Łakomstwo nie popłaca

Teksty mające wiele lat, wycofane z forum, porzucone, niepoprawione bądź z innych powodów przeniesione do Szuflady.
agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Łakomstwo nie popłaca

Post#1 » 7 mar 2015, o 11:58

Dwóch żołnierzy wtargnęło do komnaty, w której zastali anioła zajętego konsumowaniem słodyczy. Widok nieproszonych gości sparaliżował głos łasuchowi, ciastko wypadło z dłoni, zimny pot sperlił czoło ze zdenerwowania i poczucia winy. Myśl o nadchodzących kłopotach, zmieniających całe jego dotychczasowe życie, skuła mrozem żołądek. Wypieki z królewskiej kuchni, okruchy oraz ślady czekolady wokół ust świadczyły przeciw niemu jako dowody kolejnej kradzieży. Przyłapanego na gorącym uczynku zakuli w kajdany i poprowadzili do Najwyższego Sędziego. Pojmany opierał się trochę, przechodząc przez próg ogromnej sali. Na tronie siedział rozgniewany król.
- Czy wiesz jaka kara cię teraz czeka?
- Litości Boże, tylko nie znowu na Ziemię!

Tagi:

Kosteczek
runiczny rapier
runiczny rapier

Łakomstwo nie popłaca

Post#2 » 7 mar 2015, o 13:04

Dwóch żołnierzy wtargnęło do komnaty, w której zastali

O ile to jest antyczne, ale jeszcze spoko, to
młodzieńca zajętego konsumowaniem słodyczy.

jest śmieszne. Po co na siłę używasz trudniejszych zamienników? I strony biernej bez powodu?
Widok nieproszonych gości sparaliżował głos łasuchowi, zimny pot oblał go ze zdenerwowania i poczucia winy. Myśl o nadchodzących kłopotach, zmieniających całe jego życie, skuła mrozem żołądek.

raz że same kalki językowe, zero kreatywności, to jeszcze zamiast pokazywać - opisujesz. Pisania stara szkoła?
Przyłapanego na gorącym uczynku

kalki językowe nigdy przestaną mnie denerwować.
Przed nimi stał tron, a na nim siedział rozgniewany Król.

Dwa zaimki obok siebie nie wyglądają zbyt pięknie.
- Czy wiesz jaka kara cię teraz czeka?

Miało być dowcipnie etc, ale znacznie lepszą puentą było "apsik", poza tym tego twista widziałem tysiące razy. Tekst sprawnie napisany, ale bez polotu.
The words of the prophets are written on the subway walls.

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Łakomstwo nie popłaca

Post#3 » 7 mar 2015, o 14:05

Mam nadzieję, że wszystko przede mną, a jeśli nie, to jakoś się z tym pogodzę :yes:

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Łakomstwo nie popłaca

Post#4 » 11 mar 2015, o 11:53

Napisane na pewno poprawnie, na pierwszy rzut oka wszystko w porządku, pomijając, że nie jest to zbyt pomysłowe i nowatorskie. Ale jednak pewne rzeczy wzbudzają wątpliwości, co prawda, jeśli się nad tym głębiej zastanowić i z pewnego – może trochę czepialskiego – punktu widzenia.

Pojmany trochę się opierał, przechodząc przez próg ogromnej sali.

Zakuli go w kajdany i sam przechodził? To oczywiście możliwe, być może zakucie dotyczyło tylko rąk, ale wydaje mi się, że lepiej by zabrzmiało gdyby go wlekli. I skoro znajdował się przed obliczem Boga, to trzeba go było zakuwać? Bogowie z zasady są wszechmocni, a tutaj co, bał się, że mu delikwent zwieje? I to będąc (domyślnie) w Niebie, a w każdym razie w innej rzeczywistości – bo nie na Ziemi, czyli (znów domyślnie) w Jego Królestwie?

Przed nimi stał tron, a na nim siedział rozgniewany Król.

Bóg to Król? Być może popularnie tak się i mówi w niektórych środowiskach, ale w teologii nie ma takiego zrównania. Król to wybitnie ziemski etat i ziemska fucha i będąc w Niebie (?) trochę nie pasuje stawiać ją na honorowym miejscu. Materialne to i przyziemne. I do tego ten tron, czyli krzesełko takie... jakoś to trywialnie brzmi. Wiem, wiem, że jest to popularne ujęcie, no i lepiej dobrze siedzieć niż źle stać, ale nie jest on jakoś osadzony w kontekście, nie jest niezbędny dla akcji czy wykreowania obrazu, ot, szablon po prostu. Podobnie jak obżeranie się w Niebie słodyczami (nie było tam nic ciekawszego do roboty?) i wysoka kara za tę straszliwą zbrodnię. Bóg/Król również nie ma większych problemów? Takie straszenie dzieci, a i to w wieku przedszkolnym.

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Łakomstwo nie popłaca

Post#5 » 11 mar 2015, o 14:24

Gorgiasz, brakowało mi ciebie. już zaczęłam sądzić, że obraziłeś się na to forum albo na mnie.
to drabble jest ironią, a w większej części rozczarowaniem i moimi depresyjnymi poglądami.

Gorgiasz pisze:pomijając, że nie jest to zbyt pomysłowe i nowatorskie.

czy to twoja subiektywna ocena, czy obiektywna?
bo ja nie za bardzo miałam skąd czerpać inspirację. jestem wychowana na Reksiu, Muminkach i Terminatorze.
jeżeli ukradłam komuś pomysł, to zupełnie nieświadomie.

Gorgiasz pisze:być może zakucie dotyczyło tylko rąk, ale wydaje mi się, że lepiej by zabrzmiało gdyby go wlekli

może i tak, ale wymyśliłam sobie tę scenę tak, a nie inaczej.
wiesz, ja też często chętnie zmieniłabym oglądaną scenkę i zachodzę w głowę, dlaczego ktoś napisał czyjąś rolę w taki sposób, ale nie mam wyjścia i muszę akceptować ją taką, jak została przestawiona.

Gorgiasz pisze:Bogowie z zasady są wszechmocni, a tutaj co, bał się, że mu delikwent zwieje?

j.w.

Gorgiasz pisze:Bóg to Król?

przez sekundę zwątpiłam, dlatego poszukałam synonimów do słowa "bóg".
Król Niebieski, Król Niebios. napisałam "król" intuicyjnie i znalazłam jej potwierdzenie.
tak więc, zarzut obalony.

Gorgiasz pisze: I do tego ten tron, czyli krzesełko takie..

nie wiem, co ty chcesz od tego tronu. miało być stereotypowo.

Gorgiasz pisze: Podobnie jak obżeranie się w Niebie słodyczami (nie było tam nic ciekawszego do roboty?) i wysoka kara za tę straszliwą zbrodnię.

taki groteskowy pomysł, żeby się ponabijać z Nieba.

Gorgiasz pisze:Takie straszenie dzieci, a i to w wieku przedszkolnym

no wiesz ty co, nikt cię dzisiaj nie przytulił, czy co?

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Łakomstwo nie popłaca

Post#6 » 11 mar 2015, o 15:00

czy to twoja subiektywna ocena, czy obiektywna?

Subiektywna. Każda wypowiadana tu opinia jest subiektywna, inna być nie może. chyba, że w elementarnych sprawach (np. gdybym napisał „subiektywna” przez „ó” - to można obiektywnie stwierdzić, że jest to błąd).

jeżeli ukradłam komuś pomysł, to zupełnie nieświadomie.

Ale nie chodzi o to, że ukradłaś pomysł! Tylko taki motyw można względnie często spotkać; tzn że najgorsza karą w Niebie jest zesłanie na Ziemię – oczywiście w humorystycznym kontekście. Co prawda według niektórych prądów religijnych, to jest to całkiem na poważnie.

może i tak, ale wymyśliłam sobie tę scenę tak, a nie inaczej.

No i dobrze; ale ja bym to widział inaczej.

tak więc, zarzut obalony.

Absolutnie nie. Przecież napisałem, że zdaję sobie sprawę, że tak się mówi w niektórych środowiskach, ale mnie to akurat nie odpowiada.

nie wiem, co ty chcesz od tego tronu. miało być stereotypowo.

No właśnie o to chodzi. Nie lubię stereotypów, zwłaszcza w poważnych kwestiach.

taki groteskowy pomysł, żeby się ponabijać z Nieba.

Jako groteska, to tak średnio wyszło.

no wiesz ty co, nikt cię dzisiaj nie przytulił, czy co?

Jakoś nie narzekam.Obrazek

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Łakomstwo nie popłaca

Post#7 » 16 mar 2015, o 20:27

Gorgiasz pisze:Tylko taki motyw można względnie często spotkać; tzn że najgorsza karą w Niebie jest zesłanie na Ziemię – oczywiście w humorystycznym kontekście.

może i tak, ale jakoś nie obiło mi się o uszy ani o oczy.

Daniper_Know
scyzoryk
scyzoryk

Łakomstwo nie popłaca

Post#8 » 30 mar 2015, o 22:28

Cześć!
Przyjemnie mi się czytało, aczkolwiek nie podoba mi się to, że nabijamy się z nieba. No cóż, są to jednak tematy osobiste więc to przemilczmy. ;p

Co do tekstu miało się wrażenie, iż jest to tylko fragment czegoś dłuższego. Czuję niedosyt. Chciałbym poznać wcześniejsze oraz późniejsze dzieje aniołka. Jeśli nie powstanie więcej to trudno, ale zawsze zostaje nadzieja :D.
Jeśli nie wszystkie Twoje dzieła "wjeżdżają" na wiarę, to wiedz, iż z przyjemnością przeczytam więcej. Będę też z niecierpliwością, czekał na inne. :D Co do błędów itp.: No nie ma co już komentować, fachowcy wyżej odwalili dobrą robotę.

Pozdrawiam.

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Łakomstwo nie popłaca

Post#9 » 31 mar 2015, o 13:37

Daniper_Know pisze: Czuję niedosyt.

Bardzo mi miło.

Daniper_Know pisze:Chciałbym poznać wcześniejsze oraz późniejsze dzieje aniołka

Jeżeli mnie oświeci i wymyślę jakąś kontynuację, to na pewno napiszę kolejne drabble.

Daniper_Know pisze:Jeśli nie wszystkie Twoje dzieła "wjeżdżają" na wiarę, to wiedz, iż z przyjemnością przeczytam więcej

w tym wątku jest jeszcze kilka moich drabble, a i w obyczajówce powinieneś coś znaleźć.

Daniper_Know pisze:: No nie ma co już komentować, fachowcy wyżej odwalili dobrą robotę.

Tak, na Gorgiasza zawsze można liczyć.

Mszczuj
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Łakomstwo nie popłaca

Post#10 » 13 maja 2015, o 23:04

Dobrze, że nie wpadli policjanci, bo od razu powiedzieliby: Na ziemię!
Ba dum tsssss! :kuku:

Wróć do „Szuflada prozatorska (formy krótkie)”