 sie 2019, o 13:02

Poeci cenią się bardzo, aż za bardzo. „Ja, poetka” zwykła mawiać pewna znajoma mi wierszopiska, która posiada niesamowitą umiejętność rymowania, ba, nawet wypowiadania się na każdy temat rymowaną siekanką, za to poetyckiego talentu już nie ma owa pani za grosz. 

Wbrew pozorom proza jest sztuką nader trudną. Tu naprawdę potrzeba wielkiego kunsztu, żeby: 

a) dokładnie sobie zaplanować (a przede wszystkim zrealizować) uprzednio opracowany konspekt, 

b) tak ożywić własnych bohaterów, aby podczas lektury nie przypominali papierowych manekinów, 

c) nadać dialogom giętkość oraz plastyczność, opisom natomiast wierność i wiarygodność. Ponadto: umiejętnie postarać się rozkręcić akcję i to zarówno w dłuższych jak krótszych formach prozatorskich. 

Niedościgłymi dla mnie mistrzami są nasi wielcy realiści, lecz nie tylko oni. Bo choć sama nie za często zajmuję się tego rodzaju pisaniem, to jednak mistrzostwo narracji wykreowanej złotym piórem tego bądź innego autora, stale oraz wciąż będzie u mnie wzbudzać niekłamany podziw.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty
Zobacz teksty użytkownika:

Post#2 » 17 sie 2019, o 14:33

Tak, proza jest trudna, w pierwszym, wymienionym przez Kresową Panią punkcie zwłaszcza, jednak z pozycji użytkownika wartościowanie (wyżej proza, czy może jednak poezja) jest niemożliwe. Kryteria zawsze będą zbyt subiektywne i zawsze pozwolą dojść do jednego: ten jest miłośnikiem prozy, a tamten poezji... z całą gamą stanów pośrednich rzecz jasna. Z punktu widzenia twórcy problem wyższości czegoś nad czymś wydaje się bardziej zawiły niż klasyczne dywagacje, czy krokodyl jest zieleńszy czy dłuższy... bardziej zawiły, bo w przypadku gada można łatwo dojść do wniosku, że bardziej jest zielony, a w przypadku prozy i poezji? 

Jeżeli łatwiej przychodzi mi pisanie prozy, to poezję powinienem (jako dyscyplinę z mojego punktu widzenia trudniejszą) cenić bardziej. W przypadku poetów odwrotnie. Jeżeli z jakichś względów proza lub poezja wydają mi się uwagi nie warte, wówczas ustawienie w szeregu (to lepsze, tamto gorsze) sens traci zupełnie. 

Nie, nie potrafię porównać. Dobrze, że krokodyl jest długi tylko od głowy do ogona, a zielony również po bokach :))

Awatar użytkownika
interlokutorka
runiczny rapier
runiczny rapier

Post#3 » 20 kwie 2020, o 15:05

A dla mnie trudniejsza sztuką jest poezja. To zależy od człowieka.

Awatar użytkownika
zeszyta
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#4 » 20 kwie 2020, o 21:04

Dlaczego lubi się jakiś kolor, dajmy na to - niebieski? Jasne, dorosły człowiek powie ci, że niebo jest niebieskie, i niebieska jest woda i majtki ukochanej z liceum. Ale dziecko nie wie czemu lubi niebieski, czemu wybiera cały czas niebieski odcień kredki, farby, bawi się niebieskimi figurkami. To dziecko wybrało kolor który lubi, czy może kolor wybrał dziecko? Tak samo jest z pisaniem.  

Proza, poezja - to bez znaczenia - jeśli dusza się wyrywa do pisania, znajdzie formę, która pozwoli chociaż trochę posmakować poczucia absolutu. Formy są różne, ale żadna nie przewyższa drugiej, pod żadnym względem - jak można je w ogóle porównywać?  

Porównajmy czerwony i żółty - umysł znajdzie kryteria porównania, oczywiście - ale po co?  

Czy przybliży to nas do pełni zachwytu sztuką pisarską? Bo o co właściwie w tym pisaniu chodzi?

Bukowski leżał na kanapie, Linda wlazła na stół i wrzeszczała wiersz o kuracji elektro-wstrząsowej - pokłosie jej kuracji w psychiatryku. Hank podkręcił radio na full, ale Linda darła się głośniej. Aż wreszcie legła na stole i, drgając jak podczas elektrowstrząsów, skończyła deklamację.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#5 » 20 kwie 2020, o 21:36

zeszyta pisze:Bo o co właściwie w tym pisaniu chodzi?
Żeby język giętki sięgnął tam, gdzie wzrok nie sięga. :))

Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”