NaNoWriMo - ile słów napisać?, czyli o ogólnoświatowej akcji pisania powieści

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 28 sie 2019, o 10:03

NaNoWriMo to ogólnoświatowa akcja pisania powieści, która odbywa się w listopadzie każdego roku. Ustalony próg wynosi 50 tysięcy słów i jeśli przekroczy się tą ilość, "wygrywa się" - tyle że nie chodzi tutaj o jakieś fizyczne nagrody, ale raczej o wygranie z samym sobą, bo napisanie tak dużej ilości słów wymaga sporej ilości samozaparcia i dyscypliny, by zmieścić się w miesięcznym terminie.  

"Szkół" pisania na NaNo jest kilka, niektórzy piszą na żywioł i planują tekst w trakcie, niektórzy rozplanowują go wcześniej i w listopadzie już tylko piszą zgodnie z konceptem. Ja osobiście jestem za tą drugą opcją, dlatego przypominam w tym roku o NaNo zawczasu, by każdy chętny mógł zacząć myśleć o tym, co chce napisać.  

Naszą wielokrotną "nanowiczką" była Giwi, która niestety długo się już nie udziela, ale napisała kiedyś taki krótki felietonik o NaNo i jak pisać na NaNo i wrzucę go przy tej okazji, bo naprawdę warto przeczytać. 

Ile słów napisać?  

Niektórzy z was pewnie mają w głowie Historie przez duże „H”. Historie, które opowiadacie sobie, jadąc tramwajem do szkoły czy pracy, Historie, do których tworzycie bohaterów, światy. Historie te zawsze chcieliście opowiedzieć, ale jedna bardzo ważna rzecz wam w tym przeszkadzała: życie. Nie macie na nią czasu, nie jesteście pewni swoich możliwości pisarskich. 

Jednym zdaniem Historie te żyją tylko i wyłącznie w waszej głowie. 

Nie uważacie, że najwyższy czas je spisać? 

Na wasze szczęście, istnieje coś takiego jak National Novel Writing Month, czyli w skrócie NaNoWriMo. W 1999 roku pisarz Chris Baty zaczął projekt z kilkoma uczestnikami. Rok później cała akcja przesunęła się na listopad i wzięło w niej udział prawie 140 uczestników z krajów innych niż USA. W tym samym roku ruszyła też strona: http://nanowrimo.org 

Ale o co właściwie chodzi i dlaczego o tym piszę? 

Bo NaNoWriMo to wyzwanie, które stawiasz sam sobie, drogi czytelniku. Przed dniem pierwszego listopada rejestrujesz się na wyżej wymienionej stronie, która jest zupełnie darmowa, i nadajesz tytuł swojej książki, jak i jej gatunek. O co chodzi z książką i dlaczego masz coś nazywasz, pytasz się? Ano, to właśnie jest twoje wyzwanie: napisanie 50 tysięcy słów w miesiąc. 

Dam ci teraz chwilę, żeby przyjrzeć się tej liczbie. 50 tysięcy. 50 000. Pięćdziesiąt tysięcy słów w miesiąc. 

Nieosiągalne? Oczywiście, że nie! 

Usłyszałam o NaNo w roku 2011 i pomyślałam, że jest to pomysł fantastyczny. Miałam w planach napisanie kilku powieści, ale jakoś nigdy tak naprawdę do nich nie zasiadłam i, cóż, nie napisałam ich. Teraz, gdy znalazłam stronę NaNo, która, wraz z aktualizowaniem liczby słów, oblicza, jak szybko piszesz, ile jeszcze słów brakuje do 50 tysięcy oraz określa czas zakończenia książki przy obecnym tempie pisania, stwierdziłam, że hej, w końcu może się udać. 

I, mój Boże, jak bardzo się myliłam. 

50 tysięcy słów dla kogoś takiego jak ja przed pierwszym NaNo wydawało się liczbą gigantyczną. Przecież tyle słów ma Hobbit Tolkiena! On tego w miesiąc nie pisał! 

Jednak wraz z pierwszą porażką – dobrnęłam ledwo do 25 tysięcy – odkryłam kilka bardzo ważnych rzeczy. Pisanie jest trudne. Pisanie jednak czasami jest łatwe i przychodzi mi bez problemu. Pisanie to niekiedy ciężka praca, szczególnie gdy nagle trzeba pisać prawie dwa tysiące słów codziennie. 

Pisanie jednak to jedna, wielka, rozkoszna frajda. Nie ma nic lepszego od uczucia, gdy nagle wszystko, co do tej pory się pisało, nagle MA SENS i układa się w jedną, wielką całość. 

