Maja Lidia Kossakowska

Dyskusje o konkretnych pisarzach i ich książkach.
Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Maja Lidia Kossakowska

Post#1 » 20 lut 2013, o 19:42

Znana autorka przede wszystkim z cyklu anielskiego. Na oficjalnej stronie Mai znalazłam taką o niej notkę:
Owa sympatyczna pani jest jedną z ciekawszych postaci w rodzimej fantastyce lat ostatnich. Trzeba nam jednak wiedzieć, że pisarstwo nie jest jedynym zawodem tej "kobiety renesansu". Pracowała ona również jako dziennikarka (głównie telewizyjna), z wykształcenia zaś jest plastykiem oraz archeologiem śródziemnomorskim. Jako pisarka związana od samego początku z fantastyką debiutowała w roku 1997 opowiadaniem "Mucha" na łamach czasopisma "Fenix". Tam też oraz w "Magii i Mieczu" publikowała swoje prace przez kolejne lata. Wiele jej opowiadań trafiło także do licznych antologii.W roku 2003 wydała pierwszy własny zbiór opowiadań "Obrońcy Królestwa", którym zapoczątkowała serię pierwszego polskiego angel fantasy, kontynuowanego potem w powieści "Siewca Wiatru" oraz poszerzonym zbiorze opowiadań "Żarna Niebios".

Na uwagę zasługują także inne utwory tejże autorki:
"Więzy Krwi", "Ruda Sfora" czy dwa tomy "Zakonu Krańca Świata".

Wielokrotnie była laureatką prestiżowych nagród literackich, w tym Srebrnego Globu w kategorii opowiadanie roku 2000 dla "Beznogiego Tancerza", Złotego Kota 2006 za cykl "anielski" oraz Śląkfy 2007 dla Twórcy Roku. Jej utwory aż ośmiokrotnie nominowane były do Nagrody im. Janusza Zajdla.

Ile z was wychwalało Siewcę wiatru? Czytaliście cokolwiek innego poza cyklem anielskim? Jak określilibyście zmianę jej stylu porównując sztandarowego Siewcę do kontynuacji w Zbieraczu Burz? Był to niepotrzebny zabieg czy może wręcz przeciwnie? Jak plasują się inne jej utwory i jak sami postrzegacie autorkę? :)
Po prostu robię za zły charakter.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Maja Lidia Kossakowska

Post#2 » 20 lut 2013, o 20:28

Zazdroszczę jej "pisarskiego" małżeństwa :|> To taka dygresja.

Czytałam Siewcę, hohoho, kiedy to było... Akurat był prawdziwy boom na anielskie powieści i Siewca był bardzo popularny na forach literackich, wydaje mi się, że słusznie, choć szczerze - jak zwykle po przeczytaniu tylu wychwalających pod niebiosa (nawet tematycznie) opiniach, spodziewałam się cudu pańskiego i trochę rozminęłam się z oczekiwaniami. Może to nie do końca jest moja tematyka.
Ach, czytałam jeszcze Rudą sforę, tej książki nie poleciłabym - wykorzystanie mitologii Jakutów i sam świat na tak, ale poza tym nic wyróżniającego się, tak moim zdaniem.
Za to bardzo mnie kusi "Upiór południa", widziałam kilka zachęcających opinii, a najbardziej zaciekawił mnie ten opis. Przyznajcie, brzmi intrygująco :D
„Upiór południa” to cykl czterech mikropowieści Mai Lidii Kossakowskiej, utrzymanych w klimatach grozy. Każdy z utworów stanowi integralną całość, każdy posiada odrębną fabułę i bohaterów, a – co więcej – opowieści różnią się również światem przedstawionym i – do pewnego stopnia – stylem narracji. Choć epilog cyklu mógłby sugerować coś innego, cztery „Upiory” nie mają jednak żadnego oczywistego wspólnego mianownika, poza szeroko rozumianą konwencją grozy i niekoniecznie dominującym motywem upału.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Maja Lidia Kossakowska

