Jane Austen

Dyskusje o konkretnych pisarzach i ich książkach.
Corriente
scyzoryk
scyzoryk

Re: Jane Austen

Post#11 » 7 years temu (28 maja 2011, o 19:39)

Glavessy pisze: Zaś wszystkie kobiety grające w tym filmie są do kitu... Jakoś mi tam nie pasują, choć tylko dlatego, że inaczej je sobie wyobrażałam. Szczególnie Jane i Elizabeth nie zachęciły mnie do oglądania.

Moją absolutnie ulubioną postacią w "Dumie..." jest pani Bennett, zwłaszcza ta filmowa. Za każdym razem, kiedy to oglądam, dochodzę do wniosku, że ta aktorka powinna dostać Oscara za genialną kreację takiej postaci. Jeśli chodzi o Jane i Elizabeth, to jakoś je przebolałam. Tę drugą nawet polubiłam, ale do Jane naprawdę długo trudno mi się było przekonać. I miałam dokładnie ten sam problem - zupełnie inaczej je sobie wyobrażałam.
"Mansfield Park", chociaż nudnawe, w gruncie rzeczy lubię. Współczesność graniczy tam z dziewiętnastowieczną Anglią, a ludzie (zwłaszcza mężczyźni) jak byli, tak są tacy sami.
A "Rozważna i romantyczna" to już jest mistrzostwo w rozbieraniu na czynniki pierwsze wszystkich konwenansów. Podziwianie rysunków, liściki przez posłańca, gdzieś tam była też dyskusja, czy Willoughby przyjmie zaproszenie na obiad (?). No i problem przewijający się we wszystkich książkach Austen, jakie czytałam - pieniądze i posag.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#12 » 7 years temu (28 maja 2011, o 20:00)

A "Rozważna i romantyczna" to już jest mistrzostwo w rozbieraniu na czynniki pierwsze wszystkich konwenansów. Podziwianie rysunków, liściki przez posłańca, gdzieś tam była też dyskusja, czy Willoughby przyjmie zaproszenie na obiad (?). No i problem przewijający się we wszystkich książkach Austen, jakie czytałam - pieniądze i posag.
O tak, kwintesencja tamtych czasów jest właśnie w "Rozważnej...", zresztą to chyba moja ulubiona książka Austen :) Mam do niej dziwny stosunek, niby po przeczytaniu zawsze mam sporo "ale", widziałabym to inaczej opisane albo cuś, ale potem tak dobrze wspominam, że chętnie przeczytałabym jeszcze raz.
Ostatnio znowu mam ochotę na Austen, ale zanim zechce mi się wybrać do biblioteki, minie minimum miesiąc :D
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Corriente
scyzoryk
scyzoryk

Post#13 » 7 years temu (29 maja 2011, o 20:15)

Osobiście żałuję, że tak mało jest powiedziane o stosunku Marianne do Brandona już po wyleczeniu się z Willoughby'ego. Dla mnie to dość gwałtowne przeskoczenie z jednego obiektu uczuć na drugi. Tylko wzmianki, że na koniec kocha go równie mocno, jak niegdyś tego poprzedniego.
Swoją drogą, nie lubię Edwarda. Może trochę mu współczuję Lucy Steele, ale sam się w to wpędził, w dodatku wydaje się taki... Nieco zagubiony, biedny miś.

I, tak swoją szosą, nawet się zdziwiłam, że powstaje tak dużo fanfiction do tych klasyków. Do Szekspira nawet! Przepraszam, ale w niektórych przypadkach to już jest po prostu profanacja...

Awatar użytkownika
Camenne

Post#14 » 7 years temu (29 maja 2011, o 20:18)

I, tak swoją szosą, nawet się zdziwiłam, że powstaje tak dużo fanfiction do tych klasyków. Do Szekspira nawet! Przepraszam, ale w niektórych przypadkach to już jest po prostu profanacja...
Naprawdę? :shock: Nigdy nie widziałam takich ff, może patrzyłam w nieodpowiednich miejscach, ale wciąż... A pokaż coś, ciekawa jestem :)
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Corriente
scyzoryk
scyzoryk

Post#15 » 7 years temu (1 cze 2011, o 18:21)

Tu jest całe archiwum ff z Szekspira. Osobiście radziłabym unikać tych, które już w streszczeniu mają "napisane na angielski" z błędami, bo można się naprawdę nieźle naciąć. Niektóre są dobre, ale to wyjątki... Teraz nie mogę tego znaleźć, ale pamiętam, że czytałam też opowiadanie, które napisał siedmiolatek bodajże i wstawiła je jego siostra, twierdząc, że jest takie dobre. A komentatorzy, jak to bywa z angielskimi FF-ami, w większości tylko chwalą...

