Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Wiadomości dla użytkowników

Zbiór regulaminów i zasad panujących na forum Artefakty oraz tematy organizacyjne.
Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady
Posty: 5343
Zobacz teksty użytkownika:

Wiadomości dla użytkowników

Post#1 » 1 lis 2018, o 08:28

Poprzedni wątek liczył już wiele stron i myślę, że najnowsze informacje były przez to przeoczane, stąd nowy temat.

Informacja
Korzystając z długiego weekendu, chcę do końca tego tygodnia wprowadzić podział działów literackich na Miniatury i drabble oraz Opowiadania i fragmenty powieści. Wiąże się to z przeniesieniem tekstów z obecnych działów do nowych i w tym celu będę posiłkować się tagami - teksty o tagach miniatura i drabble trafią do działu form krótkich, opowiadania i teksty wieloczęściowe do form długich.
Obawiam się jednak, że ilość tekstów bez tagów jest większa, niż się spodziewałam, i z tego względu informuję zawczasu, że KAŻDY nieotagowany temat nie będzie przeniesiony do nowych działów, tylko do działu Nieregulaminowe publikacje, który znajdziecie w Szufladach.
Jeżeli ktoś zaniedbał tagi, a będzie chciał przeniesienia stamtąd tekstu, musi je dodać poprzez edycję postu z tekstem (pierwszy post tematu) i wybranie ich z listy, a następnie powinien zgłosić nam ten fakt przez prywatne wiadomości. Nie będziemy dodawać tagów za autorów, bo nie nasza w tym rola, by decydować za kogoś, o czym jest jego tekst i jaką ma formę. Dlatego więc jeżeli ktoś nie doda tagów, jego tekst zostanie w Nieregulaminowych publikacjach.

Zachęcam więc do nadrobienia zaległości w tagowaniu tematów, bo niestety takich tekstów jest dużo.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady
Posty: 5343
Zobacz teksty użytkownika:

Wiadomości dla użytkowników

Post#2 » 5 lis 2018, o 20:59

Zmiany w regulaminie
Zgodnie z planem utworzyłam nowe działy oraz przeniosłam wszystkie teksty wedle ich tagów. W związku z tym siłą rzeczy zmieniły się partie regulaminu publikacji dotyczące tego, gdzie i jak publikować prozę w nowym podziale. Brzmią one następująco:

1. Wszelkie utwory literackie należy publikować jako osobne tematy w odpowiednim dla ich formy dziale.
2. Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, wynosi 18 tysięcy znaków ze spacjami (zzs), czyli 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Tę wartość uznaje się za maksymalną objętość krótkiej formy literackiej, którą można publikować w dziale "Miniatury i drabble". Każdy tekst dłuższy należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
3. Utwory dłuższe niż 18 tysięcy zzs należy publikować w częściach; każda część musi znaleźć się w osobnym temacie. Wyjątek stanowią teksty, które nie przekraczają znacząco limitu (do około 25 tysięcy zzs) i których nie można w rozsądny sposób podzielić na dwie części.


Miłego użytkowania nowych działów! Mam nadzieję, że nowy podział będzie dla was wygodniejszy, zwłaszcza przy szukaniu tekstów do czytania, które są w waszym guście. Nie zapominajcie, że najłatwiej takowe znajdziecie, korzystając z tagów (wystarczy kliknąć w ten, który was interesuje, by wyświetliły się wszystkie teksty nim oznaczone).

Dodatkowo, korzystając z okazji zmieniania regulaminu, uporządkowałam zasady mówiące o komentowaniu i nieco je rozszerzyłam, choć właściwie pro forma - w praktyce nic się nie zmienia. Wcześniej w regulaminie brakowało między innymi wytłumaczenia, dlaczego pisanie krótkich komentarzy jest niewskazane - a myślę, że to istotna informacja, zwłaszcza dla nowych osób.
Fragment o komentowaniu brzmi:

§ 3: Komentowanie
1. Każdy zarejestrowany użytkownik ma prawo wyrazić swoją opinię na temat utworów literackich umieszczonych na forum.
2. Każdy komentarz jest subiektywnym wrażeniem czytelniczym, może mieć charakter pozytywny lub negatywny, jednakże zawsze musi być sformułowany zgodnie z zasadami netykiety.
3. Niewskazane jest pisanie komentarzy niejasnych, które mogą generować nieporozumienia, oraz krótkich i niekonkretnych (na przykład "Podoba mi się" bądź "Kiepskie"). Takie wypowiedzi mogą być kasowane. Komentarz powinien być dłuższy niż jedno zdanie i zawierać konstruktywną opinię, a także jej uzasadnienie; mile widziane jest odniesienie się do tematyki tekstu, jego interpretacji, warsztatu autora etc. Nie jest oczekiwane ani wymagane pisanie długich analiz godnych krytyków literackich, jednak ze względu na tematykę forum, które powstało w celu pomagania sobie nawzajem w rozwoju literackim, prosimy o komentowanie w sposób możliwie jak najbardziej merytoryczny i pomocny dla autora.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady
Posty: 5343
Zobacz teksty użytkownika:

