Propozycje zmian na forum

Zbiór regulaminów i zasad panujących na forum Artefakty oraz tematy organizacyjne.
Awatar użytkownika
Troxx
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#11 » 17 paź 2018, o 12:54

No to może zmień nazwę. Bo "inne" brzmi jak śmietnik, w którym jest wszystko i nic.
Font, nie czcionka!

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Re: Propozycje zmian na forum

Post#12 » 17 paź 2018, o 13:04

Troxx pisze:No to może zmień nazwę. Bo "inne" brzmi jak śmietnik, w którym jest wszystko i nic.
No, to może nazwa pozostanie.

Nigdy nie było zastrzeżeń ani interpretacji, że nazwa sugeruje jakikolwiek śmietnik, przymiotnik "inny" nie jest zresztą synonimem bylejakości, by tak to odbierać. Dział nosi taką nazwę, bo teksty uciekające powyższej klasyfikacji na prozę i poezję najbardziej intuicyjnie można nazwać właśnie innymi (ewentualnie pozostałymi). Najprostsza nazwa jest zazwyczaj najlepsza i, właśnie, intuicyjna. Mam nadzieję, że wytłumaczyłam.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Troxx
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#13 » 17 paź 2018, o 13:43

To kwestia odbioru. Niektóre rzeczy odbiera się subiektywnie, a nie tym, że nie jest synonim. Jak uważasz. Ja bym zmienił nazwą :)
Mam nadzieje, że wytłumaczyłem jakoś jasno? ;)
Font, nie czcionka!

Kawka
runiczny rapier
runiczny rapier

Post#14 » 17 paź 2018, o 17:32

Chętnie zapoznam się z archiwaliami. Nie zawsze mogłam zaglądać tu zaglądać, więc ominęło mnie wiele ciekawych zapisów/

Dodano po 53 sekundach:
Sorry za powtórzenia. Jestem dzisiaj trochę roztargniona.

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#15 » 18 paź 2018, o 20:20

Wpadłam na pomysł. ;) Dodałby administracji tonę roboty, ale! Myślałam, czy nie można by zrobić akcji, gdzie ktoś bojący się personalnej krytyki lub chciałby uniknąć jakichś forumowych zatargów, mógłby wstawić tekst anonimowo. To znaczy napisałby do administracji (zakładam, że administracja nie nadużywałaby zaufania użytkowników :P ), wysyłając swój tekst, a administracja anonimowo umieszczałaby go na forum. W ten sposób administracja wie, kto jest autorem tekstu i może zareagować, plus ma pisemny dowód, w przypadku gdyby ktoś próbował dokonać plagiatu.
Komentujący mogą odsunąć na bok swoje uprzedzenia i sympatie podczas oceny tekstu i skupić się na tekście, a nie na tym, że nie lubi autora X czy Y. Autor mógłby (lub nie, jeśli taka jego wola) później się ujawnić.
Coś jak śpiewanie zza kurtyny w programach muzycznych (chyba The Voice of… coś takiego miało?). Z tym, że, jak mówię, sporo przy tym pracy dla administracji.
I do not over-intellectualise the production process. I try to keep it simple: Tell the damned story.
—Tom Clancy

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Post#16 » 18 paź 2018, o 20:30

Personalna krytyka odnosi się do realnej osoby, do jej imienia i nazwiska, a tutaj w przeważającej części posługujemy się nickami. Takie umieszczanie tekstów nie jest praktykowane na żadnym forum. Podejrzewam, że po pierwsze userom nie o to chodzi (prawie każdy chce się pochwalić jak świetnie pisze), a po drugie mogą być komplikacje natury formalno - prawnej (co prawda nie wiem jakie, ale lepiej w obecnych uwarunkowaniach lepiej dmuchać na zimne i nie eksperymentować z czyjąś twórczością i prawami autorskimi).

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#17 » 18 paź 2018, o 22:00

Osobiście uważam, że coś w tym jest. Wątpię jednak by użytkownicy byli chętni. Można jednak spróbować, ale nie będzie zbyt wielu zainteresowanych.

Czy administracja miałaby również formatować tekst?
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Camenne

Post#18 » 19 paź 2018, o 09:04

Ciekawy pomysł. Coś w nim na pewno jest, bo samej zdarzyło mi się niejednokrotnie zastanawiać, czy mój tekst zostałby odebrany inaczej, może surowiej, gdyby nie wisiał pod moim nickiem, i podejrzewam, że niejednej osobie będącej stałym bywalcem lub funkcyjnym na jakimś forum/portalu takie myśli się zdarzają. Nie skorzystałabym, co prawda, i nie wiem, czy w praktyce ma to rację bytu na forum - ale pomysł sam w sobie wydaje mi się kuszący. Na pewno trzeba by się zastanowić, jak to ugryźć choćby pod względem zasad.
Ogromu dodatkowej pracy bym się nie spodziewała, bo nie wydaje mi się, by aż tyle osób chciałoby skorzystać.

Gorgiasz pisze:Personalna krytyka odnosi się do realnej osoby, do jej imienia i nazwiska, a tutaj w przeważającej części posługujemy się nickami. Takie umieszczanie tekstów nie jest praktykowane na żadnym forum. Podejrzewam, że po pierwsze userom nie o to chodzi (prawie każdy chce się pochwalić jak świetnie pisze), a po drugie mogą być komplikacje natury formalno - prawnej (co prawda nie wiem jakie, ale lepiej w obecnych uwarunkowaniach lepiej dmuchać na zimne i nie eksperymentować z czyjąś twórczością i prawami autorskimi).

