Zmiany dot. organizacji comiesięcznych plebiscytów na Prozę i Poezję Miesiąca

Zbiór regulaminów i zasad panujących na forum Artefakty oraz tematy organizacyjne.
Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#1 » 15 sie 2018, o 22:37

Wspólnie z pozostałymi administratorami podjęliśmy decyzję zmiany formy przeprowadzania forumowych konkursów na tytuł najlepszej prozy/poezji. Zamiast comiesięcznych wyborów, będą teraz wybory kwartalne, czyli odpowiednio:
— proza/poezja lata (w głosowaniu biorą udział wybrane komisyjnie utwory z czerwca, lipca, sierpnia);
— proza/poezja jesieni (w głosowaniu biorą udział wybrane komisyjnie utwory z września, października i listopada);
— proza/poezja zimy (w głosowaniu biorą udział wybrane komisyjnie utwory z grudnia, stycznia i lutego);
— proza/poezja wiosny (w głosowaniu biorą udział wybrane komisyjnie utwory z marca, kwietnia i maja).
Dzięki takiej zmianie użytkownicy będą mieli większy wybór tekstów, na które mogą oddać swój głos. Poza tym, komisja będzie typowała teksty z puli trzech miesięcy, a nie jednego. A co za tym idzie — spadnie ryzyko, że z powodu braku innych utworów, nominowane byłyby teksty słabszej jakości. W efekcie liczymy na ogólne podniesienie poziomu plebiscytów. :)

Co do plebiscytu na Komentatora Miesiąca — jest on czasowo zawieszony, dopóki nie podejmiemy ostatecznej decyzji w tej sprawie. W chwili obecnej ruch na forum jest niewielki, więc trudno byłoby z tak małej puli komentujących rozstrzygać o tym, komu należy się ten tytuł.

Podsumowując: kolejnych plebiscytów na najlepszą prozę/poezję możecie spodziewać się na początku września. Tymczasem w imieniu całego zespołu moderującego życzę udanego wypoczynku przez tę resztę lata, która nam została! :kocham:
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#2 » 16 sie 2018, o 09:31

Lato-jesień-zima-wiosna... charakter utworów można dopasować do pory roku, albo spróbować dopasować. Czy to jest dodatkowe utrudnienie, czy bodziec twórczość stymulujący?

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Post#3 » 16 sie 2018, o 15:01

A co będzie z autorem roku? Sposród ilu bedzie wybierany? Czterech? Zgodnie z Waszą logiką będzie to za mały wybór. Do tej pory było dwunastu kandydatów, więc i wybór był większy.

A jeśli chodzi o poziom utworów, to będzie on taki jaki będzie, bez wzgledu na to z ilu miesięcy będą one wybierane.
Piszemy tak, jak umiemy i nie zależy to od pory roku.

Uważam, że powinno zostać tak jak było.
Nawet jeśli w jakimś miesiącu byłoby tylku dwóch kandydatów, to i tak byłby to jakiś wybór.
Jeśli byłby tylko jedem, to (jeśli spełniałby wymagania formalne) powinien automatycznie wygrać.

Myślę, że wylewacie dziecko z kąpielą, ale jestem tylko mały bubu i nie muszę mieć racji.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#4 » 17 sie 2018, o 16:52

Marianie, gdy tylko proponujemy jakiegokolwiek zmiany, jesteś przeciw. Życie to zmiany, trzeba się na nie otworzyć :P Forum się zmienia, zmienia się to, ile się publikuje i co się publikuje, i na to realnego wpływu nie mamy, co nie znaczy, że mamy trwać w starych przyzwyczajeniach, które już się nie sprawdzają. Rozumiem twoje obawy, ale myślę, że boisz się trochę dla zasady. Poza tym patrzysz z innej perspektywy, z perspektywy osoby, która tylko głosuje, nie widać problemu, bo listy powstają poza zasięgiem wzroku. My mamy teraz taki dylemat przy tym, że najchętniej wysłałabym te plebiscyty w niebyt :P Ogrom przy tym roboty, o której żaden użytkownik nie ma pojęcia, więc tym bardziej mnie bolą wiecznie żale, że tu za mało tekstów na listach, tu za kiepskie, tu zmiany na nie. Ciągle komuś coś nie odpowiada, ale gdy cokolwiek chce się z tym zrobić, też jest źle. Nas też to męczy.

Piszemy tak, jak umiemy i nie zależy to od pory roku.

Z jednej strony - tak, jesteśmy forum szkoleniowym, nie jesteśmy profesjonalistami, dzielimy się swoją opinią i cieszymy się po prostu dobrą lekturą, jeżeli się trafi. Ja tam bardzo lubię sporo tekstów na forum, sprawiły mi frajdę podczas czytania, ale jednak co innego to wrażenia czytelnicze, a co innego wybieranie tekstu, który ma mieć tytuł najlepszego. Jeżeli więc na forum nie ma tylu tekstów, by co miesiąc robić takie wybory, róbmy je rzadziej. Chciałabym, byśmy zachowali najwyższy możliwy poziom. Bądźmy ambitni, to przecież nic złego, to powinno się chwalić.

Tak ogólnie plebiscyty comiesięczne powstały jako narzędzie do ułatwienia przeprowadzenia Arcypiór. Arcypióra są tu ważne, z plebiscytów można by zrezygnować właściwie, bo powinniśmy wybierać najlepsze teksty z całego roku i tak było pierwotnie, ale może trzeba się nad tym zastanowić. Zrobić wybory raz do roku, ale porządnie.

