Carlos Ruiz Zafón

Dyskusje o konkretnych pisarzach i ich książkach.
Carly
scyzoryk
scyzoryk

Carlos Ruiz Zafón

Post#1 » 30 maja 2009, o 15:19

Hiszpański pisarz, twórca takich powieści jak Cień Wiatru, czy, nie tak dawno wydana, Gra Anioła nawiązująca treścią do historii z Cienia Wiatru.
Jakie są wasze opinie na temat jego książek? Uwielbiacie, a może wręcz przeciwnie?

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Re: Carlos Ruiz Zafón

Post#2 » 30 maja 2009, o 17:25

Zafon jest jednym z nielicznych autorów, których książki zostały okrzyknięte bestsellerami i przy tym faktycznie można je nazwać dobrymi ;) Cenię warsztat i pomysły pana Zafona, ale - w przeciwieństwie do większości - bardziej za Grę anioła niż Cień wiatru. O ile Cień... był wciągającym kryminałem, Gra... jest przy tym mroczniejsza, zahacza o wątki fantastyczne i, nawet jeżeli powtarza pewne schematy intryg, wciągała w wir wydarzeń, bardziej przypadła mi do gustu.
Ciekawi mnie tylko, jak wypadną dalsze części, bo czytałam, że Zafon podobno założył sobie stworzenie tetralogii o Barcelonie ;)
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Maya
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#3 » 28 cze 2009, o 13:59

Jak na razie przeczytałam zaledwie "Cień wiatru", ale w tym zaledwie ukrywa się moja miłość do tego pisarza - uważam, że warsztat ma bardzo dobry, książka mnie pochłonęła na tyle, że ciąge marzy mi się przeczytanie "Gry anioła", jednakże ostatnio czas i chęci na to nie pozwalają.
Jednak, fakt faktem, ten pan ewidentnie zasługuje, aby go wielbić, co też z mniejszym-lub-większym skutkiem praktykuję ;)
[to shut a dream stage inside of you]
KEINE SCHMERZEN!

Awatar użytkownika
Camenne

Post#4 » 6 sie 2010, o 21:29

Odświeżając wątek pana Zafona - czytał ktoś może Marinę?
Przytaczając opis:
Barcelona, lata osiemdziesiąte XX wieku. Oscar Drai, zauroczony atmosferą podupadających secesyjnych pałacyków otaczających jego szkołę z internatem, śni swoje sny na jawie. Pewnego dnia spotyka Marinę, która od pierwszej chwili wydaje mu się nie mniej fascynująca niż sekrety dawnej Barcelony. Śledząc zagadkową damę w czerni, odwiedzająca co miesiąc bezimienny nagrobek na cmentarzu dzielnicy Sarriá, Oscar i jego przyjaciółka poznają zapomnianą od lat historię rodem z Frankensteina i XIX-wiecznych thrillerów. Historię, której dramatyczny finał ma się dopiero rozegrać...

Bardzo intryguje mnie ta książka już od długiego czasu, ale nie miałam czasu jej kupić, a co dopiero przeczytać, co zrobię na pewno - dlatego jestem ciekawa Waszych opinii :)

Na jesień jest też zapowiadane wydanie "Księcia mgły", której krótki opis zaintrygował mnie na tyle, że będę wyczekiwać. Pan Zafon widocznie coraz bardziej zahacza o wątki fantastyczne i, jak dla mnie, wychodzi mu to naprawdę na dobre, dodaje niezwykłego klimatu i smaczku ;)
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Marina
scyzoryk
scyzoryk

Post#5 » 5 wrz 2010, o 13:39

Czytałam Marinę ( z resztą od tej książki wziął się mój nick) i naprawdę mi się podobała. Wątek jest już zdecydowanie fantastyczny, a cała książka idealnie oddaje klimat Barcelony. Jest bardzo nastrojowo, a mnie osobiście książka wzruszyła - nie wiem czy jeszcze ktoś czytał, ale chodzi mi o chorobę jednego z bohaterów (nie powiem kogo, nie chcę psuć książki) i w końcu śmierć.

Słowem - zdecydowanie polecam.
Wydaje się bowiem [...] że piszemy nie palcami, lecz całą swą osobą. Nerw, który zawiaduje piórem, okręca się wokół każdego włókna naszej istoty, przewleka przez serce, przenika wątrobę.

Virginia Woolf — Orlando (II)

Awatar użytkownika
Camenne

Carlos Ruiz Zafón

Post#6 » 17 lis 2012, o 17:29

Sama przeczytałam "Marinę" niecały miesiąc temu i już wspominałam o tym w wątku ogólnym o przeczytanych książkach, bo kompletnie wyleciało mi z głowy, że mamy temat poświęcony samemu Zafonowi. Ale do rzeczy - podobało mi się. Co pewnie nie jest niczym dziwnym, bo styl i klimat książek Zafona kocham i to się nigdy nie zmieni.
"Marina" to połączenie historii o młodzieńczej, niewinnej miłości z wątkiem rodem z gotyckiej prozy, wszystko przesycone klimatem Barcelony i wycieczką po jej ulicach. Mi osobiście ta kombinacja bardzo się podobała, fabuła jest ciekawie skonstruowana - żaden wątek nie przytłacza, nie jest dominujący, a jednocześnie akcja zawiera wszystko to, co czytelnik lubi, wzrusza, rozczula, smuci i jednocześnie zabiera oddech, niepokoi. I klimat, klimat, klimat. Nie oczarowało mnie tak, jak "Cień wiatru", jednak to dobra książka.

amaranta
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Carlos Ruiz Zafón

Post#7 » 18 lis 2012, o 20:23

A wiecie, że ja przeczytałam Mariny może dwa rozdziały i odpuściłam? Leży u mnie na półce, biedaczka, i czeka na lepsze czasy :(
Bardzo za to podobał mi się zarówno Cień wiatru, jak i Gra anioła (ta druga chyba bardziej ;)). Co powiecie o Pałacu Północy? Czytała któraś z Was?
When life gives you lemons, throw them back and demand Robert Downey Jr.'

Obrazek

Awatar użytkownika
Camenne

Carlos Ruiz Zafón

Post#8 » 23 lut 2013, o 10:16

O Pałacu północy słyszałam i dobre opinie, i to, że jest stylistycznie gorszy od wszystkich jego pozostałych książek, więc zostawię sobie ją na później, jak nadrobię listę jego książek. Tak szczerze jakoś ciężko mi uwierzyć, by Zafon miał napisać gniota... Niby pisarzom zdarzają się niewypały, ale Zafonowi? Za bardzo go uwielbiam, by uwierzyć na słowo ;d
Teraz zabrałam się za Więźnia nieba. W sumie dziw, że tak późno, bo leży i leży mi na półkach... Zaczyna się bardzo zachęcająco, ama, sięgnij, jak będziesz miała okazję.

Awatar użytkownika
i_am
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Carlos Ruiz Zafón

Post#9 » 19 kwie 2013, o 10:23

Jest sporo opinii, że Zafón wcale nie jest dobrym pisarzem. Wielu wskazuje na Cień Wiatru jako dobrą książkę, resztę się pomija. Ja także uważam, że ta książka jest warta uwagi - oprócz niej był jeszcze Książe Mgły. Też dobra, choć widać, że stylistycznie nie dorównuje Cieniowi..., ale mimo to nadal zachęca, by sięgnąć po więcej Zafóna.

No i... zabiorę się niedługo za oryginały, to też będę mógł się wypowiedzieć szerzej.
I potser no seré el teu amic,
ni tindré res a veure amb si ets o no ets feliç.

Wróć do „Strefa autorów”