Myślę, że domyślam się, czego się obawiasz, i na pewno musielibyśmy dopracować to regulaminowo, by uniknąć różnych nieprzyjemnych sytuacji, ale tak naprawdę nie różni się to zbytnio od anonimowego wstawiania przeze mnie prac konkursowych (zresztą podejrzewam, że poniekąd dlatego Bri o czymś takim pomyślała). Wiadomo, konkurs konkursem, to inny przypadek i trzeba by wszystko dobrze przemyśleć.

Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, a co na pewno byłoby konieczne:
Publikacja anonimowych tekstów wyglądałaby moim zdaniem źle, gdyby była realizowana z konta mojego, Durala lub Karen, ale ten problem rozwiązuje konto administratorskie Alfa i omega, które zresztą założyłam w pierwszych chwilach istnienia forum do właśnie takich celów (wstawiania regulaminów, prac etc., bo moim zdaniem wygląda to znacznie bardziej elegancko). Z czasem przestałam używać Alfy i zaczęłam wykorzystywać własne, ale nie ma przeszkód, by do tego wrócić. To pierwsza, podstawowa rzecz.
Drugie - w tytule wątku powinna widoczna adnotacja (np. "praca anonimowa" umieszczone w kwadratowym nawiasie) i na pewno też przy samym tekście, że jest to praca nadesłana przez autora w celu anonimowej publikacji. Tak, by nikt nie miał wątpliwości.
Trzecie - myślę, że to potencjalnie mogłoby być pole do nadużyć. Może dmucham na zimne, ale widziałam już różne rzeczy na forach i może u nas by się nie pojawiły, ale pomyślałabym o tym, jak zminimalizować np. szansę, że ktoś to odbierze jako łamanie prac autorskich lub, co gorsze, ktoś wyśle cudzą pracę. Wiadomo, my wiedzielibyśmy, kto ją nadesłał, by wyciągnąć konsekwencje, ale w pierwszej kolejności niegłupio byłoby tę szansę ograniczyć. Jak? Trzeba by się zastanowić, ale pewnie poprzez zlimitowanie wykorzystania tej możliwości przez np. nowych, zupełnie nieznanych dla nas użytkowników bez postów. Nieco głupio byłoby wprowadzać limit postów (np. 20), ale mimo wszystko ktoś, kto cokolwiek napisał na forum, przestaje być człowiekiem-widmem. Może w dalszym ciągu nie zawsze mielibyśmy pewność, że ktoś nam wysyła swój tekst, ale ryzyko byłoby mniejsze.

Czy administracja miałaby również formatować tekst?

Oj, to na pewno nie. Z kwestii praktycznych przede wszystkim, bo nie możemy i nie powinniśmy odpowiadać za autora za przygotowanie jego tekstu, a po drugie kategorycznie nie powinniśmy ingerować w żaden sposób treść, którą ktoś by nam nadesłał. Moim zdaniem zasada musiałaby być prosta - jeżeli już, to wystawiamy w takiej formie, w jakiej autor nam podeśle, czyli jeżeli wyśle z wcięciami akapitowymi, to tekst będzie je miał, jeżeli nie - cóż, nie. Na tej samej zasadzie publikuję prace konkursowe - nigdy nie zmieniam w nich nic, wstawiam to, co otrzymałam. Dlatego jedne teksty wyglądają tak, inne inaczej - wszystko zależy od autora.
Plus - i to chyba będzie większy problem w praktyce, tak myślę :D - autor musiałby nam wysłać wszystkie informacje, które są potrzebne, by zgodnie z regulaminem wstawić tekst. I o ile nikt pewnie nie zapomni napisać, jaki jest tytuł, to o tagach pewnie tak. Czyli z góry trzeba by też w zasadach to zastrzec, że jeżeli jakakolwiek informacja jest pominięta, tekst nie będzie opublikowany.

Na pewno byłoby sporo innych rzeczy, o których trzeba by pomyśleć, póki co tyle przyszło mi do głowy.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Nuria
runiczny rapier
runiczny rapier

Post#19 » 19 paź 2018, o 10:19

Moim skromnym zdaniem niech pozostanie po prostu dział :POEZJA.
Po co to rozdrabniać.
A prozę tak jak proponuje Karen:
— miniatura i drabble (no i inne shorciki);
— opowiadania i fragmenty powieści (czyli formy dłuższe).
Scholaria, od początku, moim zdaniem / byłam przeciwna/ były niewypałem, ale większość mnie przegłosowała.
Myślę, że im prościej tym lepiej.
Ukłony dla Redakcji.
Nie mam monopolu na rację.

Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#20 » 19 paź 2018, o 11:23

Pomysł ciekawy ale dotyczyłby tylko starych wyjadaczy. Jak ktoś jest nowy na forum to na pewno nie skorzysta z takiej opcji bo było by to bezsensu. Mogło by to ograniczyć złośliwe komentarze które są nagminne na forach poetyckich(Tutaj są raczej rzadkością). Każdy dojrzały komentujący powinien wiedzieć że ocenia się tekst nie autora. Jeśli już coś takie miało by działać to wprowadziłbym coś takiego jak nick zastępczy(Nie wiem jak wyglądało by to od sprawy technicznej). Albo usunąć wszystkie nicki - było by wtedy zabawnie, chociaż niektórzy mogliby się nauczyć rozpoznawać kto jaki komentarz/tekst napisał:)

Bardzo podobała mi się idea Wrzeszczy gdzie była poczekalnia(chyba tylko admini mogli komentować) i puszczać lub nie na szerszej publiczności

Wróć do „Organizacja”