Ogłoszenia 

Konkurs na drabble Tęsknota za latem - zapraszamy do oddania głosów na najlepszy tekst! Trwa dogrywka  

Automatyczne wcięcia akapitowe na forum 

Propozycja małej zmiany w zasadzie 10 postów

Zbiór regulaminów i zasad panujących na forum Artefakty oraz tematy organizacyjne.

Co sądzisz o propozycji?

Liczba opcji do wybrania: 1

Pokaż wyniki

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 4 wrz 2014, o 16:07

Wychodzę z propozycją, która według mnie powinna nieco poprawić obecną sytuację związaną z ilością komentarzy na forum - a raczej z ich brakiem od nowych użytkowników.  

Zasada 10 postów jest na forum od bodajże trzech lat i dobrze sprawdzała się w swojej formie aż do niedawna. Do niedawna, bo nie wiedzieć czemu przez ostatnie pół roku do roku nowi użytkownicy wręcz unikają używania w Prozie i Poezji jakiejkolwiek innej opcji niż "Dodaj temat". Skutkuje to tym, że opowiadań i wierszy nowych użytkowników jest coraz więcej, ci zresztą często znikają już po opublikowaniu swoich tekstów, a komentujących nie przybywa - i przy okazji rośnie irytacją ze strony osób, które komentują innym, a które nie spotykają się z jakimkolwiek odzewem pod swoją twórczością. Wiele osób na forum robi genialną robotę w komentarzach i tym bardziej jest to przykre, że poświęcają czas dla innych, a tak mało osób chce poświęcić go dla nich.  

Zatem - proponuję wprowadzić do tej zasady dodatkowy wymóg, by każdy nowy użytkownik przed opublikowaniem swojej twórczości skomentował przynajmniej trzy opowiadania lub wiersze innych użytkowników.  

Wiem, że pewnie większość osób będzie się tego obawiała, ale od razu uspokoję, że zasada nie powinna obniżyć jakości komentarzy - w przypadku takich postów zasady regulaminu są przestrzegane tym bardziej i wszelkie jednolinijkowce odbębnione przez użytkowników chcących wstawić swoje teksty w kilka minut od rejestracji będą po prostu kasowane. 

Daję więc ankietę do tematu, by poznać wasze zdanie. Choć według mnie najlepszym sposobem na przekonanie się, czy ta modyfikacja ma rację bytu na forum i jak będzie się sprawdzać, byłoby wprowadzenie jej na okres testowy, na przykład miesiąc.

Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany! 

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
wojbik
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#2 » 4 wrz 2014, o 21:18

Moim zdaniem to dobry pomysł, dopóki nie zostaną wprowadze jakieś punkty, za które się zakłada tematy (vide erynie).

Awatar użytkownika
Echolalia
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#3 » 4 wrz 2014, o 21:22

Mnie też pomysł się podoba - w końcu to forum literackie, więc warto byłoby zostawić na początek jakiś komentarz pod tekstem z Prozy czy Poezji. Oczywiście pomysł jest dobry, pod warunkiem że faktycznie będziecie pilnować, żeby nie pojawiały się jednolinijkowe komentarze ;)

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#4 » 5 wrz 2014, o 11:03

Mi osobiście nie podobał się system eryniowy, sama byłabym definitywnie przeciw wprowadzeniu go na forum ;d  

Ach, i proporcja 3 na 10 to też tylko propozycja - bo mogłoby być przykładowo 5 na 10.

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

galeczka
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#5 » 5 wrz 2014, o 11:27

Ja zaproponuję coś innego. Faktycznie 10 postów na początek to złe rozwiązanie, może powinno wprowadzić się coś na wzór kwarantanny. Zarejestrowany uczestnik przez pewien okres czasu (np. siedem dni) nie będzie mógł pisać - komentować może(o ile chce) - a okres ten poświęci na zapoznanie się z uczestnikami, ze zwyczajami, z działami, przeczyta co piszą inni itd. Będzie miał czas na oswojenie się z sytuacją jaka panuje na naszym forum.

