Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Noc Świętojańska - event w odsłonie poetyckiej i prozatorskiej. Zachęcamy do wzięcia udziału!

Jane Austen

Dyskusje o konkretnych pisarzach i ich książkach.
Carly
użytkownik nieaktywny
Zobacz teksty użytkownika:

Jane Austen

Post#1 » 30 maja 2009, o 15:35

Angielska pisarka, autorka powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Rozważna i romantyczna, Duma i uprzedzenie, czy Mansfield Park to najbardziej znane książki autorstwa Austen. Jakie jest Wasze zdanie na temat jej twórczości?

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Re: Jane Austen

Post#2 » 30 maja 2009, o 18:39

Z Austen pierwszy kontakt miałam z ekranizacją Dumy i uprzedzenia i kilka dni po pooglądaniu wybrałam się do księgarni :) W każdym razie na początku zniechęciłam się do Austen - strasznie mierziła mnie się jej maniera z Dumy..., że opisy wydarzeń, na przykład balów, które mogłyby być ciekawe, podsumowywała w kilku zdaniach, ot, a że po pooglądaniu filmu bardzo ciekawiły mnie tego typu sceny, naprawdę zawiodłam się. Później przypadkiem sięgnęłam po Rozważną i romantyczną i Opactwo Northanger i, być może jej książki nie porywają, czytało się przyjemnie (a maniera zniknęła!), zresztą, lubię klimat Anglii XVIII i XIX wieku, więc od jakiegoś czasu wybieram się do biblioteki po Emmę i Mansfield Park, ale wciąż nie mam czasu ;)
Tak czy siak, miłością wierną kocham Darcy'ego i książkowego (i filmowego).
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#3 » 31 maja 2009, o 00:40

W sumie to Jane Austen napisała książki idealne do ekranizacji. Bo tak, o ile Dumę i uprzedzenie czytało mi się naprawdę dobrze, potrafiłam się w to wciągnąć i narzekałam to na Elizabeth, to na Darcy'ego, to już przez Rozważną i romantyczną nie przebrnęłam. Jakaś taka nudnawa mi się wydała i rzuciłam ją w diabły gdzieś tak w jednej trzeciej. Mimo to, film na podstawie tej książki, z Alanem Rickmanem, Hugh Grantem i resztą, jest jednym z moich ulubionych w ogóle. Poza tym poluję na wszystkie ekranizacje jej książek, jakie się pojawiają, bo ja po prostu uwielbiam te kostiumowe romansidła, a te akurat są najlepsze. Zaś Duma i uprzedzenie to dla mnie niedościgniony wzór (ale nie, naprawdę nie ta nowa, bo tam to w sumie tylko Jane była udana; i nie wiem, czemu wszędzie chodzili w takich szmatach o.O), a Colin Firth... mrrr... :roll:
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Beatrice
użytkownik nieaktywny

Post#4 » 9 cze 2009, o 12:04

Żadnej z jej książek nie przeczytałam do końca, chociaż do każdej zabierałam się z pełnym entuzjazmem. Może to dlatego, że tak naprawdę ja nie lubię romansów. Nie lubię dobrych zakończeń i gładkiej akcji. Nie wiem, jak dla mnie to przeokropne nudziarstwo ;)
i'm killing time with a timebomb

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Post#5 » 9 cze 2009, o 19:16

Beatrice pisze:Może to dlatego, że tak naprawdę ja nie lubię romansów. Nie lubię dobrych zakończeń i gładkiej akcji.)
Ze mną podobnie, jednak książki Austen to jedne z nielicznych, bardzo nielicznych, romansów, które doczytałam do końca - mimo wszystko, coś w nich jest, czar dziewiętnastowiecznej Anglii.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Euverris H'ané
użytkownik nieaktywny

Post#6 » 25 cze 2009, o 13:59

Zawsze lubiłam książki Austen, ale od jakiegoś czasu nic jej nie czytałam, a kontakt z jej opowieściami ograniczałam do ekranizacji. Cóż. w końcu stwierdziłam, że czas sobie przypomnieć, jak ona właściwie pisze i dlaczego ją lubię. I co się okazało? Już jej nie lubię. ;] Styl ma jakiś taki irytujący, wszystko to to takie jakieś nie takie, nienaturalne i w ogóle. Zdecydowanie wolę filmy, ot. Przynajmniej można sobie te genialne suknie pooglądać! ^^ I tańce.