Wiadomości dla użytkowników

Post#3 » 10 lis 2018, o 10:08

Zmiany w regulaminie II
Zmianie uległy ostatnio zmienione punkty dotyczące nowego podziału tekstów na krótkie i długie formy - ich treść została znacząco uproszczona i skrócona, by były bardziej zrozumiałe dla użytkowników, a regulamin krótszy i bardziej przystępny.
Dodatkowo, by już nie mieć na forum kilku limitów objętości, ujednoliciliśmy je - teraz maksymalna objętość, jaką można wstawiać, to 25 tysięcy zzs i na taki limit został ustawiony skrypt, więc będzie to rozwiązanie wygodne, bo gdy przekroczycie limit, będziecie wiedzieć i nie będziecie musieli pilnować zzs.

Wycofaliśmy też zasadę: W przypadku tekstów wieloczęściowych, w treści każdej części należy dodać odnośniki do opublikowanych części: pierwszej, poprzedniej i następnej (jeżeli jest dodana). Służy to ułatwieniu czytelnikom dotarcia do reszty tekstu.
Mało kto się do niej stosował, więc myślę, że nikt za tym wymogiem nie będzie tęsknić ;)
Usunęliśmy też tagi fandomowe (fanfiction-harry-potter, fanfiction-doctor-who etc.), bo odkąd na forum jedynie pojedyncze osoby publikują fanfiki w ogóle, bez potrzeby przedłużały one listę tagów.

To prawdopodobnie ostatnie zmiany na długi czas!

Cały paragraf o publikowaniu brzmi teraz następująco:
1. Każdy krótki tekst prozatorski należy publikować w dziale "Miniatury i drabble", każdy tekst długi w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści"; dodatkowo, jeżeli tekst długi przekracza 25000 zzs, należy publikować go w częściach (jako osobne tematy). Do publikacji poezji, publicystyki lub innych form służą kolejno działy Poezja, Publicystyka i Inne.
2. Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu, nie z ogólników jak np. "Moje opowiadanie", "Fragment powieści".
3. Jeżeli tekst publikowany jest w częściach, w tytule każdej należy podać jej numer, np. "Tytuł - część 1". W przypadku fanfiction, źródło należy podać w nawiasie kwadratowym, np. "[Harry Potter] Tytuł".
4. Każdy tekst prozatorski należy odpowiednio otagować; nieotagowane teksty mogą być usuwane przez moderację. Tagi wybiera się pod polem "Tytuł" w trakcie zakładania tematu. Jeżeli tekst publikowany jest w częściach, należy użyć dodatkowo tagu tekst-wieloczęściowy.
Listę oraz podział tagów można również znaleźć na podstronie.
5. Opublikowany tekst może zostać wycofany z forum przez administrację. Usunięta zostaje treść tekstu; tematy wraz z komentarzami nie są usuwane ze względu na poszanowanie pracy poświęconej przez czytelników skomentowanie tekstu.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady
Posty: 5343
Zobacz teksty użytkownika:

Wiadomości dla użytkowników

Post#4 » 25 kwie 2019, o 10:26

Wiosna, wiosna, a więc wiosenne porządki!
Sprawy głównie kosmetyczne i jedna ważniejsza:

 • Uporządkowałam kwestię kolorów funkcyjnych i innych grup - taki detal, ale mieliśmy bardzo dużo różnych kolorów dla różnych grup, i forum wyglądało jak obsypane confetti, więc uprościłam i wszyscy funkcyjni obecnie przywdziali czerń ;) I od razu mniej pstrokato.
 • Zniosłam regulamin działu Konkursy ogólnopolskie - wiem, że większość użytkowników prawdopodobnie nawet nie wiedziała o jego istnieniu, i nic dziwnego, bo właściwie to, co było w zasadach, jest dość oczywiste, a poza tym mnożenie regulaminów na każdą okazję nie jest słuszne ani potrzebne.

  Dla ciekawych, wyglądał on tak:
   Rozwiń, aby przeczytać
  Ogłaszając konkurs literacki, prosimy o:
  — założenie dlań osobnego wątku;
  — podanie jego nazwy w tytule;
  — umieszczenie informacji o charakterze (prozatorski lub poetycki) w opisie wątku

  W treści tematu powinny się znaleźć:
  — odnośnik do strony konkursu lub dane kontaktowe;
  — data końcowa zgłaszania prac;
  — tematyka konkursu.