Post#3 » 20 lut 2013, o 20:56

Czytałam Siewcę, hohoho, kiedy to było... Akurat był prawdziwy boom na anielskie powieści i Siewca był bardzo popularny na forach literackich, wydaje mi się, że słusznie, choć szczerze - jak zwykle po przeczytaniu tylu wychwalających pod niebiosa (nawet tematycznie) opiniach, spodziewałam się cudu pańskiego i trochę rozminęłam się z oczekiwaniami. Może to nie do końca jest moja tematyka.

Siewca jeszcze całkiem mi się podobał, choć uważam, że o niebo (ha!) lepszy był pierwszy zbiór jej anielskich opowiadań Żarna niebios. Rzeczywiście w tym tomiku jest się nad czym pozachwycać. Ale, jak wspomniałam, Siewcę czytało mi się dobrze, natomiast kolejna część, Zbieracza burz, wydał mi się już kompletną pomyłką. Napisany gorszym stylem, z jakimś absurdalnym pomysłem na rozwój postaci, które w zasadzie sprawiają wrażenie, jakby się w tym rozwoju cofnęły, nienienie, przeczytałam tom I i nie mogłam się zmusić do przeczytania drugiego.
Po nic innego, póki co, nie sięgnęłam i po Zbieraczu... jakoś nie mam ochoty. Ale może, może, kiedy się na nowo przekonam...
Jedno wiem na pewno: w jej pisaniu widać, że jest z wykształcenia archeologiem :lol: Co zabawniejsze, u Grzędowicza też widać że żona mu nieco w tym polu pomaga :lol:
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Szarl
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Maja Lidia Kossakowska

Post#4 » 20 lut 2013, o 21:07

Siewcę Wiatru czytałam z zapartym tchem, po kilku latach nadal uważam, że jest to nieprzeciętna książka :).
Zbieracz Burz był dla mnie straszną katorgą, byłam w stanie jedynie przebrnąć przez I tom (podobnież powstały jeszcze dwa). Wydawało mi się, że kontynuacji Siewcy nie da się spartaczyć. No ale Shit happens.
"I'm not a bitch. I am THE Bitch. And for you I'm Ms. Bitch!"

Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Maja Lidia Kossakowska

Post#5 » 1 mar 2013, o 11:25

Siewca jeszcze całkiem mi się podobał, choć uważam, że o niebo (ha!) lepszy był pierwszy zbiór jej anielskich opowiadań Żarna niebios. Rzeczywiście w tym tomiku jest się nad czym pozachwycać. Ale, jak wspomniałam, Siewcę czytało mi się dobrze, natomiast kolejna część, Zbieracza burz, wydał mi się już kompletną pomyłką. Napisany gorszym stylem, z jakimś absurdalnym pomysłem na rozwój postaci, które w zasadzie sprawiają wrażenie, jakby się w tym rozwoju cofnęły, nienienie, przeczytałam tom I i nie mogłam się zmusić do przeczytania drugiego.

Żarna niebios były świetne. Chyba najbardziej zapadło mi w pamięć opowiadanie o Asmodeuszu i jego lubej. :)
Co do Siewcy... czytałam dawno temu, jeszcze chyba w pierwszej albo drugiej klasie gimnazjum i wtedy, jak i później, gdy ponownie sięgnęłam książkę, uważam, że to kawał dobrej roboty. Kontynuacja tego nie jest udana, aczkolwiek przeczytałam obydwa tomy, gdy już przyzwyczaiłam się do wymuszonego-żartobliwego stylu Kossakowskiej. Chyba najbardziej nie spodobało mi się to, że tak spłaszczyła ukochaną Frey'a do tego stopnia, że wydała się głupią dziewczynką. Za bardzo chciała ich wszystkich ukazać w krzywym zwierciadle, choć sam motyw apokalipsy i rzekomego spaczenia umysłu Abaddona przez Antykreatora jest bardzo ciekawy.