Nawet jeśli nie macie pomysłu, bohaterów ani nawet historii, to nic. W roku 2012 stwierdziłam: „Ok, będę pisała książkę o wilkołakach.” Bohaterów miałam ledwo co zaznaczonych (przez całe NaNo myliłam ich imiona), wymyślony tylko koniec i kilka poszczególnych scen, i co? Książkę skończyłam równo 30 listopada z liczbą słów przekraczającą 51 tysięcy słów. 

Napisałam więcej niż 50 tysięcy słów. Popłakałam się, gdy zaktualizowałam licznik, a strona pogratulowała mi zwycięstwa. Bo jeśli dasz radę napisać 50 tysięcy, jesteś zwycięzca. Nie łączy się to z niezwykłymi nagrodami: ot, dostajesz specjalny banner i kilka zniżek na programy pisarskie. 

A satysfakcja jest tak przeogromna, że warta jest wszystkich trudów. 

Tak więc zapraszam was do rejestracji. Jak nie w tym roku, to w przyszłym. Warto jeszcze wspomnieć, że powieści/zbiory opowiadań czy cokolwiek chcecie pisać, zapisujecie na własnych urządzeniach, bowiem strona NaNo niczego nie zapisuje. 

Otwórzcie swoją kreatywność. Sprawdźcie, jak piszecie pod presją, pod którą tworzą prawdziwi pisarze. A przede wszystkim bawcie się znakomicie, a gdy wygracie swoje pierwsze NaNoWriMo, chwalcie się tym wszystkim. W końcu nie każdy piszę książkę z początkiem, środkiem i zakończeniem w miesiąc. 

Giwi

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#2 » 18 wrz 2019, o 11:11

Od stu lat co rok powtarzam sobie, że to jest ten czas, ale niestety, nigdy do tego nie doszło. :C  

Czy 2019 to mój rok?  

Czy będę zwycięzcą? 

Czy osiągnę ten poziom nanowrimowego wtajemniczenia? 

Cóż, zapewne nie, ale trzymajcie kciuki, bo postanowiłam walczyć sama ze sobą

Chodzi o to, że ja czasem miewam do całej inicjatywy mieszane uczucia. Nigdy nie byłam zwolenniczką pisania na tzw. siłę, a każde moje uczestnictwo w eventach ograniczonych czasowo lub ilościowo to zwyczajny zbieg okoliczności (typu eventu i Weny, by być konkretnym).  

Edyt: Chodzi mi też o to, czy coś, co powstało w ten sposób może być dobre?  

Zapewne nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale we mnie wzbudza pewne wątpliwości, więc... Pożyjemy, zobaczymy, aczkolwiek nastawiam się na uczestnictwo. :D

where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Briala
Kieszonkowy dyktator
Kieszonkowy dyktator

Post#3 » 18 wrz 2019, o 11:25

Możemy zrobić jakieś kółeczko wzajemnego wsparcia, bo też planuję wziąć udział w NaNoWriMo i idzie tak sobie. :D 

whatsername pisze:Edyt: Chodzi mi też o to, czy coś, co powstało w ten sposób może być dobre?

Chyba w NaNoWriMo chodzi o to, żeby napisać pierwszy szkic powieści, a potem z tego szkicu zrobić już konkretną powieść. :)

Profesjonalny pisarz był kiedyś amatorem, który nigdy się nie poddał. 

— Richard Bach

Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna

Post#4 » 18 wrz 2019, o 13:39

Zróbmy! Może wreszcie uda mi się rzeczywiście dokończyć wyzwanie.  

Z NaNo chyba właściwie jest tak, że dla każdego może być czymś innym. Dla mnie pisanie na siłę, byleby napisać 50k słów, też nie ma za bardzo sensu, ale dla innych to ten cel jest ważny ;)

Awatar użytkownika
DuralT
Misiowy amator piwa
Misiowy amator piwa

Post#5 » 19 wrz 2019, o 10:33

Może i ja się podejmę? Moim celem będzie metodyka pracy. Do końca września pomysł i zarys fabuły, w październiku szkic postaci i rozplanowanie w punktach akcji, a listopad to napisanie 50k słów.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo? 

— Navigare necesse est, vivere non est necesse.  

Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Woogi
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#6 » 19 wrz 2019, o 11:07

Mnie to korci od dłuższego czasu, ale wciąż nie mam odwagi. Może kiedyś zrobię sobie prywatne Nano, nie czekając na listopad? :)

Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”