Propozycje zmian na forum

Zbiór regulaminów i zasad panujących na forum Artefakty oraz tematy organizacyjne.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Re: Propozycje zmian na forum

Post#21 » 19 paź 2018, o 12:14

Nuria pisze:Moim skromnym zdaniem niech pozostanie po prostu dział :POEZJA.
Po co to rozdrabniać.
A prozę tak jak proponuje Karen:
— miniatura i drabble (no i inne shorciki);
— opowiadania i fragmenty powieści (czyli formy dłuższe).
Scholaria, od początku, moim zdaniem / byłam przeciwna/ były niewypałem, ale większość mnie przegłosowała.
Myślę, że im prościej tym lepiej.
Ukłony dla Redakcji.

Cieszę się, że podjęłaś ten temat, bo zdążył już ucichnąć i sama przyznam, że gdzieś mi to umknęło. Podział prozy na formy krótkie i długie to tak naprawdę stary temat, więc najwyższy czas go wdrożyć; niedługo miną pewnie z dwa lata lub więcej, jak pierwszy raz wspomniałam o tej koncepcji, zdążyliśmy już nawet go przedyskutować (był stosowny temat z ankietą bodajże w zeszłym roku) i byliśmy zdecydowani, więc szkoda zwlekać dłużej. Co prawda, dobrze, że pomysł odleżał, bo pierwotnie miałam mało realistyczną propozycję co określenia, co według regulaminu uznajemy za formy krótkie i długie. Zasada finalnie będzie prosta - autor będzie sam decydował, nie będzie określonej granicy, do kiedy są miniatury, a od kiedy już opowiadania, więc będzie prościej i wygodniej dla wszystkich.
Zgadzam się też co do poezji, faktycznie najlepiej będzie zostawić ją w tej formie; co do scholariów również. Pomysł był moim zdaniem dobry, ale jednak nie przeszedł próby czasu. Nie chcę jednak "ostatecznie" usuwać działów i dam je jako poddziały. Działy więc póki co będą, w razie jakbyśmy jednak zmienili zdanie, ale bez możliwości dodawania tekstów.
Te zmiany postaram się wprowadzić wkrótce - tym razem bez kolejnego odkładania w czasie - być może w okolicach weekendu po 1 listopada.

Toyer, twoje pomysły są ciekawe, ale nierealne do wdrożenia ze względu na skrypt. Wiadomo, że najlepiej byłoby, gdyby sam autor mógł dodać temat ze swojego konta i mógł zaznaczyć opcję "Chcę publikować anonimowo", by jego nick nie był widoczny, ale tak się nie da. W dużej mierze to właśnie silnik forum nas ogranicza.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Nuria
runiczny rapier
runiczny rapier

Post#22 » 19 paź 2018, o 13:37

Tagi przy poezji uważam za zbędne, np. romans, horror itp. Jakie to ma znaczenie. Znaczenie ma dobrze napisany wiersz, a to ostatnimi czasy na tym portalu jest rzadkością...niestety.
Pojawiają się meteory / nie będę wymieniała, bo sami je znacie/ wkleją jeden dwa utwory...i wygrywają plebiscyty. żadna z tych osób nie komentuje, nie udziela się na forum w żaden sposób.
A może wrócić do tego...aby opublikować utwór w danym dziale, należy wpierw skomentować np. pięć utworów tego działu?...Ot, tak sobie głośno myślę :)

Bez urazy Toyer, Twój pomysł z "nickami zastępczymi" w komentarzach, jest z kosmosu.
Jeśli ktoś do mnie / jako autora/ "pije" to reaguję ostro, natomiast każdy utwór, jednemu się podoba, drugiemu nie i trzeba to przyjąć na klatę.
Nie mam monopolu na rację.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#23 » 19 paź 2018, o 13:51

Nuria pisze:Tagi przy poezji uważam za zbędne, np. romans, horror itp. Jakie to ma znaczenie. Znaczenie ma dobrze napisany wiersz, a to ostatnimi czasy na tym portalu jest rzadkością...niestety.
Pojawiają się meteory / nie będę wymieniała, bo sami je znacie/ wkleją jeden dwa utwory...i wygrywają plebiscyty. żadna z tych osób nie komentuje, nie udziela się na forum w żaden sposób.
A może wrócić do tego...aby opublikować utwór w danym dziale, należy wpierw skomentować np. pięć utworów tego działu?...Ot, tak sobie głośno myślę :)

Bez urazy Toyer, Twój pomysł z "nickami zastępczymi" w komentarzach, jest z kosmosu.
Jeśli ktoś do mnie / jako autora/ "pije" to reaguję ostro, natomiast każdy utwór, jednemu się podoba, drugiemu nie i trzeba to przyjąć na klatę.