Awatar użytkownika
Camenne

Post#16 » 7 years temu (3 cze 2011, o 13:58)

Aa, ff.net, w zasadzie się nie dziwię, po angielsku można znaleźć ff do wszystkiego. Myślałam, że może coś polskiego, ale w sumie u nas ciężko znaleźć cokolwiek do mniej popularnych fandomów, co dopiero do Szekspira :)

Corriente
scyzoryk
scyzoryk

Post#17 » 6 years temu (6 sie 2012, o 23:19)

I boleję nad tym głęboko, bo czasem są naprawdę świetne książki, do których by można pisać i pisać, a tu klapa. Nawet jeśli można gdzieś opublikować swój tekst, to przez tę małą popularność maleje szansa, że ktoś ten tekst przeczyta, a już zwłaszcza po polsku ;)

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Jane Austen

Post#18 » 6 years temu (22 sie 2012, o 19:22)

Nie mogę zdzierżyć tej pani :( Z jej dzieł przeczytałam "Rozważną i romantyczną", "Dumę i uprzedzenie" i "Opactwo Northanger", z których tylko to ostatnie było znośne i przyjemnie mi się z tym spędzało czas. Zaczęłam też "Emmę", ale... tutaj już poległam. Nie doczytałam. Momentami jej styl jest ciężki do strawienia, fabuła nieco oklepana. Jedyne, za co wg mnie można jej bić brawo, to świetne kreowanie ponadczasowych postaci. ;)
where does everybody go when they go?

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Jane Austen

Post#19 » 6 years temu (23 sie 2012, o 00:45)

Nie zgodzę się, że Austen ma oklepaną fabułę, będę jej bronić! Ona w zasadzie taki typ fabuły narzuciła następującym po niej pisarzom romansów, więc należy jej się trochę szacunku z tego tytułu. xD Northanger Abbey w szczególności było przełomowe.

Osobiście nie jestem jej wielką fanką, ale lubię czasem poczytać, zwłaszcza w oryginale. Nie jest to zbyt wymagająca lektura, tego typu książki można czytać tonami i tak też kiedyś robiono, o ile dobrze kojarzę.
Hell hath no limits, nor is circumscrib'd in one self place; but where we are is hell,
And where hell is, there must we ever be.

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Jane Austen

Post#20 » 5 years temu (8 wrz 2013, o 19:09)

whatsername pisze:Nie mogę zdzierżyć tej pani :( Z jej dzieł przeczytałam "Rozważną i romantyczną", "Dumę i uprzedzenie" i "Opactwo Northanger", z których tylko to ostatnie było znośne i przyjemnie mi się z tym spędzało czas. Zaczęłam też "Emmę", ale... tutaj już poległam. Nie doczytałam. Momentami jej styl jest ciężki do strawienia, fabuła nieco oklepana. Jedyne, za co wg mnie można jej bić brawo, to świetne kreowanie ponadczasowych postaci. ;)

JA TO KIEDYŚ NAPISAŁAM? Och, fak.
Cofam, acz nie wszystko. :D Styl momentami ciężkawy, elementy fabuły powtarzają się (takie czasy, cóż. Posag, posag, posag, córa na wydaniu, fajny mężczyzna kręci się obok...), ale: postacie nadal na plus, humor również na plus (Pan Bennet :serce:); doczytałam w końcu Emmę i jak już gdzieś pisałam, pod koniec się rozkręca, pomimo tego, że to, z kim Emma na końcu będzie, było wiadome od samego początku; Perswazje są świetne i żałuję, że nie dorwałam ich w łapki jako pierwszych.
Tym, co pomogło mi popatrzeć na te książki nieco przychylniejszym okiem jest... film. Zakochana Jane. Wylałam na nim może łez i nieco pomógł mi on zrozumieć twórczość Austen. :D
where does everybody go when they go?

Wróć do „Strefa autorów”