Za to bardzo mnie kusi "Upiór południa", widziałam kilka zachęcających opinii, a najbardziej zaciekawił mnie ten opis. Przyznajcie, brzmi intrygująco

Brzmi intrygująco i nawet parę lat temu moja mama sięgnęła po pierwszy tom, po czym stwierdziła, że było to nudne jak flaki z olejem i nie chce mieć więcej z tym do czynienia. :lol:

Giwi

Maja Lidia Kossakowska

Post#6 » 2 mar 2013, o 19:50

Zbieracz Burz tom drugi, po którym stwierdziłam, że Kossakowska jest wspaniała. Pomijając te kolory (kobaltowy, duuuh! ;D), książką rozwiązuję wszystkie wątki i to nawet nie w taki wkurzający sposób! "Zbieracz Burz tom drugi" jest, bez wątpienia, książką o przyjaźni, wierze i poświęceniu (brzmi to naiwnie, wiem) i jest naprawdę dobra. Mi się przynajmniej podobała. "Połknęłam" ją w jeden wieczór, dosłownie jeden i gdy streszczałam ją przyjaciółce przez telefon, nie obeszło się bez używanych wielokrotnie "OMÓJBOŻE" XD. I co tu dużo mówić, jest zdecydowanie lepsza od tomu pierwszego ;D

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Maja Lidia Kossakowska

Post#7 » 2 mar 2013, o 19:54

Zbieracz Burz, tom 1, czyli "Kiedy wyjdziesz zimą na dwór w samych gaciach, to odmarzną ci jaja. Będzie ci ciężko, ale nie tak ciężko jak Daimonowi Freyowi. Ani tak ciężko jak Asmodeuszowi, który ma depresję, bo nikt go nie kocha". Szarl, masz rację, to chłam do kwadratu. Jakoś nawet nie mam ochoty sięgać po ciąg dalszy. Styl, w jakim Kossakowska pisze książki zawsze był nieco infantylny, nieco naiwny, ale na tyle ładny, że nadrabiała, ale to... matko, czułam się jakbym czytała średniej jakości bloga. I cały czas ta męcząca, irytująca narracja w drugiej osobie. Generalnie dowiedziałam się, jak ciężko żyć, np. "Kiedy jesteś regentem królestwa...", "Kiedy masz do wykonania parszywe zadanie...", "Kiedy jesteś Głębianinem wysokiej rangi..." - i tak dalej, i tak dalej, to trzy przykłady z paru niezbyt odległych od siebie stron. A w ogóle to "Dominia na Księżycu są fajne". No ba, są wręcz cool. Większość rozdziałów jest podzielona jakby na osobne miniatury, a większość z nich jest w połowie, bądź nawet w całości, w zasadzie o niczym. To jedna z nielicznych książek, które przeczytałam szybko tylko dlatego, żeby mieć ją już za sobą i nie musieć do niej wracać. Jedyne, z czego się cieszę, to że dostałam ją w prezencie, bo gdybym ją kupiła, to chyba szlag by mnie trafił :?
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Maja Lidia Kossakowska

Post#8 » 3 mar 2013, o 11:02

I cały czas ta męcząca, irytująca narracja w drugiej osobie. Generalnie dowiedziałam się, jak ciężko żyć, np. "Kiedy jesteś regentem królestwa...", "Kiedy masz do wykonania parszywe zadanie...", "Kiedy jesteś Głębianinem wysokiej rangi..." - i tak dalej, i tak dalej, to trzy przykłady z paru niezbyt odległych od siebie stron.

To jest to, co najbardziej mnie wkurzyło, gdy zaczęłam czytać kontynuację. Już pominę to, że nienawidzę, jak autor wciska sztucznie za krótkie zdania.

Wróć do „Strefa autorów”