Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Noc Świętojańska - event w odsłonie poetyckiej i prozatorskiej. Zachęcamy do wzięcia udziału!

Andrzej Sosnowski

Dyskusje o konkretnych pisarzach i ich książkach.
p12216

Andrzej Sosnowski

Post#1 » 12 sty 2015, o 19:42

Dobry wieczór,
na wykładzie z literatury spotkałam się z wierszem wspomnianego wyżej pana Andreja Sosnowskiego XII ( z tomu Stancje)

"A kiedy staniemy w obszernych hotelach
z widokiem na nieruchome i poważne morze,
delikatnie uniesione pęsetą księżyca,
które jak rzęsa pod brwią dalekich chmur
zastygło zawinięte nad okiem plaży
(na której nasz wielki parasol błyśnie
jak błękitna łza kołysana przez wiatr),
to - kto wie?- będziemy może jak ludzie,
którym ostatni pociąg rzeczywiście
uciekł, ale właśnie podstawia się specjalny
i nagle wszystkie czapki wylatują w górę,
ściskamy najbliższych i unosimy kciuki
do tych, którzy stoją dalej i pewnie
przyszli popatrzeć tylko na rozkład? "

Jak można rozumieć, w kontekście sensów, obecność metafory " morze, delikatnie uniesione pensetą księżyca". Głowię się nad tym i nic nie mogę wymyślić.

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu
Zobacz teksty użytkownika:

Andrzej Sosnowski

Post#2 » 12 sty 2015, o 20:11

Sprawdziłam w googlach, jak encyklopedia wyjaśnia to słowo.

szczypce o sprężystych ramionach służących do chwytania drobnych przedmiotów.

może chodzi o złudzenie optyczne, że gdy patrzysz na księżyc nad morzem, wtedy wydaje się, że horyzont jest wyżej???

Wari
scyzoryk
scyzoryk

Re: Andrzej Sosnowski

Post#3 » 14 sty 2015, o 23:13

Myślę, że ten problematyczny fragment ma bardziej funkcję poetycką, tzn. nie należy się chyba w nim doszukiwać jakichś większych sensów. Cały ten obraz z początku to obraz morskiego krajobrazu skojarzonego z okiem, pęsety używa się też między innymi do rzęs, najczęściej do nakładania tych sztucznych, ten przedmiot byłby tu więc wprowadzony po to, aby podkreślić przyrównanie morza do rzęs :) Ogólnie cały ten tekst oparty jest na motywie oka i wzroku. Mam nadzieję, że wyjaśniłam to z sensem, oczywiście można ze mną polemizować :)

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Andrzej Sosnowski

Post#4 » 15 sty 2015, o 19:01

Wari pisze:Myślę, że ten problematyczny fragment ma bardziej funkcję poetycką, tzn. nie należy się chyba w nim doszukiwać jakichś większych sensów.

Też mi się tak wydaje, bo niby o czym ten wiersz jest.

Wróć do „Strefa autorów”