Filiżanka

Teksty mające wiele lat, wycofane z forum, porzucone, niepoprawione bądź z innych powodów przeniesione do Szuflady.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Filiżanka

Post#1 » 21 sie 2015, o 22:49

Sto-słówek.

Chłód porcelany na opuszkach palców był zadziwiająco przyjemnym uczuciem. Mała filiżanka nosiła na sobie rysy, emalia miejscami pękła na wzór pajęczyny. Uszko kiedyś odpadło — na szczęście zręczne ręce syna poradziły sobie z problemem, a ślad po pęknięciu nie był widoczny. Pozłacania na wzorze zdążyły się zetrzeć, a sam barwny kiedyś ptak, którego umieszczono na motywie, już dawno stracił swój blask. Talerzyk, również przystrojony dumnym kiedyś pawiem, wyglądał żałośnie.
Mimo to kochała właśnie tę filiżankę. Z nieładnym spodeczkiem, urwanym uszkiem, smutnym pawiem. Miała zaklęty w sobie czas, setki wspomnień, miliony wypitych herbat i spędzonych na werandzie dni.
Wehikuł czasu z porcelany.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Tagi:

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Filiżanka

Post#2 » 22 sie 2015, o 09:06

Camenne pisze:Chłód porcelany na opuszkach palców

Ten chłód jakoś mi nie pasuje. Wiele razy wyjmowałam zastawę z kredensu, ale nigdy żadna filiżanka nie wydawała mi się chłodna.
Camenne pisze:na szczęście zręczne ręce syna poradziły sobie z dylematem,

A jaki on miał dylemat? Ja bym rozumiała pod pojęciem dylematu w tym kontekście, że zastanawia, czy przykleić, czy wyrzucić to uszko.
Camenne pisze:a ślad po pęknięciu nie był widoczny.

Raczej to niemożliwe, chyba, że ktoś ma odpowiednie do tego materiały.
Camenne pisze:urwanym uszkiem,

No przecież syn przykleił to uszko.

zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Filiżanka

Post#3 » 23 sie 2015, o 09:41

Agathas, uwierz, chłód filiżanki jest jak najbardziej uzasadniony — przyjemna dla opuszka palca temperatura to chyba główny powód, dla którego tak lubię dotykać porcelany. A przyklejenie uszka nie zmienia faktu, że zostało one urwane i zapewne nie prezentuje się już tak jak w oryginale, można więc o tym wspominać do woli.
Miała zaklęty w sobie czas, setki wspomnień, miliony wypitych herbat i spędzonych na werandzie dni.

Mi zaś ten fragment nie pasuje. Miała miliony herbat i dni...? Miała zaklęte w sobie miliony herbat?

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Filiżanka

Post#4 » 23 sie 2015, o 10:13

Dobra, dziewczynki, nie będę się z wami spierać :mrgreen:

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Filiżanka

Post#5 » 23 sie 2015, o 10:38

Idę sobie zrobić herbaty i to nie takiej parszywej, z torebki, tylko prawdziwej.

Camm, gdybyś miała wątpliwości, to jest to jak najbardziej pozytywna opinia o Twoim tekście - gdybym nie przeczytał, pewnie wrzuciłbym torebkę do kubka i zalał wrzątkiem.

...tylko ten "dylemat"... kiepsko wyglada, brzmi również kiepsko.

Awatar użytkownika
Camenne

Filiżanka

Post#6 » 23 sie 2015, o 10:42

Dzięki wielkie za komentarze :)

Rozprawiłam się z "dylematem", dumam nad zamiennikiem dla "miliona herbat".
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Mszczuj
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Filiżanka

Post#7 » 23 sie 2015, o 11:17

miliony herbat = beczka herbaty :kuku:
Generalnie tekst bardzo klimatyczny, pomimo że krótki.

Daniel
lekki sztylet
lekki sztylet

Filiżanka

Post#8 » 23 sie 2015, o 11:22

Bardzo mi się podoba, spokojny i melancholijny tekst. Każdy na pewno ma taki przedmiot, w którym siedzą setki, zaklętych, wspomnień. :D
"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany"
Carlos Ruiz Zafón

Nie lubię językowego nazizmu. Życie jest po to, żeby uczyć się na błędach.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Filiżanka

Post#9 » 23 sie 2015, o 13:02

Camenne pisze:...dumam nad zamiennikiem dla "miliona herbat".

Miała zaklęty w sobie czas wspomnień, czas pragnień, czas oczekiwania. Pamiętnik całego życia - tylko dla niej widoczny zapis spędzonych na werandzie dni.

Trochę dłużej, ale jeżeli koniecznie musi być sto słów, parę przymiotników zawsze można wyrzucić.

Awatar użytkownika
Camenne

Filiżanka

Post#10 » 23 sie 2015, o 13:16

Piękne! Dzięki, szczepan, na pewno podążę tym tropem.

Wróć do „Szuflada prozatorska (formy krótkie)”