Selander
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#6 » 5 wrz 2014, o 23:03

Widziałam na jednym forum (nie pamiętam jakim) taki system: tak jak i tutaj należało zostawić za sobą 10 postów przed publikacją, lecz w owe 10 postów wliczały się jedynie komentarze. Wypowiedzi w grach, przywitaniach, wolnych rozmowach etc. w ogóle nie klasyfikowały się do postów na forum. To było ustawione jakoś odgórnie przez administrację. Np. Jeśli ktoś napisze 10 postów w dziale o serialach, nadal ma liczbę 0 pod avatarem.

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#7 » 5 wrz 2014, o 23:21

^ To jest strasznie irytujące i mnie osobiście taki system trochę wkurza, bo, kurczę, post to jednak post, nieważne, czy jednoliterowy (jak np. w wisielcu), czy elaborat na jakiś ważny temat.  

Ale fakt, żeby publikować, należałoby się najpierw wykazać. Na wielu forach to funkcjonuje - możesz być na forum długo, ale jeśli nie napiszesz, np. pięciu opinii, możesz zapomnieć o udostępnianiu swoich tekstów. I to jest całkiem w porządku - nowi użytkownicy z roszczeniową postawą, od progu krzyczący, że mają super teksty gotowe do wrzucenia i żądający wręcz ich czytania i komentowania są strasznie denerwujący. :D

where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#8 » 6 wrz 2014, o 10:37

galeczka pisze:Ja zaproponuję coś innego. Faktycznie 10 postów na początek to złe rozwiązanie, może powinno wprowadzić się coś na wzór kwarantanny. Zarejestrowany uczestnik przez pewien okres czasu (np. siedem dni) nie będzie mógł pisać - komentować może(o ile chce) - a okres ten poświęci na zapoznanie się z uczestnikami, ze zwyczajami, z działami, przeczyta co piszą inni itd. Będzie miał czas na oswojenie się z sytuacją jaka panuje na naszym forum.

Sam pomysł mi się podoba, przyjemny, ale obawiam się, że ciężki do zrealizowania. Zasada 10 postów korzysta z funkcji skryptu forum, bo można ustawić, ile nowy użytkownik musi mieć postów, by mógł zakładać wątki; nie można natomiast ustawić tego na czas. Trzeba by to robić ręcznie, a obawiam się, że wiązałoby się to z kasowaniem sporej ilości opowiadań i wierszy wrzuconych przez ludzi, którzy się pospieszyli, a też nie chodzi tu o wprowadzanie przysłowiowego kija, ale raczej marchewki.  

Co do posta Selander, to coś w tym pomyśle jest. Na forum aktualnie posty w grach i tak się nie wliczają, a dodatkowo nowi użytkownicy mają wyłączony licznik w dziale "W cieple kominka", byłabym jednak przeciw wyłączaniu go całkowicie z tego samego powodu co w. Pamiętam, że gdy jeszcze udzielałam się na innych forach, mnie to osobiście po prostu zniechęcało, a w tych proponowanych zmianach nie chodzi o nakładanie rygoru, tylko o delikatną regulację. Dlatego podałam przykładowe 3 komentarze - bo to nie jest za dużo.

Awatar użytkownika
Vessna
scyzoryk
scyzoryk

Post#9 » 6 wrz 2014, o 14:20

Jeśli jestem na forum nowa [a tu jestem], odstraszają mnie wszelkie wymogi; tylko że mam w sobie za dużo wstydu, żeby wstawić swoje teksty od razu (najlepiej z dopiskiem "świetne opowiadanie, czytajcie wszyscy"). Nie, nie. 

Ale wiadomo, że nie każdy tak myśli i że jakaś odgórna regulacja musi być. Mnie ogromnie frustruje system, o którym wspomniała Selander - bo jeśli przychodzimy na jakiekolwiek forum, stajemy się częścią społeczności, chcemy się poznać. A po przywitaniu i przesiedzeniu godzin w tematach o pierdołach, nagle okazuje się, że postów jest dalej 0 - "o, nowy" - pomyśli każdy, kto nie uczestniczy w rozmowach pobocznych. "Co? On będzie komentował moje prace?"  

Sama złapałam się kiedyś na takim myśleniu - a to owej społeczności nie służy. 

