Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Noc Świętojańska - event w odsłonie poetyckiej i prozatorskiej. Zachęcamy do wzięcia udziału!

Terry Pratchett

Dyskusje o konkretnych pisarzach i ich książkach.
Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady
Zobacz teksty użytkownika:

Terry Pratchett

Post#1 » 22 maja 2009, o 20:23

Autor kultowego cyklu o Świecie Dysku, niesamowicie płodny pisarz, a w dodatku posiadający niezaprzeczalnie genialne poczucie humoru - kto nie zna, powinien się gdzieś skryć, ot. Jeden z moich ulubionych autorów, ale o tym później - co o nim sądzicie, o poszczególnych pozycjach, bohaterach i sprawach podobnych.
(można tu podpiąć także sprawę tłumaczy, bo to... dość ciekawy temat, jeżeli chodzi o tłumaczenie w ogóle Świata Dysku, nie sądzicie? :|>)
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Re: Terry Pratchett

Post#2 » 23 maja 2009, o 16:56

Absolutnie uwielbiam. Ba, niemalże czczę. Za co? Za wszystko. Przede wszystkim, za bohaterów, którzy są nietuzinkowi, różnorodni, każdy na swój sposób - niezwykli. Poza tym za poczucie humoru, nie pozbawione jednak nutki goryczy i realizmu. Ogólnie - geniusz i tyle :mrgreen:

Co do tłumaczeń, to Piotr Cholewa robi naprawdę dobrą robotę. W sumie dobrze, że przejął serię o Tiffany, bo pani "DaMaGe" to było najstraszniejsze, co mogło się przytrafić czemukolwiek ze Świata Dysku. Jednak od kiedy zaczęłam czytać Pratchetta w oryginale, to dopiero zauważyłam, jak wiele traci na tłumaczeniach, choćby nie wiem, jak były dobre.
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Beatrice
użytkownik nieaktywny

Post#3 » 23 maja 2009, o 22:00

Och, znam pana Pratchetta. Jakkolwiek już tam gdzieś kiedyś pisałam, że za fantastyką szczególnie nie przepadam. Muszę jednak przyznać, że Pratchett jest niesamowity i stwierdziłam to po lekturze zaledwie pierwszej części Świata Dysku, Kolory Magii. Zazwyczaj fantastykę czyta mi się niesłychanie ciężko, jednak przy tej książce poszło bardzo gładko. Akcja była porywająca, narracja pełna humoru i ironii. Zarówno Rincewind jak i Dwukwiat to postacie nietuzinkowe i na długo zapadające w pamięci. Z pewnością warto sięgnąć po którąś z książek Pratchetta, choćby dla samego zasmakowania w jego niepowtarzalnym stylu.
i'm killing time with a timebomb

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Post#4 » 23 maja 2009, o 22:24

To żałuj, że nie czytałaś kolejnych pozycji, bo Kolor magii wypada strasznie blado, przynajmniej dla mnie, a skoro ta ci się podobała, byłabyś zadowolona z przeczytania przynajmniej kilku innych :) Z czasem Pratchett przeszedł na poważniejszą tematykę i oprócz humoru najczęściej tworzy alegorię naszego świata (np. religie, problemy wojen czy czy niezależnego dziennikarstwa), wszystko okraszając ironią i wlepiając gdzieniegdzie nitki swoich poglądów.

Jak dla mnie - być może nie jestem znawczynią fantastyki i nie powinnam go nazywać jednym z najlepszych autorów, bo zapewne zależy, co bierzemy przy klasyfikacji, ale humor Pratchetta i jego nietuzinkowe spojrzenie na różne sprawy jest niezwykły, realistycznie, a zarazem dowcipnie i wciąż pisząc w przyjemny dla czytelnika sposób; zwyczajnie wolę cięższe style, ale jego czyta mi się naprawdę świetnie.
Ach, ten czar uroku pióra Terry'ego :D

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#5 » 24 maja 2009, o 20:02

Ja wszystkim, których chcę "nawrócić" wciskam na początek Pomniejsze bóstwa albo Morta. To zazwyczaj wystarcza :mrgreen:
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Post#6 » 24 maja 2009, o 20:48

Tak, Pomniejsze... były cudne, podobało mi się jego spojrzenie i prawa władające religiami na Dysku, dałabym na wstępie też na przykład Prawdę, tak uniwersalnie, albo coś o Śmierci, bo kocham go miłością stałą i wierną, ale wszystkie z późniejszych powinny zachęcić do przeczytania reszty :)

Szarl
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Post#7 » 25 maja 2009, o 21:54

Buuu, nie schowam się xD. Nie znam (zmieni się to, zmieni ^^), aczkolwiek pragnęłabym abyście powiedziały od czego najlepiej zacząć :D.
"I'm not a bitch. I am THE Bitch. And for you I'm Ms. Bitch!"

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Post#8 » 30 maja 2009, o 11:01

Zależy. Jeżeli chcesz, możesz czytać w kolejności takiej, w jakiej się ukazywały, wyjście sensowne, choć akurat w tym przypadku nie ma takiego przymusu. Ja osobiście uwielbiam Śmierć, więc poleciłabym coś, gdzie jest go dużo - np. Kosiarz czy Muzyka duszy - ale ogólnie podobała mi się większość książek Pratchetta - najbardziej chyba Prawda, Piekło pocztowe, Carpe Jugulum, Pomniejsze bóstwa i Potworny regiment - więc mogłabyś zacząć od czegokolwiek, moim zdaniem :)
I Igory są jeszcze urocze, oprócz mnie jest tu jeszcze jakiś fan Igorów? :D

Naseilen
Kocioł z Gundestrup

Post#9 » 8 cze 2009, o 20:55

Mistrz.
Ja zaczęłam od Ruchomych obrazków. A potem przeczytałam wszystko Terrego co tylko mieli w biblioteczce. Teraz mam własną kolekcję jego książek, którą uzupełniam dosyć regularnie - to nowymi tytułami to starszymi. Ogólnie poza mną Świat Dysku czytają moi rodzice i za każdym razem kiedy wracam do domu, to pytają czy tam "jakiegoś nowego Pratchetta" nie przywiozłam. :D

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Post#10 » 6 sie 2010, o 21:34

Po przeczytaniu "Świata finansjery", "Piekła pocztowego" i "Łupsa!" już jakiś czas temu uznaję Terry'ego za mistrza, dawno z taką niecierpliwością nie czekałam na kolejną książkę jakiegoś autora (jeej, ale to fajne uczucie, taka ekscytacja :D). Awwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww.

Ktoś wie, kiedy będzie Raj podatkowy? Ja chcę Moista!

Wróć do „Strefa autorów”