Zachęcamy do głosowania! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Maja czeka nagroda książkowa - powieść ''W imię dziecka'' autorstwa Iana McEwana!

Ogłaszamy czas wielkich wyborów na Autora Miesiąca w dziale prozy!

Kkk.

Stare teksty z działu Fantastyka.
kalaallisut
scyzoryk
scyzoryk

Kkk.

Post#1 » 30 mar 2018, o 18:12

...

Awatar użytkownika
Alchemik
lekki sztylet
lekki sztylet

Kosmiczna odyseja umysłu. Monarchia Nieba.

Post#2 » 30 mar 2018, o 18:58

No, sorry.
Przeczytałem do końca tylko dlatego że bez czytania nie mógłbym odpowiedzieć.
A powiem tylko tyle.
Doprawdy, nie spodziewałem się takiej grafomanii w prozie.
Jako poeta często spotykałem się z grafomanią.
W prozie, grafomania, czyli przymus pisania i publikowania, wymaga jeszcze więcej ślepoty, niewidzenia rzeczywistości, oraz napędu egocentrycznego jako paliwa.

Do zobaczenia we wnikliwych komentarzach, o ile uznacie 0,3 % z tego za literaturę.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#3 » 30 mar 2018, o 21:15

Nie będę ukrywać, że nie przeczytałam całości, bo sam fakt, jak prezentuje się część tekstu, nie świadczy korzystnie o jej reszcie. W takich przypadkach zawsze obawiam się wlania dziecka z kąpielą, zwłaszcza nie wiedząc, w jakim wieku jest autor i czy może właśnie nie zaczął pisać, tak samo nie lubię wydawać srogich opinii, ale trudno ukrywać, że świadczy w zasadzie bardzo źle. Autor powyższego tekstu być może nie miał nigdy do czynienia z prozą jako taką, nie tylko jako piszący, ale i jako czytelnik. Pierwszy raz od lat użyłabym słowa "grafomania" na forum, bo to niestety nią jest. Zgadzam się z Alchemikiem i podziwiam, że przeczytał całość.
Dawno nie widziałam takiej rozmaitości podstawowych błędów. W prozie chociażby nie używa się skrótów, co wałkują nawet poloniści przy okazji pisania wypracowań, więc tę wiedzę można wynieść ze szkoły; ktokolwiek miał w ręku jakąkolwiek książkę beletrystyczną, na pewno wie, że po prostu nie robi się odsyłaczy i przypisów jako takich, a tym bardziej praktycznie co akapit lub czasem nawet kilkukrotnie w jednym opisie. Autor jako taki, chcący opowiedzieć pewną historię, powinien poświęcić choć tę odrobinę trudu, by wytłumaczyć pojęcia wprowadzane przez siebie samego. Raczej nikt się nie łudzi, że czytelnik kilka razy w obrębie jednej strony będzie przekartkowywał do końca książki lub przewijał tekst na sam dół strony, więc powód, dlaczego tak się nie robi, jest tak trywialny. Chyba że autor jest Terrym Pratchettem i przypisy na dole co drugiej strony są jego znakiem rozpoznawczym - ale nie jest.
Wpychanie w prozę tekstu, który wygląda jak fragment statystyki z podręcznika rpg, to z kolei i brak świadomości, i lenistwo.
Można by długo wymieniać.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

kalaallisut
scyzoryk
scyzoryk

Post#4 » 30 mar 2018, o 22:09

Z przypisami się nie zgodzę. Przykład biblia. Owszem powinny być na tej samej stronie. Nie korzystam z komputera, formatowanie tekstu na ekranie telefonu jest uciążliwe.
Alchemik
Nikt nie przychodzi na świat jako gotowy mistrz.
Pisanie tego tekstu sprawiło mi chwilową przyjemność i odskocznię. Szczerze - zastanawiałam się czy to publikować, by m.in. nie psuć sobie tej przyjemności przez krytykę. Z drugiej strony pisząc coś tylko dla siebie, bez krytyki innych, odbioru itd. ciężko coś w "ślepo" korygować.
Powiem więcej, że i tak znajdą się ludzie, którym tekst będzie się podobał (nawet jeśli nie znają się na prozie) i tacy którym tekst się nie spodoba.

! Wiadomość z: Camenne
Tekst wycofany do Szuflady ze względu na usunięcie jego treści przez autora.

Wróć do „Szuflada fantastyczna”