Glavessy
użytkownik nieaktywny

Post#7 » 9 lip 2009, o 00:03

Moja mama kocha Jane. To dla niej bóstwo. Tak też kiedyś zmusiła mnie [serio, zmusiła 0o] do obejrzenia 'Dumy...' Wtedy też zrodziła się miłość [ahh x3 ;PP] pomiędzy mną a Darcy'm, moim kochankiem numer 9999. Postanowiłam przeczytać tę książkę. Muszę przyznać, że jest niezła w swojej kategorii - klasyka. Osobiście wolę nowe dzieła, pełne zabiegów literackich, jednak popołudnie z Elizabeth i jej siostrami było na tyle ciekawe, że zasięgnęłam także po inne dzieła autorki.
W książkach zauroczyła mnie przede wszystkim kultura Anglii w tamtych czasach. Bo kogo nie urzekłaby urocza Emma Woodhouse na swoim balu, prawie jak księżniczka? Albo dumna Elizabeth Bennet, odrzucająca Darcy'ego?

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#8 » 9 lip 2009, o 14:00

Glavessy pisze:Albo dumna Elizabeth Bennet, odrzucająca Darcy'ego?

Och, oni mnie tak strasznie irytowali! Ona (przy czym ona zdecydowanie bardziej, jak to postać żeńska... jeśli chodzi o książki to bywam straszliwą szowinistką xD) tym swoim uporem i tym całym Wickhamem, który zawsze musiał skorzystać z okazji, by pożalić się na swoje ciężkie życie. No i Darcy, który (oczywiście do czasu), nie mógł choć raz zachować się normalnie! Jego pierwsze oświadczyny to była absolutna katastrofa... Ale z drugiej strony, to wszystko było takie urocze! xD
Ha, odkryłam ostatnio że na TVP1 chyba w poniedziałki leci "Duma i uprzedzenie" w wersji BBC, z Colinem Firthem, który jest absolutnie boski i Darcy-owaty :mrgreen: Tylko Jane tam jakaś brzydka jest...
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Glavessy
użytkownik nieaktywny

Post#9 » 9 lip 2009, o 14:16

Rozumiem o czym mówisz. Mnie również irytowali, ale to chyba na tym polega;D to znaczy gorzej byłoby, gdyby nie wywoływali żadnych uczuć. No i, bynajmniej mnie, irytowali w sposób pozytywny.

Ah, z chęcią obejrzę! Choć jak mniemam będzie to wersja odcinkowa, czego nie lubię. I z Colinem masz rację, jest boski w swojej roli! Zaś wszystkie kobiety grające w tym filmie są do kitu... Jakoś mi tam nie pasują, choć tylko dlatego, że inaczej je sobie wyobrażałam. Szczególnie Jane i Elizabeth nie zachęciły mnie do oglądania.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Post#10 » 10 lip 2009, o 21:51

Glavessy pisze:Rozumiem o czym mówisz. Mnie również irytowali, ale to chyba na tym polega;D to znaczy gorzej byłoby, gdyby nie wywoływali żadnych uczuć.
Tak, też jestem tego samego zdania - lepiej denerwujący niż nijaki, co na przykład inni nierzadko uważają za herezję (tak, ciekawe dlaczego niektórzy tak bardzo boją się niechęci?); grunt, że wywołują jakąś reakcję ;)
Osobiście nieco irytowała mnie przesadzona już duma obydwojga - chociażby uncja pokory, a jak ich życie byłoby prostsze, prawda?

Jeżeli faktycznie leci - muszę obejrzeć, jestem naprawdę ciekawa wersji z Colinem :)

Wróć do „Strefa autorów”