3 komentarze to pomysł bardzo dobry. Nawet 5 by nie zaszkodziło, ale więcej - z pewnością odstraszyłoby potencjalnych użytkowników.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#10 » 8 wrz 2014, o 18:39

Dzięki za wypowiedzenie się, Vessna. Zazwyczaj nowe osoby nie wypowiadają się w takich tematach, a szkoda, tym bardziej, że tutaj świeże spojrzenie bardzo się liczy :) 

Jeszcze ktoś chce zabrać głos? W ankiecie większość jest za, więc myślę, że wkrótce można by testowo zrobić miesiąc próbny.

mirek13

Post#11 » 10 wrz 2014, o 15:25

W zasadzie, co post to trochę inny pomysł. A może z drugiej beczki? Zlikwidujcie początkowe posty, a wprowadźcie wymóg np. jednego komentarza w tygodniu. W razie, jeśli mimo upomnień i przypomnień, ktoś nagminnie łamie zasadę - eksterminować. Wyjątki - choroba, długi wyjazd itp, żeby nie było bezduszności systemu.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#12 » 10 wrz 2014, o 16:13

Pomysły różne, fakt, nie spodziewałam się zobaczyć tu tak zróżnicowanych idei ;)), ale w większości krążą wokół tego samego rozwiązania.  

Komentarz na tydzień? Nie wiem, czy tak ostry obowiązek komentowania nie przyniósłby wręcz odwrotnego skutku, ale to tylko gdybologia.

Ptakuba
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#13 » 10 wrz 2014, o 19:05

Z wymaganiem komentarza na tydzień to byłoby przede wszystkim ciężkie do monitorowania i w ogóle załapania zasady. Jedyny sposób w jaki sobie wyobrażam, to że za każdy tydzień jaki masz na liczniku, musisz mieć jeden komentarz, żeby móc publikować - ale w ten sposób osoby w mojej sytuacji byłyby zgubione, bo kiedyś się zarejestrowałem, cośtam popisałem, zapomniałem na długi długi czas o istnieniu forum i dopiero ostatnimi czasy cokolwiek zaglądam.

mirek13

Post#14 » 11 wrz 2014, o 11:26

Nie znam się na technicznych rozwiązaniach takiego monitorowania komentarzy, ale zasada wydaje mi się słuszna. Ilość komentarzy w określonej jednostce czasu, to też kwestia do uzgodnienia. Korzyści jakie widzę to; 

Jakość. Aktywny i pożyteczny uczestnik portalu, to osoba dająca przemyślane komentarze, a nie śpiesząca się do pokazania własnej twórczości. A tak to często się dzieje. I ja nie jestem tu wyjątkiem, choć starałem się zachować poziom. To naturalne, że każdy chce zobaczyć swoje teksty na forum. I dobrze. A jak nie uczestniczy w życiu wspólnoty, potem, to aut. Taka metoda zachęca nowych użytkowników do zaistnienia na tym, konkretnym forum. Jestem np. zarejestrowany na portalu, gdzie wymaga się co najmniej dwudziestu postów, w tym minimum pięciu komentarzy. Efekt jest taki, że coraz rzadziej tam zaglądam, bo niekoniecznie to co tam wrzucają, mnie pasuje, a jak skomentuję po swojemu, gniota, to rozpętuje się burza. Zgodnie z tą logiką i poprawnością, wrzucę tam coś za kwartał (jeśli w ogóle będę pamiętał o jego istnieniu).

galeczka
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#15 » 11 wrz 2014, o 11:47

Witam. Coś ta dyskusja schodzi na boczne tory. Uważam za złe posunięcie wyznaczania limitów na posty, komentarze. Przykład: teksty do oceny nie podobają mi się, mam napisać, że dla mnie są złe, podczas gdy inni wychwalają dany utwór. Jak ja będę wyglądał według innych. Poezją się nie zajmuję, czy i ją mam komentować? A fantastyka? A inne działy, czy mam je komentować aby osiągnąć pewną liczbę postów. Mam odbębnić "pańszczyznę"? Chyba nie o to chodzi.

Awatar użytkownika
Vessna
scyzoryk
scyzoryk

Post#16 » 11 wrz 2014, o 22:46

Nie o problem monitorowania tu chodzi, jak wcześniej wspomnieliście, ale o przykry fakt odrabiania tego, co nam zadano. Serio miałabym wyrabiać tygodniowy limit? Ktoś stosuje takie rzeczy? Rozumiem, jeśli chodziłoby o pracę, oczywiście. Ale forum? Miejsce, w którym odpoczywamy?  

