George R.R. Martin

Dyskusje o konkretnych pisarzach i ich książkach.
Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

George R.R. Martin

Post#51 » 25 sie 2014, o 21:33

Fragment komentarza Cam do TEGO tekstu.
Camenne pisze:Generalnie mam mieszane uczucia co do fafików do PLiO z tego względu, że Martin ich sobie nie życzy, a wydaje mi się, że życzenie autora warto uszanować, ale to udany wiersz, cieszę się, że na niego trafiłam.

Ryly? ;o Jak to, czemu? Uzasadnia to jakoś?
where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

George R.R. Martin

Post#52 » 25 sie 2014, o 21:38

Czytałam kiedyś artykuł o cudownym tytule "George RR Martin: “Fuck Your Fan Fiction”" (ten dokładnie).
Generalnie Martin mówi, że wie, że to "akt miłości" ze strony fanów, ale że dla niego jego postaci to nie tylko nieistniejące twory na papierze, ale prawdziwi ludzie, i nie życzy sobie, by ktoś ich spłaszczał/źle wykorzystywał/robił z nimi dziwne rzeczy.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

fanitolkiena
scyzoryk
scyzoryk

George R.R. Martin

Post#53 » 27 sie 2014, o 10:28

Obrazek
Na tej wyspie jest zło. A zbrodnia została zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Jednego wszak morderca nie przewidział. Że w starciu z umysłem Herculesa Poirot prawda wyjdzie na jaw.

KreeoLe
scyzoryk
scyzoryk

George R.R. Martin

Post#54 » 1 paź 2014, o 20:16

Na ten moment przeczytaną mam tylko "Przystań Wiatrów", którą Martin napisał razem z Lisą Tuttle i zdecydowanie tego nie żałuję. Dobra książka, mocno zapadła mi w pamięć.
[center]"Człowiekiem jesteś, więc wszystko co ludzkie nie jest ci obce."[/center]

harleyquinn
lekki sztylet
lekki sztylet

George R.R. Martin

Post#55 » 2 paź 2014, o 16:21

A ja się zastanawiam, czy kiedyś się zabiorę do tej książki. Zobaczymy...
[center]Why're you crying? Don't you know? Yes, I know exactly[/center]

Richirich
scyzoryk
scyzoryk

George R.R. Martin

Post#56 » 9 mar 2016, o 16:22

Czytałem Grę o Tron i już nie mogę się doczekać kupna kolejnej części. Mam nadzieje tylko że autor zdąży napisać sagę zanim zejdzie z tego świata.

Alenna
lekki sztylet
lekki sztylet

George R.R. Martin

Post#57 » 26 kwie 2016, o 22:10

Lubię "PLiO", bo to mimo wszystko jedna z ciekawszych pozycji, jaką czytałam w ostatnich latach, ale widać, jak autorowi zmienił się koncept na powieść (IMO jest wielka różnica między trzecim a czwartym tomem). Doceniam kunszt intryg, doceniam postaci (zwłaszcza kreację Sansy, uwielbiam ją), doceniam obraz ichniejszej magii i bogów. Jednak tego wszystkiego jest stanowczo zbyt dużo, momenty gdy Martin zapędza się w opisywaniu herbów i domów są bardzo męczące. W czwartym i piątym tomie George wyskoczył z takimi pomysłami, że IMO to może skończyć się wielką klapą, bo a) zapomni o części rozpoczętych wątków i ich nie rozwiąże, b) część wątków specjalnie zostawi nierozwiązane lub c) rozwiąże wszystko na zasadzie "byleby by było".

Nie podoba mi się takie zagranie, głównie przez stosunek Georga do fanficków, bo uniwersum, które nie wiedzieć czemu kreuje na tak wielkie, nie będzie mogło zostać rozwinięte, choćby przez twórczość fanowską. Wobec tego po co wprowadzać jakieś cesartwa Yi Ti, czy Ibbeńczyków (czy choćby co chwilę powtarzane Asshai), jeśli na dobrą sprawę nie wnoszą nic szczególnego do fabuły? I nawet nie pozwala fanom pobawić się na jego świecie =/

Literacko też specjalnie nie powala, niektóre opisane sceny są wręcz śmieszne (na ile to zasługa tłumacza?), po dziś dzień nie wiem, jak Dany mogła zakochać się w khalu, który ją przecież gwałcił... Ale cały czas "PLiO" bardzo lubię.

Poza nią i opowiadaniami związanymi, warto sięgnąć po "Pieśń dla Lyanny" (nie ma związku z Lyanną Stark), która pokazuje ciekawą koncepcję świata i śmierci.

Tyle ode mnie :)
Mózg przeżarty wattpadem

Wróć do „Strefa autorów”