Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Noc Świętojańska - event w odsłonie poetyckiej i prozatorskiej. Zachęcamy do wzięcia udziału!

John Ajvide Lindqvist

Dyskusje o konkretnych pisarzach i ich książkach.
Regina

John Ajvide Lindqvist

Post#1 » 28 kwie 2013, o 11:20

Tak się zastanawiam czy tego pana ktoś tu czytał?
Szwedzki Stephen King. Koleś pisze niezłe horrory, takie dość nietypowe. Bardzo klimatyczne i dużo w nich wątków psychologicznych. Nie chodzi więc o samo zło, potwora. Autor nie skupia się na tym skąd to się wzięło, zło po prostu jest i najważniejsze są reakcję ludzi na to co nie znane i niewytłumaczalne. Bohaterowie są bardzo realistyczni, zwyczajni, ze swoimi uczuciami, słabościami i wadami, zawsze skonfrontowani z jakąś fantastyczną istotą (potwór morski, wampir, zombie). Wszystko dzieje się też w takiej realistycznej scenerii, zamiast ponurych zamczysk, mamy rybackie miasteczko na małej wyspie czy ponure blokowisko w Sztokholmie.
Najbardziej znaną i moim zdaniem najlepszą powieścią tego autora jest "Wpuść mnie", które zostało nawet zekranizowane (film nazywała się "Pozwól mi wejść") Jednak trzeba z tym uważać i oglądać tylko szwedzką wersję, bo ta amerykańska to straszna kupa. Serio zrobili film na podstawie książki, której chyba nikt nie przeczytał. "Ludzka przystań" też moim zdaniem świetna, a "Powroty zmarłych"... tez mają to ekranizować, jest dobre, bo autor świetny, ale chyba najsłabsze z tego co czytałam.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady
Zobacz teksty użytkownika:

John Ajvide Lindqvist

Post#2 » 28 kwie 2013, o 11:29

Nie czytałam, nawet nie kojarzę, ale tak cudnie zachęciłaś, że postaram się sięgnąć. Jego książki są dziwnie tanie na allegro, nic tylko kupować ^^
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Regina

John Ajvide Lindqvist

Post#3 » 28 kwie 2013, o 14:42

W cenach się nie orientuję, jedną pożyczył mi kumpel, dwie kolejne były już z biblioteki, ale ile by nie kosztowały naprawdę warto.

a_cappella
zaklęty miecz
zaklęty miecz
Zobacz teksty użytkownika:

John Ajvide Lindqvist

Post#4 » 28 kwie 2013, o 20:51

Również nie kojarzę, ale skoro szwedzki Stephen King... :D

"Pozwól mi wejść" oglądałam, i to nawet tę szwedzką wersję - film nie przypadł mi do gustu ani trochę, jednak jeśli natknę się gdzieś w bibliotece na książkę, to chętnie przeczytam i porównam, może akurat czeka mnie niespodzianka.

Majka

John Ajvide Lindqvist

Post#5 » 28 kwie 2013, o 20:59

Chyba niewiele osób go zna. I ja tez, niestety, zaliczam się do większości.
Jeśli chodzi o "Pozwól mi wejść" oglądałam raczej amerykańską wersję. Co do książek... Skoro
Regina pisze:pisze niezłe horrory, takie dość nietypowe. Bardzo klimatyczne i dużo w nich wątków psychologicznych.

to może dobiorę się do niego w najbliższym czasie?

Regina

John Ajvide Lindqvist

Post#6 » 28 kwie 2013, o 21:16

Uaaa... wersja amerykańska może wręcz zniechęcić do przeczytania książki. Ja najpierw oglądałam szwedzką i bardzo mi się podobała, ale wiadomo co kto lubi, w pierwszej chwili gdy to oglądałam pomyślałam "ale nuda nic się nie dzieję", ale to właśnie o budowanie nastroju chodzi. Amerykańską zmordowałam chyba tylko dzięki alkoholowi we krwi i ciekawości, jak wypadnie w porównaniu.

Wróć do „Strefa autorów”