Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Wyższość prozy nad poezją

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
kresowa pani
Wydany pisarz
Posty: 932
Zobacz teksty użytkownika:

Wyższość prozy nad poezją

Post#1 » 17 sie 2019, o 13:02

Poeci cenią się bardzo, aż za bardzo. „Ja, poetka” zwykła mawiać pewna znajoma mi wierszopiska, która posiada niesamowitą umiejętność rymowania, ba, nawet wypowiadania się na każdy temat rymowaną siekanką, za to poetyckiego talentu już nie ma owa pani za grosz. 

 

Wbrew pozorom proza jest sztuką nader trudną. Tu naprawdę potrzeba wielkiego kunsztu, żeby: 

 

a) dokładnie sobie zaplanować (a przede wszystkim zrealizować) uprzednio opracowany konspekt, 

 

b) tak ożywić własnych bohaterów, aby podczas lektury nie przypominali papierowych manekinów, 

 

c) nadać dialogom giętkość oraz plastyczność, opisom natomiast wierność i wiarygodność. Ponadto: umiejętnie postarać się rozkręcić akcję i to zarówno w dłuższych jak krótszych formach prozatorskich. 

 

Niedościgłymi dla mnie mistrzami są nasi wielcy realiści, lecz nie tylko oni. Bo choć sama nie za często zajmuję się tego rodzaju pisaniem, to jednak mistrzostwo narracji wykreowanej złotym piórem tego bądź innego autora, stale oraz wciąż będzie u mnie wzbudzać niekłamany podziw.

Sobą jestem :-D

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty
Posty: 2665
Zobacz teksty użytkownika:

Wyższość prozy nad poezją

Post#2 » 17 sie 2019, o 14:33

Tak, proza jest trudna, w pierwszym, wymienionym przez Kresową Panią punkcie zwłaszcza, jednak z pozycji użytkownika wartościowanie (wyżej proza, czy może jednak poezja) jest niemożliwe. Kryteria zawsze będą zbyt subiektywne i zawsze pozwolą dojść do jednego: ten jest miłośnikiem prozy, a tamten poezji... z całą gamą stanów pośrednich rzecz jasna. Z punktu widzenia twórcy problem wyższości czegoś nad czymś wydaje się bardziej zawiły niż klasyczne dywagacje, czy krokodyl jest zieleńszy czy dłuższy... bardziej, bo w przypadku gada można łatwo dojść do wniosku, że bardziej jest zielony, a w przypadku prozy i poezji... 

 

Jeżeli łatwiej przychodzi mi pisanie prozy, to poezję powinienem (jako dyscyplinę z mojego punktu widzenia trudniejszą) cenić bardziej. W przypadku poetów odwrotnie. Jeżeli z jakichś względów proza lub poezja wydają mi się uwagi nie warte, wówczas ustawienie w szeregu (to lepsze, tamto gorsze) sens traci zupełnie. 

 

Nie, nie potrafię porównać. Dobrze, że krokodyl jest długi tylko od głowy do ogona, a zielony również po bokach :))


Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości