Wiadomości dla użytkowników

Zbiór regulaminów i zasad panujących na forum Artefakty oraz tematy organizacyjne.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#1 » 1 lis 2018, o 08:28

Poprzedni wątek liczył już wiele stron i myślę, że najnowsze informacje były przez to przeoczane, stąd nowy temat.

Informacja
Korzystając z długiego weekendu, chcę do końca tego tygodnia wprowadzić podział działów literackich na Miniatury i drabble oraz Opowiadania i fragmenty powieści. Wiąże się to z przeniesieniem tekstów z obecnych działów do nowych i w tym celu będę posiłkować się tagami - teksty o tagach miniatura i drabble trafią do działu form krótkich, opowiadania i teksty wieloczęściowe do form długich.
Obawiam się jednak, że ilość tekstów bez tagów jest większa, niż się spodziewałam, i z tego względu informuję zawczasu, że KAŻDY nieotagowany temat nie będzie przeniesiony do nowych działów, tylko do działu Nieregulaminowe publikacje, który znajdziecie w Szufladach.
Jeżeli ktoś zaniedbał tagi, a będzie chciał przeniesienia stamtąd tekstu, musi je dodać poprzez edycję postu z tekstem (pierwszy post tematu) i wybranie ich z listy, a następnie powinien zgłosić nam ten fakt przez prywatne wiadomości. Nie będziemy dodawać tagów za autorów, bo nie nasza w tym rola, by decydować za kogoś, o czym jest jego tekst i jaką ma formę. Dlatego więc jeżeli ktoś nie doda tagów, jego tekst zostanie w Nieregulaminowych publikacjach.

Zachęcam więc do nadrobienia zaległości w tagowaniu tematów, bo niestety takich tekstów jest dużo.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Camenne

Post#2 » 5 lis 2018, o 20:59

Zmiany w regulaminie
Zgodnie z planem utworzyłam nowe działy oraz przeniosłam wszystkie teksty wedle ich tagów. W związku z tym siłą rzeczy zmieniły się partie regulaminu publikacji dotyczące tego, gdzie i jak publikować prozę w nowym podziale. Brzmią one następująco:

1. Wszelkie utwory literackie należy publikować jako osobne tematy w odpowiednim dla ich formy dziale.
2. Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, wynosi 18 tysięcy znaków ze spacjami (zzs), czyli 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Tę wartość uznaje się za maksymalną objętość krótkiej formy literackiej, którą można publikować w dziale "Miniatury i drabble". Każdy tekst dłuższy należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
3. Utwory dłuższe niż 18 tysięcy zzs należy publikować w częściach; każda część musi znaleźć się w osobnym temacie. Wyjątek stanowią teksty, które nie przekraczają znacząco limitu (do około 25 tysięcy zzs) i których nie można w rozsądny sposób podzielić na dwie części.

Miłego użytkowania nowych działów! Mam nadzieję, że nowy podział będzie dla was wygodniejszy, zwłaszcza przy szukaniu tekstów do czytania, które są w waszym guście. Nie zapominajcie, że najłatwiej takowe znajdziecie, korzystając z tagów (wystarczy kliknąć w ten, który was interesuje, by wyświetliły się wszystkie teksty nim oznaczone).

Dodatkowo, korzystając z okazji zmieniania regulaminu, uporządkowałam zasady mówiące o komentowaniu i nieco je rozszerzyłam, choć właściwie pro forma - w praktyce nic się nie zmienia. Wcześniej w regulaminie brakowało między innymi wytłumaczenia, dlaczego pisanie krótkich komentarzy jest niewskazane - a myślę, że to istotna informacja, zwłaszcza dla nowych osób.
Fragment o komentowaniu brzmi:

§ 3: Komentowanie
1. Każdy zarejestrowany użytkownik ma prawo wyrazić swoją opinię na temat utworów literackich umieszczonych na forum.
2. Każdy komentarz jest subiektywnym wrażeniem czytelniczym, może mieć charakter pozytywny lub negatywny, jednakże zawsze musi być sformułowany zgodnie z zasadami netykiety.
3. Niewskazane jest pisanie komentarzy niejasnych, które mogą generować nieporozumienia, oraz krótkich i niekonkretnych (na przykład "Podoba mi się" bądź "Kiepskie"). Takie wypowiedzi mogą być kasowane. Komentarz powinien być dłuższy niż jedno zdanie i zawierać konstruktywną opinię, a także jej uzasadnienie; mile widziane jest odniesienie się do tematyki tekstu, jego interpretacji, warsztatu autora etc. Nie jest oczekiwane ani wymagane pisanie długich analiz godnych krytyków literackich, jednak ze względu na tematykę forum, które powstało w celu pomagania sobie nawzajem w rozwoju literackim, prosimy o komentowanie w sposób możliwie jak najbardziej merytoryczny i pomocny dla autora.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Camenne

Post#3 » 10 lis 2018, o 10:08

Zmiany w regulaminie II
Zmianie uległy ostatnio zmienione punkty dotyczące nowego podziału tekstów na krótkie i długie formy - ich treść została znacząco uproszczona i skrócona, by były bardziej zrozumiałe dla użytkowników, a regulamin krótszy i bardziej przystępny.
Dodatkowo, by już nie mieć na forum kilku limitów objętości, ujednoliciliśmy je - teraz maksymalna objętość, jaką można wstawiać, to 25 tysięcy zzs i na taki limit został ustawiony skrypt, więc będzie to rozwiązanie wygodne, bo gdy przekroczycie limit, będziecie wiedzieć i nie będziecie musieli pilnować zzs.

Wycofaliśmy też zasadę: W przypadku tekstów wieloczęściowych, w treści każdej części należy dodać odnośniki do opublikowanych części: pierwszej, poprzedniej i następnej (jeżeli jest dodana). Służy to ułatwieniu czytelnikom dotarcia do reszty tekstu.
Mało kto się do niej stosował, więc myślę, że nikt za tym wymogiem nie będzie tęsknić ;)
Usunęliśmy też tagi fandomowe (fanfiction-harry-potter, fanfiction-doctor-who etc.), bo odkąd na forum jedynie pojedyncze osoby publikują fanfiki w ogóle, bez potrzeby przedłużały one listę tagów.

To prawdopodobnie ostatnie zmiany na długi czas!

Cały paragraf o publikowaniu brzmi teraz następująco:
1. Każdy krótki tekst prozatorski należy publikować w dziale "Miniatury i drabble", każdy tekst długi w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści"; dodatkowo, jeżeli tekst długi przekracza 25000 zzs, należy publikować go w częściach (jako osobne tematy). Do publikacji poezji, publicystyki lub innych form służą kolejno działy Poezja, Publicystyka i Inne.
2. Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu, nie z ogólników jak np. "Moje opowiadanie", "Fragment powieści".
3. Jeżeli tekst publikowany jest w częściach, w tytule każdej należy podać jej numer, np. "Tytuł - część 1". W przypadku fanfiction, źródło należy podać w nawiasie kwadratowym, np. "[Harry Potter] Tytuł".
4. Każdy tekst prozatorski należy odpowiednio otagować; nieotagowane teksty mogą być usuwane przez moderację. Tagi wybiera się pod polem "Tytuł" w trakcie zakładania tematu. Jeżeli tekst publikowany jest w częściach, należy użyć dodatkowo tagu tekst-wieloczęściowy.
Listę oraz podział tagów można również znaleźć na podstronie.
5. Opublikowany tekst może zostać wycofany z forum przez administrację. Usunięta zostaje treść tekstu; tematy wraz z komentarzami nie są usuwane ze względu na poszanowanie pracy poświęconej przez czytelników skomentowanie tekstu.

Wróć do „Organizacja”