Z tagami niestety jest tak, że nie można wyłączyć części dla danego forum - muszą być wszystkie albo wcale. Z dwojga złego, lepszym wyjściem będzie ich całkowite wyłączenie, więc to zrobię.

Nurio, rozumiem rozgoryczenie; też chciałabym, by na forum było jak najmniej osób, które tylko wrzucają. Plebiscyt mimo wszystko jest głosowaniem na najlepszy tekst, nie najbardziej aktywnego autora, i trudno tu mieć do kogoś pretensje, że wygrał, a nie komentuje, bo jedno nie ma w tym przypadku wiele wspólnego z drugim.
Z drugiej strony obowiązek komentowania nie był nigdy zbyt owocny - większość komentarzy to były jednolinijkowce odbębnione na siłę, niektórzy nawet ewidentnie nie czytali tekstów, tylko pisali cokolwiek. Tych postów może nie zauważaliście, bo je usuwaliśmy na bieżąco, ale można je było liczyć w setkach. Ta regulacja miała swoje ogromne minusy, więc lepiej byłoby pomyśleć nad sposobem, by zachęcić ludzi do aktywnego udziału - to byłaby lepsza droga (o ile to realny cel).
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Post#24 » 19 paź 2018, o 16:30

Bardzo podobała mi się idea Wrzeszczy

I wiadomo (przynajmniej niektórym) jak Wrzeszcze skończyły. Może to nie był powód, ale zawsze...
Trochę podobnie jest na HuH. I moim zdaniem nie wygląda to dobrze. A na PP są dwa "poziomy": "Górna półka" i "Dolna półka". Tajemniczy ktoś decyduje, na którą z nich trafia tekst.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#25 » 19 paź 2018, o 16:33

Wracając do pomysłu Bri, mam mieszane uczucia. Z jednej strony dostrzegam tej koncepcji, z drugiej jednak - jak napisała Cam - jednak nie byłoby to takie proste, trzeba by pilnować zasad, wprowadzić jasne kryteria itd. Pytanie czy jest sens to rozważać -> czy ktoś byłby wgl na takie publikacje chętny. Bo też bez sensu siedzieć nad ''projektem'', jeśli będzie potem nieużywany.

A na PP są dwa "poziomy": "Górna półka" i "Dolna półka". Tajemniczy ktoś decyduje, na którą z nich trafia tekst.

Kiedyś tam publikowałam - krótko, bo krótko, ale jednak. I zawsze uważałam, że to trochę głupie, a na pewno mocno niejasne, że tekst jest szufladkowany, a autor nie dostaje nawet żadnej odpowiedzi czemu akurat górna bądź dolna półka. :P
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#26 » 19 paź 2018, o 16:46

Camenne pisze:Trzecie - myślę, że to potencjalnie mogłoby być pole do nadużyć. Może dmucham na zimne, ale widziałam już różne rzeczy na forach i może u nas by się nie pojawiły, ale pomyślałabym o tym, jak zminimalizować np. szansę, że ktoś to odbierze jako łamanie prac autorskich lub, co gorsze, ktoś wyśle cudzą pracę. Wiadomo, my wiedzielibyśmy, kto ją nadesłał, by wyciągnąć konsekwencje, ale w pierwszej kolejności niegłupio byłoby tę szansę ograniczyć.

A co tak naprawdę powstrzymuje plagiatorów przed wysłaniem cudzego tekstu na konkurs? Albo co powstrzymuje ich przed stworzeniem fejk konta (dobrze wiemy, że potrafią się posługiwać proxy) i wrzuceniem kradzionego materiału? Zawsze można prosić użytkownika o dopisanie wstawki typu „oświadczam, że jestem autorem niniejszego tekstu i zdaję sobie sprawę z wszelkich konsekwencji, jakie w tym wypadku idą za mówieniem nieprawdy”. ;) Myślę, że ludzie dwa razy by się zastanowili, zanim dokonaliby kradzieży. Bo tym właśnie jest skopiowanie czyjegoś tekstu i wstawienie jako swojego.

Nuria pisze:Pojawiają się meteory / nie będę wymieniała, bo sami je znacie/ wkleją jeden dwa utwory...i wygrywają plebiscyty. żadna z tych osób nie komentuje, nie udziela się na forum w żaden sposób.

