Anne Rice

Dyskusje o konkretnych pisarzach i ich książkach.
Carly
użytkownik nieaktywny
Zobacz teksty użytkownika:

Anne Rice

Post#1 » 30 maja 2009, o 18:34

Skoro ostatnio na tapecie mamy wampiry, nie sposób pominąć twórczości pani Rice. Anne Rice jest autorką bestsellerowego cyklu Kroniki wampirów, czy Dzieje Czarownic z rodu Mayfair. Na podstawie jej książek powstało kilka filmów, np. Królowa potępionych, czy też słynny Wywiad z wampirem. Jakie jest Wasze zdanie na temat jej twórczości?

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Re: Anne Rice

Post#2 » 30 maja 2009, o 18:44

Jej, ale wysyp tematów :)
Nie za bardzo mam jak się wypowiadać o Rice, bo czytałam tylko Wampira Lestata (w bibliotekach brak innych części Kronik, a na kupienie reszty zazwyczaj braknie śwince-skarbonce wnętrzności, więc ciągle mi się odwleka sięgnięcie po chociażby Wywiad :S) i to w dodatku dawno temu, więc pamiętam tylko tyle, że podobało mi się ;)
Ale każdy, kto uważa się lub chce uchodzić za fana wampirów, powinien sięgnąć po panią Ryż i kropka, podstawa :|>
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#3 » 31 maja 2009, o 00:43

Tak, Wywiad z wampirem naprawdę mi się podobał. Tym bardziej, że czytałam go jeszcze zanim obejrzałam film. Muszę przyznać, że było to coś świeżego i nietypowego, przez co mnie naprawdę zainteresowało. Ale potem sięgnęłam po Wampira Lestata i pomimo całkiem fajnego głównego bohatera, to książka dłużyła mi się momentami tak niemiłosiernie, że odłożyłam ją na czas nieokreślony.
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Naseilen
Kocioł z Gundestrup

Post#4 » 1 cze 2009, o 01:18

Wywiad z Wampirem - jak dla mnie, rewelacyjny. Pochłonęłam w mgnieniu oka. Lubię narzekać a w tym przypadku - nie mam na co. :D

Shitzune

Post#5 » 1 cze 2009, o 16:04

Na razie oglądałam tylko film, a książka leży i czeka na wakacje :) Ale przeczytam na pewno, bo film mnie zachwycił niepomiernie.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Post#6 » 1 cze 2009, o 19:58

Fakt, film faktycznie jest jednym z ciekawszych i lepszych o tematyce wampirów (no, i ta scenografia, i stroje, i klimat...), a i ogólnie z ekranizacji - nie czytałam książki, ale słyszałam wiele opinii, że jest wyjątkowo zgodny z kanonem i przy tym zrozumiały dla laików, co się rzadko zdarza ;)

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Maya
użytkownik nieaktywny

Post#7 » 28 cze 2009, o 14:04

Moja ulubiona pisarka, zaraz po Tolkienie, chociaż fandomy są totalnie różne.
Niemniej jednak Anne Rice stworzyła Lestata, za co biję jej pokłony, stworzyła Armanda i Akaszę, za co biję jej potrójne pokłony. I kij, że czasami wręcz przeszkadza mi jej patosowaty styl, jednakże, uważam, że warto ją przeczytać, chociażby ze względu na mój fetysz, którym niewątpliwie są wampiry (zarówno w m&a, jak i w książkach).
Dzieje Czarownic Mayfair są również ciekawe, chociaż, czasami się odnosi wrażenie, iż autorkę nieco wyobraźnia poniosła i nieco to jest... zboczone, przynajmniej ja mam taki odchył od normy podczas czytania tego cyklu ;).
[to shut a dream stage inside of you]
KEINE SCHMERZEN!