  Tworzenie tematów w dziale jest możliwe dla gości.

  Wątki dotyczące zakończonych konkursów są zamykane.

 • Z ważnych zmian - zdecydowaliśmy się oficjalnie zrezygnować z plebiscytów na prozę i poezję. Dyskusji na ten temat było już wiele, więc myślę, że dla większości użytkowników powody, które przemawiały za wycofaniem wyborów, są znane, ale jednym z najważniejszych było to, że w zasadzie kolidowały one z celem forum i jego założeniami - jesteśmy, mimo wszystko, forum "szkoleniowym", gdzie każdy, bardziej i mniej doświadczony, może wrzucać swoje teksty, by poznać opinie innych na ich temat. Wiadomo, świetnych tekstów zasługujących na wyróżnienie jest trochę, ale skoro stawiamy na rozwój literacki i pisarski, nie powinniśmy jednocześnie tworzyć półek na teksty wyróżnione i resztę, a można było odbierać to w ten sposób.
  To krótkie wyjaśnienie nie zamyka sobą wszystkich innych powodów, ale postaram się podlinkować (dla zainteresowanych) tematy z rozmowami na ten temat, choć tych też było bardzo dużo i mogę nie odnaleźć wszystkich dyskusji.

  Dział "Wyróżnione" został przekształcony i obecnie wszystkie wyróżnione teksty znajdują się w poddziałach odpowiednich dla ich "macierzystych" działów.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca
Posty: 2353
Zobacz teksty użytkownika:

Wiadomości dla użytkowników

Post#5 » 25 kwie 2019, o 14:28

Tylko mały problem, bo znowu zaczęły się na czacie pojawiać informacje o wpisach. Obawiam się, że mogą przeszkadzać w ewentualnych dyskusjach.

To, co dopisaliśmy i tak widać po prawej stronie w kolumnie "Najnowsze".

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady
Posty: 5343
Zobacz teksty użytkownika:

Wiadomości dla użytkowników

Post#6 » 25 kwie 2019, o 14:45

szczepantrzeszcz pisze:Tylko mały problem, bo znowu zaczęły się na czacie pojawiać informacje o wpisach. Obawiam się, że mogą przeszkadzać w ewentualnych dyskusjach.

To, co dopisaliśmy i tak widać po prawej stronie w kolumnie "Najnowsze".

Zmieniłam.
Jakby ktoś jednak chciał włączyć wyświetlanie nowych postów i tematów na czacie, może to zrobić w swoim profilu w zakładce "mChat".
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Marian
magiczna kosa
magiczna kosa
Posty: 615
Zobacz teksty użytkownika:

Wiadomości dla użytkowników

Post#7 » 25 kwie 2019, o 16:08

Skoro zlikwidowaliście plebiscyty, to zlikwidujcie też przyznane kiedyś, a związane z nimi tytuły typu "Zdobywca Artefaktu ... " itp.
Jak kasować, to kasować wszystko.

Waldemar Kubas
zaklęty miecz
zaklęty miecz
Posty: 312
Zobacz teksty użytkownika:

Wiadomości dla użytkowników

Post#8 » 25 kwie 2019, o 19:29

Kto wie, czy Marian nie ma racji?! Jak rewolucja, to rewolucja. Znakomita większość użytkowników portalu nie cieszy się żadną nagrodą, statuetką czy też jakimkolwiek wyróżnieniem. Posiadaczami tych trofeów jest bardzo wąska grupa szczęśliwców. Oni to na oczach milczącej większości obnoszą się ze swoimi nagrodami i wciąż mącą spokój zwykłym szarym obywatelom. Nie tylko spędzają sen z powiek, ale wręcz ich obrażają widokiem owych niedosiężnych dóbr i trofeów, które zdobią jedynie ich piersi. To jakby nie przymierzając hałaśliwi przedstawiciele LGBT, w tzw. paradzie równości, weszli na platformę i podrwiwali sobie i szydzili ze zwykłych uczciwych mieszczan i odwiecznego porządku, i domagali się dla siebie jeszcze większych przywilejów.