Wiem, że sporo osób nie komentuje, a oczekuje komentarzy. Ja staram się więcej komentować, niż pisać. W dodatku staram się zawsze komentować te teksty, w których widzę, że jest najmniej odpowiedzi. Jeśli jednak uważasz, że moje komentarze są warte uwagi, to zawsze możesz zapytać, czy zerknęłabym na jakiś Twój tekst. Nie obiecam, że przeczytam w ciągu jednego dnia, ale na pewno postaram się napisać choć kilka słów w ciągu kilku dni. :)
I do not over-intellectualise the production process. I try to keep it simple: Tell the damned story.
—Tom Clancy

Awatar użytkownika
Camenne

Post#27 » 19 paź 2018, o 19:44

Briala pisze:
Camenne pisze:Trzecie - myślę, że to potencjalnie mogłoby być pole do nadużyć. Może dmucham na zimne, ale widziałam już różne rzeczy na forach i może u nas by się nie pojawiły, ale pomyślałabym o tym, jak zminimalizować np. szansę, że ktoś to odbierze jako łamanie prac autorskich lub, co gorsze, ktoś wyśle cudzą pracę. Wiadomo, my wiedzielibyśmy, kto ją nadesłał, by wyciągnąć konsekwencje, ale w pierwszej kolejności niegłupio byłoby tę szansę ograniczyć.

A co tak naprawdę powstrzymuje plagiatorów przed wysłaniem cudzego tekstu na konkurs? Albo co powstrzymuje ich przed stworzeniem fejk konta (dobrze wiemy, że potrafią się posługiwać proxy) i wrzuceniem kradzionego materiału? Zawsze można prosić użytkownika o dopisanie wstawki typu „oświadczam, że jestem autorem niniejszego tekstu i zdaję sobie sprawę z wszelkich konsekwencji, jakie w tym wypadku idą za mówieniem nieprawdy”. ;) Myślę, że ludzie dwa razy by się zastanowili, zanim dokonaliby kradzieży. Bo tym właśnie jest skopiowanie czyjegoś tekstu i wstawienie jako swojego.

Wiadomo, ryzyko plagiatów zawsze się pojawia, czy to w konkursach, przy normalnej publikacji lub anonimowej. Może to trochę nadgorliwość, ale myślę o tym w ten sposób - stawiając się na miejscu splagiatowanego autora, pewnie gorzej odebrałabym plagiat wstawiony przez administrację jakiegoś portalu niż przez złodzieja we własnej osobie, pewnie miałabym dodatkowy żal, że nie próbowano weryfikować, czy np. ten nadesłany tekst nie był opublikowany wcześniej w innym miejscu przez kogoś o innym pseudonimie niż plagiatora. Potencjalnie moglibyśmy dostosować zasady, by minimalizować szansę, że pojawi się ten problem.

Awatar użytkownika
Troxx
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#28 » 20 paź 2018, o 02:39

Istnieją skrypty, uniemożliwiające kopiowanie tekstu. Niestety nie znam się aż tak na tym.
Font, nie czcionka!

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#29 » 20 paź 2018, o 08:24

Troxx pisze:Istnieją skrypty, uniemożliwiające kopiowanie tekstu. Niestety nie znam się aż tak na tym.

Istnieje też multum wtyczek do przeglądarek, które pozwalają obejść tego typu zabezpieczenia jednym kliknięciem. :roll:
I do not over-intellectualise the production process. I try to keep it simple: Tell the damned story.
—Tom Clancy

Awatar użytkownika
Camenne

Post#30 » 20 paź 2018, o 08:47

Briala pisze:
Troxx pisze:Istnieją skrypty, uniemożliwiające kopiowanie tekstu. Niestety nie znam się aż tak na tym.

Istnieje też multum wtyczek do przeglądarek, które pozwalają obejść tego typu zabezpieczenia jednym kliknięciem. :roll:
Wystarczyłoby prawdopodobnie skopiować tekst ze źródła strony, więc jeszcze łatwiej. Ten skrypt jest bardzo prosty, kiedyś był popularny na blogach (mnie kojarzy się głównie z tymi z kiepskimi opowiadaniami, bo na tych był najczęściej), ale realnie bardzo prosto go obejść i właściwie jest utrudnieniem bez żadnych zalet. Bardzo komplikowałby wypisywanie błędów, bo w pierwszej kolejności trzeba fragment skopiować, a nikt nie będzie się gimnastykował, by to robić.

Wróć do „Organizacja”