Veena

Post#8 » 28 cze 2009, o 20:42

O, widzę, że nie jestem jedyna :D. Ja również nie sięgnęłam jeszcze po książkę, na razie mam za sobą jedynie zaznajomienie się z filmem. I muszę przyznać, że niezwykle mi się spodobał. Oczywiście oglądałam go na RTL jakiś tydzień-dwa tygodnie temu, bo polskie stacje nie są tak wspaniałomyślne i nie podzielą się ze mną tym cudem, ale co tam, kij im w antenę. Jestem pod wrażeniem "Wywiadu z wampirem" - na początku urzekł mnie klimat (już od pierwszych chwil wiedziałam, że film - znaleziony zupełnie przypadkiem, skacząc beztrosko po kanałach - to jest COŚ), później cała scenografia, kostiumy, charakteryzacja. No i aktorzy oraz bohaterowie, po prostu cudo! A to zakończenie, ech... Nawet pan Brad zyskał w moich oczach, no proszę.
Nie lubię wampirów, naprawdę ich nie lubię. Jednak cieszę się, że znalazłam coś, co sprawiło, że choć trochę zapałałam do nich optymizmem. Myślę, że warto będzie sięgnąć po książkę - zwłaszcza po tych wszystkich recenzjach i opiniach przeczytanych na jej temat w Internecie.

Euverris H'ané
użytkownik nieaktywny

Post#9 » 28 lut 2010, o 21:18

Przeczytałam Wywiadu... aż stronę. No, może dwie. Jakoś mi nie podeszło, styl nie ten, nie wiem nawet, dlaczego i po co. Mam tylko ogólne wspomnienie cukierkowatości. Może tam jeszcze kiedyś spróbuję, ale wątpię.
Film oglądałam, całkiem niedawno nawet. E, w sumie obejrzałam cały, bo się uparłam, że to uczynię, ale gdzieś od połowy umierałam z nudów.
Tak, ja lubię wampiry. ^^

arsncmalbm
użytkownik nieaktywny

Post#10 » 28 lut 2010, o 22:43

Onegdaj udało mi się przeczytać wszystkie książki pani Rice spod znaku "Kronik wampirzych", ponieważ muszę przyznać, że kiedyś bardzo mi się podobały. I chociaż wiele z nich z pewnością aspirować może do miana "gniota", był to wówczas swego rodzaju powiew świeżości dla literatury związanej z wampirami. Szkoda tylko, że to, co bardzo ciekawie zapowiadało się w pierwszych tomach, nie rozwinęło się w ciekawszy sposób w następnych. Mam wrażenie, że autorka zbyt wiele własnych przeżyć i dylematów umieszczała między wierszami, co widoczne jest w szczególności, jeżeli skontrastować "Wywiad" i "Memnocha". Niemniej jednak stworzyła wiele bardzo ciekawych i barwnych postaci, a niektóre z nich, zwłaszcza Lestata i Quinna Blackwooda, do dzisiaj darzę ogromną sympatią.

Osobiście jednak od "Kronik wampirzych" wolę "Mumię". Miał być z tego cykl, ale pewnie nawrócona Rice uznała, że tematyka jest zbyt okultystyczna i skończyło się na jednym tomie. Faktem jest, że książka jest mocno ahistoryczna, ale mimo to ją lubię.

Giwi

Post#11 » 28 lut 2011, o 22:33

Po wydaniu trylogii o Jezusie Chrystusie Anne Race odeszła od Kościoła (fuck yeah!) i zaczęła (nie jestem pewna, ale chyba już wydała) pisać trylogię o aniołach. Co wy na to: anioły i Anne Rice? ;)

