Ogłoszenia 

Konkurs na drabble Tęsknota za latem - zapraszamy do oddania głosów na najlepszy tekst! Trwa dogrywka  

Automatyczne wcięcia akapitowe na forum 

akord wrześniowy

Wszelkie formy poetyckie. Wiersze rymowane, wiersze białe, wolne, poezja śpiewana, limeryki, ballady, sonety, miniatury poetyckie, haiku i inne.
zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa
Zobacz teksty użytkownika:

akord wrześniowy

Post#1 » 31 sty 2016, o 00:56

bezkres chowa się za koroną — 

wielobarwną tej pory 

a tamtą — zieloną 

chwyć wiatr 

on tańczy pomiędzy igłami 

a potem w dół leci 

poigrać z wydmami 

podchodzę do skarpy — 

okuta dal ciemnią 

lecz oto horyzont 

rysuje się pełnią 

przysiadam na skarpie — 

szkło leci mi w oczy 

to wicher tak dudni 

a złoto w dnie broczy 

opuszczam wraz skarpę — 

skok później 

ból boski 

pod stopą szeleszczą 

konkluzje i wnioski 

odchodzę od skarpy — 

ku toni podejdę 

zaznaję ja właśnie 

co znaczy żyć pięknie 

unosi się światłość 

nad mroki głębiny 

i słychać donośny 

ryk ściany świerszczyny 

chodź zimno na skórze 

zasiadam w twym porcie 

upijam się tobą 

wrześniowy akordzie

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

akord wrześniowy

Post#2 » 31 sty 2016, o 19:24

Hej. Ogólnie ciekawa pocztówka poetycka. Jestem na tak. Niemniej kilka, lekko krytycznych, drobnych refleksji przedstawiam poniżej. 

Co do warstwy technicznej wiersza, może warto popracować jeszcze nad rymami, te obecne w wierszu dokładne typu oczy-broczy, czy też głębiny-świerszczyny można by udoskonalić w wersji rymów niedokładnych. Są znacznie trudniejsze w wykonaniu i w moim odczuciu bardziej elegancko prezentują się w liryce. Inną sprawą jest lekka archaizacja dykcji (acz nie ma przesytu metafor dopełniaczowych, które zazwyczaj są głównym budulcem w takich sytuacjach), najlepiej uwydatniająca się we frazie: podejdę ku toni. Inwersja dal ciemnią - jest niezbędna? :-) Konkluzje i wnioski - to chyba jednak zbędne powielenie sensu synonimu w dwóch słowach? - a zatem tworzy się tu pole do manewru korektorskiego.  

Z drugiej strony podobają mi się poetyzmy, których używasz np. wiatr tańczący między igłami, czy szkoło lecące w oczy - to jest ładne metaforyzowanie, znamionujące ciekawą wyobraźnię.

Matt C.

mirek13

akord wrześniowy

Post#3 » 31 sty 2016, o 20:12

Intrygujące, frapujące i piękne są pierwsze trzy wersy. Czyli jakby pierwsza zwrotka. Ale dalej... sorry, Winnetou.

zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

akord wrześniowy

Post#4 » 31 sty 2016, o 23:31

Dziękuje za opinię Ross_Rabiaka, z większością twoich uwag się zgadzam i myślę, czy nie usiąść nad tym utworkiem i nie zmienić tego i owego, co jak podpowiadasz zmienić można, ale widzicie... Historia z Akordem jest taka, że stworzyłam go kilka lat temu, faktycznie o poranku i nad brzegiem morza, a następnie zamknęłam notatnik i pozostawiłam wiersz w pierwotnej formie do dzisiaj. Długo zwlekałam z zamieszczaniem na Artefaktach własnej twórczości i pomyślałam, że dobrze będzie w ten symboliczny sposób rozpocząć cykl publikacji. Chociaż może prawdziwym powodem są pierwsze trzy wersy, które faktycznie uważam za kawałek dobrej poezji. Mirku, potwierdzasz moje przeczucie, z czego, nie ukrywam, ogromnie się cieszę, gdyż twoja opinia jest dla mnie ważna. Co jakiś czas zastanawiam się, czy nie wyrzucić częstochowskiej reszty, i nie stworzyć świeżego utworu na bazie tylko i wyłącznie zwrotki pierwszej. Zobaczymy.

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

akord wrześniowy

Post#5 » 1 lut 2016, o 17:47

zielarka pisze:Długo zwlekałam z zamieszczaniem na Artefaktach własnej twórczości i pomyślałam, że dobrze będzie w ten symboliczny sposób rozpocząć cykl publikacji.

O to jest myśl. To ja poproszę o inne wiersze :-)

Matt C.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

akord wrześniowy

Post#6 » 3 lut 2016, o 22:01

Napisałaś w Dur. Akord wrześniowy, to przecież molowa tonacja. Jeżeli zdecydujesz się pisac od nowa, sugerowałbym dłuższe wersy. Wolniej, przecież dostojna jesień za pasem, a nie wiosna szalona wśród bzów. To, co powyżej, po prostu zbyt szybko się czyta. 

Jest kilka fajnych sformułowań, zmąconych jakimś słowem, które mi zwyczajnie przeszkadza. Konkluzje i wnioski pod stopą szeleszczące naruszył ów "boski ból", podobnie jak "ściana świerszczyny" (Leśmian by się nie powstydził) owym "rykiem" zbladła i nie zagrała tak, jakby można było oczekiwać.

Awatar użytkownika
bronmus45
Użytkownik zbanowany

akord wrześniowy

Post#7 » 17 lut 2016, o 06:48

tanka istnienia 

bezkres wszechświata 

przenika moje wnętrze 

piękno przyrody 

rzeczywistość otacza 

swoim okryciem chwili

Milczenia nie należy cenić sobie złotem, gdy z politycznym spotkasz się bełkotem - bronmus45

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

akord wrześniowy

Post#8 » 24 wrz 2017, o 10:58

No całkiem ładny wiersz, nawet mi się podobał :)

Wróć do „Poezja”