A co będzie z autorem roku? Sposród ilu bedzie wybierany? Czterech? Zgodnie z Waszą logiką będzie to za mały wybór. Do tej pory było dwunastu kandydatów, więc i wybór był większy.

A dlaczego to mało? Jeden z czterech najlepszych to rozsądny wybór. Realnie im więcej na liscie, tym trudniej wybrać. Poza tym liczy się jakość, nie ilość.
A jeśli chodzi o poziom utworów, to będzie on taki jaki będzie, bez wzgledu na to z ilu miesięcy będą one wybierane.

Poziom tekstów będzie niezmienny, ale poziom LIST będzie inny. Zamiast 20 tekstów co miesiąc (przykładowo, 20 to nie jest jakaś stała wartość), wybierzemy 20 z trzech. Czyli zamiast wybrać z 60 "średnich i dobrych" wybierzemy z 20 "dobrych".

Jeśli byłby tylko jedem, to (jeśli spełniałby wymagania formalne) powinien automatycznie wygrać.

Wymagania formalne są takie, że tekst nominowany na listę ma być po prostu dobry i "godny" określenia go z górnej półki. Ot, więc może ich nie być wcale w miesiącu ;) To chyba rzuca inne światło na wybory.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Karen

Post#5 » 17 sie 2018, o 18:58

Nie będę powtarzać po Cam, bo w sumie napisała z grubsza to, co myślę w temacie.
Można i robić 1 plebiscyt w roku - Arcypióra. Można... Można... Jest wiele opcji. Tyle opcji, ile pomysłów, a wszystkim się nie dogodzi. Kwestie ''jakościowe'', jak napisała Cam. No i czasowe, tego nie da się ukryć. Przykro mi, ale administracja jest w przedziale wiekowym 20-30, w którym studiuje się/kończy się studia/zaczyna samodzielne życie/a może i w niedalekiej przyszłości zakłada rodziny. Czas wolny jest mocno ograniczony.
BTW, jest wiele for, które nie mają comiesięcznych plebiscytów i co? Wszyscy żyją w spokoju i szczęściu :kuku:
Na razie mamy 6 autorów miesiąca, jeśli teraz zrobimy plebiscyty lata, jesieni i zimy, to będzie autorów 9. Ot, okres przejściowy między dwoma opcjami - myślę, że warto wypróbować.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#6 » 17 sie 2018, o 19:57

Plebiscyt na męża/żonę najlepiej robić raz w życiu. Wprawdzie to tylko raz, plebiscyt lata, jesieni i zimy (a gdzie wiosna!?) można robić wiele razy, jednak ten pierwszy plebiscyt wydaje mi się ważniejszy i bardziej perspektywiczny, zwłaszcza kiedy ktoś twardo postanowi, że żyć będzie w spokoju i szczęściu.

Marian, hierarchia wartości prosta, jak górskie wędrowanie, a i tak najfajniej jest wtedy, kiedy wleziesz na Forum i możesz po prostu pogadać.

Awatar użytkownika
Karen

Post#7 » 17 sie 2018, o 21:41

szczepantrzeszcz pisze:Plebiscyt na męża/żonę najlepiej robić raz w życiu. Wprawdzie to tylko raz, plebiscyt lata, jesieni i zimy (a gdzie wiosna!?).
wiosny nie wliczyłam, bo liczyłam tak od teraz do +/- końca roku, żeby po nowym roku Arcypióra zrobić. ;)

szczepantrzeszcz pisze:Marian, hierarchia wartości prosta, jak górskie wędrowanie, a i tak najfajniej jest wtedy, kiedy wleziesz na Forum i możesz po prostu pogadać.
w punkt! ;)

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Post#8 » 18 sie 2018, o 12:07

Camenne pisze:Marianie, gdy tylko proponujemy jakiegokolwiek zmiany, jesteś przeciw.

Mam prawo wyrażać moje zdanie i to zrobiłem.

Poza tym napisałem: "jestem tylko mały bubu i nie muszę mieć racji."
Najwyrażniej jej nie mam.
Pozdrawiam. :))

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Post#9 » 18 sie 2018, o 12:14

Karen pisze:BTW, jest wiele for, które nie mają comiesięcznych plebiscytów i co? Wszyscy żyją w spokoju i szczęściu

A to fotum je ma i tym wyróżnia się pozytywnie od reszty. Dlaczego chcesz równać w dół?
Pozdrawiam,
Marian

Awatar użytkownika
Camenne

Post#10 » 18 sie 2018, o 13:52

Marianie, jasne, że możesz wypowiadać się, co sądzisz, tak jak ja odpowiedzieć i wyjaśnić, skąd bierze się potrzeba zmian.

A to fotum je ma i tym wyróżnia się pozytywnie od reszty. Dlaczego chcesz równać w dół?

To nie jest pozytywne wyróżnianie się, gdy przeprowadza się wybory, wobec których użytkownicy mają uzasadnione zastrzeżenia, że na listach pojawiają się teksty, które są niezłe lub dobre, ale nie dość, by je wyróżniać.

Tak ogólnie wygląda moje zdanie w tym temacie ;) Nie chcę utknąć w tym wątku i odpisywać co chwilę, dlaczego mam inne zdanie i dlaczego tak zdecydowaliśmy, szkoda przerzucać się wzajemnym cytowaniem. Każdy ma swoje zdanie.

A propos, bo to jest ciekawe, jedno z forów, na których nie ma takich wyborów, jest uważane za najlepsze forum literackie. Nie trzeba ich robić, by mieć wysoki poziom, wybory to tylko dodatek.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Wróć do „Organizacja”