amaranta
użytkownik nieaktywny

Anne Rice

Post#12 » 17 lis 2012, o 13:04

Jezu, szczerze mówiąc ta jej miłość do Boga trochę mnie zmroziła, szczególnie jak czytałam 'Krwawy kantyk (ostatnia część Kronik, jeśli ktoś nie wie :P) i myślałam, że pojadę do Stanów i uduszę tę kobietę, bo to, co tam Lestat, mój ukochany Lestat, wyprawia doprowadzało mnie do białej gorączki :P
Przeczytałam pierwszą część jej trylogii o Jezusie z szacunku dla samej autorki, ale kolejnych już nie dałam rady.
Czytałam pierwszy tom tej trylogii o aniołach (wiem, że druga jest już na pewno na rynku) i jakoś w ogóle mnie to nie ruszyło. Jak to moja mama ma czasem w zwyczaju powiedzieć - 'szału nie ma, dupy nie urywa'. Ot, prosta, nieco zbyt prosta jak dla mnie książczyna, nie umywająca się niestety do Kronik :(
Za to jestem fanką Godziny czarownic i całej sagi o Mayfairach, chociaż jak to ktoś już wcześniej tutaj ładnie ujął - Panią Rice troszkę wyobraźnia poniosła i książki są nieco zboczone, zwłaszcza pod koniec, jak
 Rozwiń, aby przeczytać
Lasher nagle się rodzi i potem z własną matką, w samolocie i nie tylko i więzi ją i gwałci i cholera wie co jeszcze
:P
Teraz jestem w trakcie Sługi Kości i muszę przyznać, że styl jest podobny jak w Kronikach, choć historia zupełnie inne, ale książka przyjemna w odbiorze i muszę przyznać, że wciąga :)
When life gives you lemons, throw them back and demand Robert Downey Jr.'

Obrazek

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Anne Rice

Post#13 » 23 lut 2013, o 10:27

Dziwne, że też nie napisałam o "Wywiadzie z wampirem" i kawałku "Królowej potępionych", które dorwałam w tamtym roku. "Wywiad z wampirem" - faktycznie tak dobry, jak mówią, cudny klimat, Lestat, okrucieństwo czasów, wspaniale zarysowany świat, te smaczki o modzie, architekturze, nawet stylu mebli w tamtych czasach... To ostatnie zrobiło na mnie wielkie wrażenie, Rice odrobiła zadanie domowe, aż zazdroszczę jej wiedzy o tamtej epoce :D
(Wybaczcie offtopową, głupią wstawkę - ale ilekroć słyszę o "Wywiadzie", widzę ten gif http://petegraham.co.uk/main/images/Interview_with_a_vampire.gif :torba: )

Natomiast Królowa... meh. Nie wiem, czy to wina Rice, czy tłumacz spartolił, ale pierwsze sto stron było jak bardzo kiepski blog, tak pospolite i wręcz denne, nie tylko stylistycznie, że odłożyłam. Trudno mi uwierzyć, że pisała to ta sama osoba.

Teraz mam ochotę na "Wampira Armanda", ponoć jest świetne. I dużo, dużo o wampirzej miłości, kocham te wątki u Rice :p

amaranta
użytkownik nieaktywny

Anne Rice

Post#14 » 23 lut 2013, o 16:22

Tak, to tłumacz spartolił - ten człowiek tłumaczył tylko tę jedną z "Kronik" i myślałam, że się pochlastam, czytając to, aż przeczytałam potem oryginał i naprawdę nie mam tej książce nic do zarzucenia. Odmiany nazw własnych, dżizas... -.-

Armand jest całkiem przyjemny, ale wolę "Krew i złoto" - tam też jest dużo o Armandzie :)

Gif :serce: :D

Obrazek

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Anne Rice

Post#15 » 23 lut 2013, o 19:32

To wiele wyjaśnia :D A wiesz, które to jest wydanie konkretnie? Wiem, że jest z Rebisu (to z twarzą) i z Kameleona, nie wiem, które to będzie, bo czytałam ebooka. Filmu nie oglądałam specjalnie, bo najpierw przecież czyta się książkę, ale ten przystojny pan z plakatu kusi ;d

Skoro polecasz, to też przeczytam. Moja kochana krakowska biblioteka ma osobną półeczkę na Rice, niedługo zrobię napad ^^

amaranta
użytkownik nieaktywny

Anne Rice

Post#16 » 25 lut 2013, o 15:08

Nie oglądaj filmu, bo się zrazisz -.-

A to porąbane tłumaczenie jest z Rebisu, spróbuj tego drugiego, chociaż nie wiem, czy nie tłumaczył go ten sam facet... On nazywa się Paweł Korombel :/

Moja biblioteka też ma, przeczytałam już z niej wszystko, co możliwe, i sama posiadam kilka egzemplarzy jej dzieł w domowej bibliotece :)

Obrazek

Wróć do „Strefa autorów”