Nie skutkowałoby to aktywnością, a jedynie malejącą liczbą użytkowników - bo koniec końców na stronie zostaliby tylko admini.

mirek13

Post#17 » 12 wrz 2014, o 14:12

Doprawdy sądzisz, że napisanie jednego komentarza na tydzień lub dwa, było by odrabianiem pańszczyzny i przymusem ciężkiej orki? Cóż za etos przyjemnej pracy! Ale, w końcu, co mnie tam. Jestem na forum, czyli niech się nowi martwią. Zostanie tak jak jest, czy zmienicie, dla mnie będzie rybka. Ja tak to widziałem ( z doświadczenia i znajomości natury ludzkiej). Odpuszczam, bo nie zamierzam kopii kruszyć.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#18 » 13 wrz 2014, o 19:47

Nie obraź się, mirku, ale moim zdaniem słowo "pańszczyzna" pasuje. Komentarz tygodniowo to niewiele, ale myślę, że tutaj kwestią zaporową jest bardziej sam fakt nakładania jakiejkolwiek tygodniówki niż ilości wymaganych opinii. Forum to w końcu forma odpoczynku, rozrywki, a jakikolwiek wymóg, który trzeba by spełniać z tygodnia na tydzień, by tutaj przebywać, dla wielu osób przyjmie bardziej formę pracy. Nie tędy droga.

mirek13

Post#19 » 13 wrz 2014, o 20:53

Camenne droga! Obraziłem się ostatnio tylko na Putina. Szukam tylko drogi dla nowych impulsów w życiu forum. Często ruch jest wszystkim, a cel niczym. Zlikwidowanie początkowych postów, uważałem za dobry pomysł, bo to też jest forma obowiązku. a cierpliwość nowych twórców, wystawiona na ciężką próbę. Ale co uzgodnicie, przyjmę z dobrodziejstwem inwentarza. Pazdrawlaju Was.

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#20 » 15 wrz 2014, o 20:32

Ojojoj... Powiem, jak to wygląda u mnie jako użytkownika forum - wena na komentowanie przychodzi i odchodzi. Jak z pisaniem. Czasami po przeczytaniu jakiegoś utworu, nie potrafię sklecić sensownego zdania na jego temat. Mogę wydukać: "Podobało mi się"/"Nie podobało mi się" i KONIEC. Kilka dni później piszę po kilka "elaboratów" na dzień, rozkładając post na czynniki pierwsze i analizując go zdanie po zdaniu. Ale to jest falowe. Bywa tak, że raz w miesiącu nie potrafię niczego sklecić, nie mówiąc już o tygodniu.  

Posty w dziale "Przy szynkwasie" z tego, co pamiętam, nie są obowiązkowe, ale miło widziane - dobrze jest poznać każdego nowego użytkownika forum. A poznajemy go również poprzez komentarze, jakie zostawia do tekstów. I oczywiście, że można, ba!, należy mówić, że coś nam się nie podoba, podczas gdy wcześniej piętnaście osób napisało, że tekst jest świetny. Każdy ma prawo do swojej opinii, niezależnie od tego, jaka by ona nie była.  

Cam w pierwszym poście napisała tak naprawdę, skąd wywiązała się ta dyskusja: 

(...) nie wiedzieć czemu przez ostatnie pół roku do roku nowi użytkownicy wręcz unikają używania w Prozie i Poezji jakiejkolwiek innej opcji niż "Dodaj temat".

Trzy, cztery komentarze nikogo nie zabiją, a nie jest to wymóg, by być "pełnoprawnym" użytkownikiem Artefaktów. Wcale nie trzeba komentować tekstów na forum - mamy tutaj mnóstwo tematów do rozmów o książkach, filmie, muzyce, wydawnictwach - dla każdego coś dobrego. Ja osobiście bardzo rzadko łapię się za tekst kogoś, kto "wystukał" dziesięć postów wątpliwej jakości, a jako jedenasty wstawił tutaj coś swojego. I wydaje mi się, że nie tylko ja.

where does everybody go when they go?

Wróć do „Organizacja”