Pora z tym skończyć! Żaden medal ani inne trofeum nie zdobi również piersi piszącego te słowa. Ale mną nie będziemy się przejmować, ponieważ ja osobiście miałem przynajmniej szanse zdobyć jakąś nagrodę i cieszyć się nią na stare lata. Przez dostatecznie długi czas, kiedy to królowały plebiscyty na poezję i prozę miesiąca, a następnie roku, miałem honor być użytkownikiem portalu. Wyłącznie moja wina, że podczas owych tłustych lat nie zdobyłem żadnej statuetki czy innego wyróżnienia. Złożyło się na to wiele przyczyn, jednak zawsze wina leżała po mojej stronie. Brakło mi talentu, nie umiałem zaskarbić sobie przyjaźni i życzliwości koleżanek i kolegów userów, którzy by później głosowali na mnie, itd., itp.

Ale mną nie będziemy się przejmować. Jak powiedziano, miałem przynajmniej daną od losu szansę, której jednak nie potrafiłem wykorzystać. Teraz, nam starszym, musi leżeć na sercu przyszłość ludzi młodych, a szerzej patrząc przyszłość wszystkich obecnych i potencjalnych użytkowników, którzy prędzej czy później będą zasilać szeregi forumowiczów. Nie żebym był zwolennikiem plebiscytów. Niech mnie ręka boska broni! Pragnę jedynie powiedzieć, że likwidując plebiscyty tym samym odbiera się szanse młodym ambitnym twórcom na uzyskanie podobnych nagród i statuetek, z którymi tak prowokacyjnie obnoszą się dzisiejsi zdobywcy. Taki stan rzeczy obraża i będzie obrażał milczącą większość. Teraz i w przyszłości.

Marian ma rację. Jak rewolucja, to rewolucja! Sam dla wspaniałej idei zamierza precz odrzucić swoje nagrody i trofea zdobyte z takim trudem swą pracą i talentem. Ja poszedłbym jeszcze dalej od szanownego kolegi (nie wiem, czy on sam uznałby mnie za swojego kolegę, skoro nie mam żadnej statuetki), i skasowałbym wszystkie listy z wyróżnionymi na portalu utworami. Obrażają nie tylko mnie samego z oczywistej racji, że mnie nie ma na nich, ale obrażają również obecnych i obrażać będą przyszłych użytkowników, którym nie dane będzie zawalczyć o podobne wyróżnienia czy też miejsce na liście.

Niech żyje rewolucja!

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Posty: 1691
Zobacz teksty użytkownika:

Wiadomości dla użytkowników

Post#9 » 25 kwie 2019, o 19:47

Wedle zasady, że prawo nie działa wstecz, nie widzę powodu, aby likwidować przyznane tytuły i wyróżnienia tekstów.

Może w przyszłości będzie chwila, aby zrobić z tym porządek, bardziej, wedle sugestii Camenne, postarałabym się odpowiednio zatytułować wyróżnione w przeszłości teksty, aby było wiadomo, o co z nimi chodzi.
Prawda jest taka, że w chwili obecnej adminujemy we dwójkę, każda ma swoje życie i obowiązki, ja zaraz kończę studia i naprawdę, usuwanie starych rang nie leży najwyżej na mojej liście życiowych priorytetów. ;)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady
Posty: 5343
Zobacz teksty użytkownika:

Wiadomości dla użytkowników

Post#10 » 25 kwie 2019, o 20:14

Skoro zlikwidowaliście plebiscyty, to zlikwidujcie też przyznane kiedyś, a związane z nimi tytuły typu "Zdobywca Artefaktu ... " itp.
Wiesz, Marianie, to, że np. w zeszłym roku nie odbyły się literackie Noble i być może zrezygnują z wręczania go w tej dziedzinie, nie oznacza, że Sienkiewicz czy Reymont nie są noblistami. Nawet jak nagroda przestaje istnieć, nie znika cała przeszłość z nią z zwiazana. Rozważyłabym zniesienie tych rang, bo uważam, że jest ich rzeczywiście dużo, a może niekoniecznie ktoś, kogo tekst został Arcypiórem w 2013, dalej powinien mieć ten tytuł przy nicku, ale nie z powodu takiego, jak piszesz, bo twoja logika jest pokręcona.

Karen pisze:Wedle zasady, że prawo nie działa wstecz, nie widzę powodu, aby likwidować przyznane tytuły i wyróżnienia tekstów.

Tak i mam tu jedną myśl związaną z tym, co napisałaś - w zasadzie wyraźnie zaznaczone wyróżnienie powinno być przy tekście, bo nagroda de facto jest za tekst, nie za autora, więc tu powinno być to wyszczególnione. Obecnie jest to wpisane tylko w tytułach wątków tekstów z tytułem Arcypióra, a może inne teksty np. z tytułem Prozy września roku x czy Poezji sierpnia etc. też powinny mieć. Ale to kolejna gdybologia, jak widać plebiscyty będą miały swoje kontrowersje do końca i dłużej ;)
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Wróć do „Organizacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość