Pakt z diabłem - część I

Teksty mające wiele lat, wycofane z forum, porzucone, niepoprawione bądź z innych powodów przeniesione do Szuflady.
agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Pakt z diabłem

Post#11 » 31 mar 2015, o 12:29

"Anorektyczny wygląd"???
Bardzo dobry pomysł!

Tagi:

ŁK
scyzoryk
scyzoryk

Pakt z diabłem

Post#12 » 31 mar 2015, o 12:45

Dziękuję, bo ta kwestia trochę mnie męczyła, ale skoro doszliśmy do porozumienia...
Uwzględnię to przy wprowadzaniu poprawek... nie wiem jednak kiedy to zrobię, bo niezbadane są otchłanie mego lenistwa.
Wierzę we wszystko, nie czczę niczego.

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Pakt z diabłem

Post#13 » 31 mar 2015, o 12:55

Lenistwo? Bardzo dobrze Cię rozumiem.
Miło jednak, że wspomniałeś o takiej możliwości.
Postaram się w najbliższym czasie dokończyć opowiadanie.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Pakt z diabłem

Post#14 » 3 kwie 2015, o 23:29

Amon wyszczerzył się paskudnie i za jednym razem opróżnił swoje szkło.

Opróżnianie szkła to moim zdaniem dość brzydki kolokwializm.

Zapadła krepująca cisza, którą po chwili przewał Amon.
Literówka.

Zwierzę zeskoczyło z rąk swojego właściciela, poczłapało po stole, spadło z plaskiem na podłogę i skierowało się w stronę toalety.
Plasknięcie może wydać raczej coś w stanie płynnym, ciężko moim zdaniem określić tak dźwięk spadającego zwierzęcia.

Zerwij ten kontrakt, rzuć tą robotę… znajdź sobie coś stałego… normalnego.
Tę.

Generalnie tekst raczej zadbany pod kątem poprawności, miejscami były mniejsze problemy interpunkcyjne, ale nie widać większych niezręczności i baboli. Nie podobają mi się dwie rzeczy - zwyczaj umieszczania kwestii dialogowych w narracji w cudzysłowach i wykorzystywanie myślników w dość mylący sposób. Raz, myślnikami oddzielamy części zdania, ale gdy mają one ze sobą jakiś związek, dwa, oddzielamy nimi wtrącenia. Nie zawsze mogą one sensownie zastępować przecinki.
Plus miejscami nieco zbyt nienaturalny dobór synonimów - przykładowo ciąg istota-stworzenie-zwierzę etc.
I nieco za dużo gniewnego sykania jak na jeden fragment.

Całkiem sympatyczny tekst, naturalne dialogi, trochę tu komizmu, zapowiada się dość ciekawie. Jak na fragment jest w porządku, pytanie, jak wygląda ciąg dalszy, ale skoro go tu nie ma, to próżno gdybać.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

ŁK
scyzoryk
scyzoryk

Pakt z diabłem

Post#15 » 6 kwie 2015, o 18:16

Przyznam się bez bicia, że wstawianie dialogów w cudzysłowach zostało podyktowane tym, że nie specjalnie wiem jak napisać początek rozdziału zaczynający się dialogiem. Chodzi mi głownie o to, czy na początku takiego zadnia ma być myślnik, czy nie? Z moich rozmyślań wyszło, że cudzysłowy będą najlepszym sposobem na wybrniecie z tego problemu... chyba się myliłem.

Camenne pisze:Plasknięcie może wydać raczej coś w stanie płynnym, ciężko moim zdaniem określić tak dźwięk spadającego zwierzęcia.

Głupio to zabrzmi, ale z autopsji wiem jak jaki odgłos wydaje upadające zwierze (wyskoczył mi z rąk) i wydaje mi się, że słowo "plask" najlepiej oddaje ten dźwięk. Z drugiej strony, zawsze mogę powiedzieć, że zwierzątko Amona tak naprawdę było zdechłe i zaszły w nim zmiany, które uczyniły jego wnętrze "półpłynnym"... wtedy mamy chodzący, kosmaty, balonik z wodą.

Dziękuję za przeczytanie, zwrócenie uwagi na kilka kwestii.
Ze swojej strony dodam, że postaram się by w kolejny fragmencie było mniej gniewnego syczenia.
Wierzę we wszystko, nie czczę niczego.

Awatar użytkownika
Camenne

Pakt z diabłem

Post#16 » 6 kwie 2015, o 20:42

Nie ma za co.

Chodzi mi głownie o to, czy na początku takiego zadnia ma być myślnik, czy nie?

W książkach różnie to wygląda, myślnik się omija, jeżeli pierwsza litera rozdziału jest zdobiona, ale generalnie jak najbardziej myślnik.

Z drugiej strony, zawsze mogę powiedzieć, że zwierzątko Amona tak naprawdę było zdechłe i zaszły w nim zmiany, które uczyniły jego wnętrze "półpłynnym"...

Wiesz, może rzeczywiście dźwięk "lądowania" na podłodze małego zwierzątka typu szczur czy chomik brzmi podobnie do plaśnięcia, ale ja powiedziałabym, że jest to jednak bardziej "pac!" niż "plask!" ;d Byłoby najlepiej, gdybyś to zaznaczył w tekście, wtedy byłoby to zrozumiałe i nie budziłoby pytań.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Wróć do „Szuflada prozatorska (formy krótkie)”